Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PERN zatwierdziło Wieloletni Plan Strategiczny spółki na lata 2018–22. Informując we wtorek o planach ujętych w aktualizacji swej strategii, PERN zapowiedział, że do 2022 r. nakłady inwestycyjne w jego grupie wyniosą łącznie 2,7 mld zł.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
"Aktualizacja strategii PERN była konieczna, bo nasze otoczenie w ostatnich dwóch latach bardzo się zmieniło. Został wdrożony pakiet paliwowy, który okazał się ogromnym sukcesem - przyczynił się do znacznego wzrostu legalnej konsumpcji paliw i zapotrzebowania na pojemności magazynowe. Jednocześnie powstał plan połączenia naszych głównych klientów, czyli PKN Orlen i Grupy Lotos. Dodatkowo na rynku ropy coraz większą rolę odgrywa dywersyfikacja źródeł pozyskiwania surowca" - podkreślił prezes PERN Igor Wasilewski, cytowany w komunikacie spółki.
PERN zwrócił uwagę, że przed spółką stoi "szereg wyzwań" związanych z polityką rządu dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym. Zaznaczył przy tym, iż "wpływ na konieczność aktualizacji najważniejszego dokumentu w spółce" miało także połączenie PERN i Operatora Logistycznego Paliw Płynnych - OLPP, które nastąpiło jeszcze na początku 2018 r.
"Wieloletni Plan Strategiczny zakłada realizację ambitnego programu inwestycji. Do 2022 r. nakłady inwestycyjne Grupy PERN wyniosą łącznie 2,7 mld zł. To wielkie wyzwanie, ale też zobowiązanie aby w sposób efektywny i terminowy zrealizować te założenia" - podkreśliła spółka.
PERN to strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej, w tym do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz za magazynowanie zarówno surowca, jak i paliw płynnych.