PKN Orlen sprzeda IKS Solino? Trwają "analizy rządowych wytycznych"

PKN Orlen sprzeda IKS Solino? Trwają "analizy rządowych wytycznych"
Adobe Stock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: wnp.pl/PAP
  • Dodano: 29-11-2017 16:22

Przyjęta właśnie "Polityka Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym" przewiduje zmiany właścicielskie na tym rynku, w tym w segmencie solankowym. Czy PKN Orlen, dotychczasowy właściciel IKS Solino, zdecyduje się sprzedaż największego producenta solanek?

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

  • Zgodnie z nową "Polityką rządu dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym", za gospodarkę solankową odpowiadać ma Gaz-System.
  • Największy w Polsce producent solanki - IKS Solino - należy do PKN Orlen. 
  • Płocki koncern "analizuje" obecnie zawarte w nowym dokumencie wytyczne.

Przypomnijmy, że rząd przyjął 28 listopada „Politykę rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym”, przedłożoną przez pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Przewiduje ona zmiany właścicielskie na tym rynku oraz budowę przez PERN drugiej nitki rurociągu Pomorskiego (Płock-Gdańsk) oraz rurociągu produktowego Boronów-Trzebinia.
 
Ponadto,  zgodnie z rządową uchwałą, to operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System będzie "podmiotem odpowiedzialnym za skoordynowanie działań dotyczących gospodarki solankowej przez zakup akcji Inowrocławskich Kopalni Soli (IKS) Solino" i udziałów w Kopalni Soli Lubień" - oba te podmioty należą do PKN Orlen.

Pojawiły się pytania, czy w związku z takimi wytycznymi, PKN Orlen zamierza sprzedaż Gaz-Systemowi akcje IS Solina oraz prawa do złóż kopalni soli w Lubieniu Kujawskim.

Płocki koncern odniósł się do nich, informując, że analizuje aspekty ekonomiczne i prawne związane z realizacją wytycznych "Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym".

Wytyczne z kolei pozytywnie ocenia NSZZ Solidarność w IKS Solino. Przewodniczący związku, Jerzy Gawęda, oświadczył,  że taki obrót spraw oznaczać będzie ruch "w dobrym kierunku".

IKS Solino to największy w Polsce producent solanki, która dostarczana jest do zakładów branży sodowej i chemicznej, a także do uzdrowiska Inowrocław. Od 2002 r. w zarządzanym przez spółkę Podziemnym Magazynie Ropy i Paliw w kopalni Góra, znajdującym się w wyeksploatowanych kawernach solnych, składowane są strategiczne dla kraju zapasy ropy naftowej i paliw. Z kolei, kopalnia w Lubieniu Kujawskim miałaby od 2018 r. magazynować gaz ziemny.

W maju "Solidarność" IKS Solino informowała, że w spółce doszło w ciągu ponad 10 lat do szeregu uchybień, a skutkiem jest m.in. brak pełnej zdolności manewrowej Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw. Podkreślała, że nieprawidłowości dotyczyć miały także złóż w Lubieniu Kujawskim, do których prawa, jak twierdził związek, "z niewiadomych przyczyn" spółka IKS Solino przekazała w 2009 r. na rzecz PKN Orlen.
Czytaj także: Kontrowersje w IKS "Solino"

Zarzutom tym zaprzeczył wówczas PKN Orlen. Jak zapewnił wtedy płocki koncern, Podziemny Magazyn Ropy i Paliw funkcjonuje w sposób prawidłowy, gwarantując wywiązywanie się z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Spółka wyjaśniła też, że IKS Solino "w żadnym momencie nie dysponowało jakimikolwiek prawami dotyczącymi złoża Lubień Kujawski".

IKS Solino podawały wcześniej, iż dzięki zrealizowanym w latach 2011-15 inwestycjom Podziemny Magazyn Ropy i Paliw w kopalni Góra osiągnął docelową wielkość ponad 6 mln m sześc. pojemności - to 12 kawern, z czego siedem na surowiec, a pięć na paliwa.

Według spółki, jej strategia na lata 2017-21 zakłada m.in. wzrost wydajności podziemnego magazynowania surowca i paliw, zwiększenie produkcji solanki w zależności od potrzeb odbiorców i zwiększenie udziału w segmencie sprzedaży soli. Nakłady na inwestycje z tym związane mają wynieść tam ponad 200 mln zł.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKN Orlen sprzeda IKS Solino? Trwają "analizy rządowych wytycznych"

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.68.86
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!