PKN Orlen planuje utworzenie Venture Capital - szuka doradcy

PKN Orlen planuje utworzenie Venture Capital - szuka doradcy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: PAP/rs
 • Dodano: 01-03-2019 15:27

PKN Orlen, zgodnie z przyjętą strategią na lata 2019-22, planuje utworzenie nowej struktury organizacyjnej – Orlen Venture Capital (Orlen VC) w ramach Grupy Kapitałowej Orlen. Koncern poszukuje doradcy, który opracuje strategię biznesową nowego podmiotu.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • PKN Orlen poinformował, że zgodnie ze swą strategią na lata 2019-22 "wzorem innych dużych koncernów paliwowych", planuje utworzenie nowej struktury organizacyjnej - Orlen Venture Capital (Orlen VC) - w ramach GK Orlen.
 • Orlen VC będzie odgrywał ważną rolę w relacjach z zewnętrznym środowiskiem innowacji, które z jednej strony stanowić będzie wzmocnienie podstawowych segmentów biznesu GK ORLEN - rafineria, petrochemia, energetyka, detal i logistyka
 • Z drugiej umożliwi wejście w nowe obszary biznesowe, wykorzystując narzędzia inwestycji pośrednich i bezpośrednich na rynku venture - zapowiedział płocki koncern w zapytaniu o informację.

Wstępne oferty na realizację projektu "Strategia biznesowa podmiotu Orlen VC" można składać do 13 marca - podała spółka w opublikowanym ogłoszeniu, będącym zapytaniem o informację.

PKN Orlen poinformował, że zgodnie ze swą strategią na lata 2019-22 "wzorem innych dużych koncernów paliwowych, planuje utworzenie nowej struktury organizacyjnej - Orlen Venture Capital (Orlen VC) - w ramach GK Orlen".

"Podmiot Orlen VC będzie odgrywał ważną rolę w relacjach z zewnętrznym środowiskiem innowacji, które z jednej strony stanowić będzie wzmocnienie podstawowych segmentów biznesu GK ORLEN - rafineria, petrochemia, energetyka, detal i logistyka - a z drugiej umożliwi wejście w nowe obszary biznesowe, wykorzystując narzędzia inwestycji pośrednich i bezpośrednich na rynku venture" - zapowiedział płocki koncern w zapytaniu o informację.

Spółka podkreśliła przy tym, że "wyzwania i cele ujęte w aktualnej strategii PKN Orlen oraz Strategicznej Agendzie Badawczej, powinny być uwzględnione przy opracowaniu strategii biznesowej oraz inwestycyjnej nowej struktury Orlen VC".

PKN Orlen przypomniał, że "jako jedna z największym firm w Europie Środkowo-Wschodniej aktywnie angażuje się w inicjatywy innowacyjne oraz dynamicznie rozwija swój portfel projektów".

"Doświadczenie najbardziej innowacyjnych firm na świecie, również w sektorze oil and gas, pokazuje, że w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym, niezbędna dla utrzymania przewagi konkurencyjnej, jest bliska współpraca z technologicznymi i innowacyjnymi podmiotami" - zaznaczył płocki koncern.

Spółka zwróciła uwagę, że "oczekiwanym elementem" współpracy z technologicznymi i innowacyjnymi podmiotami "jest również wsparcie finansowe dalszego rozwoju oraz wspólna budowa wartości startupów, w których korporacja, jako inwestor, obejmuje udziały".

PKN Orlen podkreślił, iż strategia biznesowa nowej struktury Orlen VC "powinna uwzględniać aspekt rynkowy - najlepsze praktyki na przykładzie liderów rynku oraz podmiotów konkurencyjnych, aspekt podatkowy, aspekt regulacyjny - uwzględnienie regulacji odnoszących się do rynku kapitałowego oraz dostępne i planowane publiczne narzędzia wsparcia, m.in. programy PFR i EIF.

Jak zaznaczył płocki koncern, w opracowaniu rekomendacji optymalnego modelu funkcjonalnego, oczekuje on z kolei zdefiniowania celów strategicznych i finansowych w perspektywie krótko i długookresowej, a także przedstawienia modelu finansowego działalności spółki celowej wraz z podstawowymi założeniami strategii inwestycyjnej funduszu.

"Opracowana strategia biznesowa będzie stanowiła kluczowy element w zakresie podjęcia przez koncern decyzji w zakresie wyboru optymalnego modelu funkcjonalnego, doboru narzędzi inwestycyjnych oraz wielkości zaangażowania kapitałowego" - zapowiedział PKN Orlen. "W związku z powyższym PKN Orlen poszukuje firmy doradczej, która w sposób kompleksowy podejdzie do realizacji wyżej wymienionego projektu" - dodał płocki koncern.

W oczekiwanym zakresie prac PKN Orlen wymienił m.in. analizę zewnętrzną - best practices w odniesieniu do najlepszych praktyk stosowanych przez światowe korporacje w zakresie prowadzenia inwestycji venture capital, a także rekomendacją optymalnego modelu prowadzenia inwestycji venture capital w ramach GK Orlen.

Spółka podała również, że oczekuje porównawczej analizy regulacyjnej wraz z rekomendacją, w tym przeglądu najlepszych praktyk w tworzeniu korporacyjnych struktur venture capital w Polsce, Europie i na świecie.

Odnosząc się do ramy czasowych zakresu prac, płocki koncern zaznaczył, iż doradca powinien zaproponować w ramach odpowiedzi "najszybszy możliwy/optymalny harmonogram realizacji projektu".

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: PKN Orlen planuje utworzenie Venture Capital - szuka doradcy

 • Mądra Polska 2019-03-04 15:48:54
  Orlen przymiera się do zakupu Lotosu. Połączenie firm będzie dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wśród akcjonariuszy Lotosu jest Skarb państwa z udziałem 53,13%. Kiedy sprzeda swoje akcje Orlenowi, wtedy będzie akcjonariuszem tylko Orlenu. Na dzień dzisiejszy Skarb Państwa posiada 27,52 % akcji, więc po połączeniu firm, będzie mniejszościowym udziałowcem. W takiej sytuacji może łatwo dojść do wrogiego przejęcia połączonego kolosa, bo NIKT NIC NIE MÓWI O TZW. AŁOTEJ AKCJI, która daje państwu prawo zablokowania niekorzystnego przejęcia firmy uznanej za firmę o strategicznym znaczeniu dla Polski.
 • Jan 2019-03-04 15:01:43
  Szukajcie doradcy...Za jakiś czas CBA będzie szukać tych co te umowy parafowali i zatwierdzili...Przecież w naszym kraju tylu znakomitych znawców wszystkiego....Cargo PKP czy Lotos niczego nie nauczył??

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.62.64
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!