W związku z czasowym przełączeniem emisji z jednej z instalacji w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie), aby ograniczyć ewentualne uciążliwości zapachowe, do komina rezerwowego dozowany będzie aerozol o zapachu wanilii - podała spółka.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
- PKN Orlen zastrzegł, że "w związku z prowadzonymi procesami przełączenia emisji mogą, ale nie muszą wystąpić uciążliwości zapachowe".
- W celu ich ograniczenia do niższego komina dozowany będzie specjalny środek w postaci aerozolu zmniejszającego oddziaływanie odorowe.
- Zastosowany preparat o zapachu wanilii jest bezpieczny dla ludzi i środowiska, i posiada atest przydatności do celów spożywczych - oświadczył płocki koncern.
Jak zapewnił płocki koncern, zastosowany preparat jest bezpieczny dla ludzi i środowiska, i posiada atest przydatności do celów spożywczych.
Według PKN Orlen, w najbliższą sobotę w zakładzie produkcyjnym spółki w Płocku zostanie wyłączony z pracy najwyższy komin znajdujący się na instalacjach Clausa i do czasu jego ponownego uruchomienia, które "nastąpi ok. 4 kwietnia br.", jego funkcję przejmie niższy komin, tzw. rezerwowy.
"Proces przełączenia emisji jest standardową praktyką, realizowaną cyklicznie co 5 lat w związku z przepisami prawa budowlanego" - wyjaśnił w komunikacie płocki koncern. Zapewnił przy tym, iż "w trakcie realizowanych prac, inżynierowie dołożą wszelkich starań, aby zostały dotrzymane wszelkie obowiązujące normy środowiskowe".
PKN Orlen zastrzegł, że "w związku z prowadzonymi procesami mogą, ale nie muszą wystąpić uciążliwości zapachowe". "W celu ich ograniczenia do niższego komina dozowany będzie specjalny środek w postaci aerozolu zmniejszającego oddziaływanie odorowe. Zastosowany preparat o zapachu wanilii jest bezpieczny dla ludzi i środowiska, i posiada atest przydatności do celów spożywczych" - oświadczył płocki koncern.
Spółka podkreśliła jednocześnie, iż "termin przełączenia emisji został zaplanowany w okresie postoju instalacji Hydrokrakingu, co może mieć znaczny wpływ na ograniczenie wystąpienia w tym czasie wyczuwalnych związków siarki".
"Prace będą realizowane pod bieżącą kontrolą służb technologicznych oraz ochrony środowiska. Ponadto poziom wartości emisji będzie na bieżąco monitorowany przy pomocy funkcjonującego systemu ciągłych pomiarów" - zapowiedział PKN Orlen.
Znajdujący się w Płocku główny zakład produkcyjny PKN Orlen to największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny i zarazem jeden z największych tego typu w Europie.
Oprócz komunikatu prasowego, dotyczącego czasowego wyłączenia z eksploatacji komina instalacji Clausa i przeniesienia emisji na komin rezerwowy, spółka rozesłała zapowiedź w tej sprawie za pośrednictwem uruchomionego przez nią w lutym specjalnego, bezpłatnego systemu informacyjnego. Jest on przeznaczony dla mieszkańców Płocka i okolicznych gmin.
W ramach tego systemu, subskrybenci - pocztą elektroniczna lub SMS-ami - otrzymują bieżące wiadomości m.in. o działalności głównego zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku, a także o wydarzeniach organizowanych lub wspieranych przez koncern.