PKN Orlen stawia na inwestycje wiatrowe i rozbudowę stacji paliw

PKN Orlen stawia na inwestycje wiatrowe i rozbudowę stacji paliw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: Grzegorz Dyjak
 • Dodano: 25-04-2019 16:18

PKN Orlen w najbliższych latach chce postawić na morskie inwestycje wiatrowe, a także dalszy rozwój stacji paliw. W 2019 roku koncern chce otworzyć około 25 stacji w Polsce. Zapowiada też poszerzenie sieci detalicznej za granicą. Orlen analizuje także możliwość przejęcia Ruchu, jednego z największych kolporterów prasy w kraju.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • PKN Orlen szacuje, że budowa morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku może się rozpocząć w 2023 roku. - Pozyskanie partnera tej inwestycji i podpisanie umowy mogłoby nastąpić w 2020 roku - mówi członek zarządu ds. finansowych Wiesław Protasewicz.
 • Spółka zapowiada także, że jej elektrociepłownia we Włocławku, w której we wrześniu 2018 roku doszło do awarii, może wznowić prace w „najbliższym czasie”. - Zakończył się proces naprawy i przywracania pełnej funkcjonalności bloku parowo-gazowego - mówi wiceprezes PKN Orlen ds. rozwoju Zbigniew Leszczyński.
 • Koncern analizuje także możliwość przejęcia Ruchu, jednego z największych kolporterów prasy w kraju. Alior Bank spodziewa się, że do przejęcia akcji Ruchu przez PKN Orlen dojdzie w trzecim kwartale 2019 roku. - Możliwość przejęcia Ruchu doskonale wpisuje się w naszą strategię – mówi Leszczyński.
 • O sektorze naftowo-chemicznym będziemy dyskutować  od 13 do 15 maja w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się pod patronatem WNP.PL. Serdecznie zapraszamy.

Członkowie zarządu PKN Orlen, w czwartek 25 kwietnia, na konferencji wynikowej spółki w Warszawie, mówili o planach budowy morskiej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Należąca do grupy Orlen spółka Baltic Power, która od stycznia bada warunki środowiskowe i wietrzność na obszarze posiadanej koncesji, zainstalowała na niej laserowe urządzenie pomiarowe.

Wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych Wiesław Protasewicz podkreśla, że budowa morskiej farmy wiatrowej, oddalonej o około 30 kilometrów od linii brzegowej, to złożona inwestycja, która wymaga przygotowania technicznego i logistycznego.

- Działamy z założonym harmonogramem. Prowadzimy badania wietrzności i środowiskowe, których celem jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Zainstalowaliśmy laserowe urządzenia pomiarowe, które będą zbierać informacje pozwalające na określenie potencjału planowanej inwestycji w energetykę wiatrową - mówił Protasewicz.

- Potwierdzone jest także postępowanie zakupowe dotyczące przeprowadzenia wstępnych badań geotechnicznych dna. Trwają analizy, których wynikiem będzie realizacja kolejnych etapów zmierzających do zawarcia umowy przyłączeniowej – dodaje.

Polecamy też: Jest data rozprawy apelacyjnej ws. pozwu Polocktransneft Druzhba wobec Orlen Lietuva

Protasewicz podkreśla, że badania te są kluczowe dla realizacji tego projektu. – Konsultant zewnętrzny jest w trakcie opracowywania wstępnej koncepcji technicznej. Przewidujemy, że będzie ona gotowa w trzecim kwartale tego roku – mówi.

Spółka przygotowuje też listę firm, z którymi chce rozmawiać na temat wspólnej realizacji inwestycji na Bałtyku. – Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z  harmonogramem, to formalne podpisanie umowy mogłoby nastąpić w 2020 roku, czyli pozyskanie partnera inwestycji offshore – zapowiada Protasewicz.

- Zakładamy, że dokumenty związane z uzyskaniem pozwolenia środowiskowego złożymy w połowie 2020 roku. Od momentu uzyskania tego pozwolenia, do uzyskania możliwości pozwolenia budowlanego, to jest około dwóch lat. W 2023 roku, jeżeli wszystko dobrze pójdzie, zaczniemy – dodaje.

Elektrociepłownia we Włocławku może wznowić pracę

Przedstawiciele spółki poinformowali, że elektrociepłownia PKN Orlen we Włocławku, w której we wrześniu 2018 roku doszło do awarii, może wznowić prace w najbliższym czasie.

Wiceprezes PKN Orlen ds. rozwoju Zbigniew Leszczyński poinformował, że zakończył się proces naprawy i przywracania pełnej funkcjonalności bloku parowo-gazowego. – Naprawa tego bloku była realizowana w ramach zabezpieczonej kontraktem gwarancji. Oznacza to, że prace naprawce nie obciążą PKN Orlen – mówi Leszczyński.

- Mamy już prace stabilizacyjne i rozruchowe, w związku z tym w najbliższym czasie spodziewamy się, że będziemy mogli wykorzystywać pełną moc instalacji we Włocławku – dodaje.

Członek zarządu PKN Orlen Wiesław Protasewicz dodał, że płocki koncern jest w trakcie rozmów z firmą ubezpieczeniową na temat wielkości odszkodowania z tytułu awarii.

Koncern chce otworzyć około 25 stacji paliw w Polsce

Ponadto Orlen planuje otwarcie w 2019 roku około 25 stacji paliw w Polsce. - Zakładamy, że w 2019 roku wybudujemy około 25 nowych stacji paliw w Polsce. Cały czas modernizujemy istniejące stacje paliw. Na pozostałych rynkach również mamy plany rozbudowy sieci i pozyskiwania nowych stacji paliw w sposób „organiczny” – mówi Leszczyński.W 2018 roku PKN Orlen zwiększył swoją sieć detaliczną w Polsce o 15 stacji.

Spółka planuje też rozwój sieci detalicznej za granicą. Zapowiada dalszy rozwój na rynku słowackim. Pierwsza stacja paliw należąca do Grupy Orlen działa na tym rynku pod marką Benzina. Stacja została otwarta w Malackach, nieopodal granicy słowacko-czeskiej.

Zgodnie z założeniami biznesowymi, zarówno nowo otwarta stacja, jak i cała słowacka część sieci Benzina, ma odpowiadać standardom oferty i obsługi swojego czeskiego odpowiednika. Orlen zaopatrując stacje na Słowacji, będzie korzystał przede wszystkim z własnych paliw.

Przejęcie Ruchu doskonale wpisuje się w strategię Orlenu

Koncern analizuje także możliwość przejęcia Ruchu, jednego z największych kolporterów prasy w kraju. Przypomnimy, że Alior Bank spodziewa się, że do przejęcia akcji Ruchu przez PKN Orlen dojdzie w trzecim kwartale 2019 roku.

- Już od dłuższego czasu mieliśmy strategię żeby wychodzić z naszymi konceptami sklepowymi i gastronomicznymi poza stacje paliw. W związku z tym możliwość przejęcia Ruchu doskonale wpisuje się w naszą strategię – mówi Leszczyński.

- Jeżeli chodzi o nakłady, które będą się wiązały z tą potencjalną inwestycją to jest jeszcze za wcześnie żebyśmy mogli to oszacować – dodaje.

Praca dla kilkudziesięciu osób w centrum badawczo-rozwojowym

Przedstawiciele zarządu Orlenu mówili także o szczegółach budowy nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego. Spółka planuje wybudować do końca 2020 r. innowacyjne centrum na terenie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego (PPPT), w którym koncern i miasto mają po połowie udziałów.

Docelowo w centrum ma pracować około 40 osób. Liczba ta będzie zależna od prowadzonych projektów.

- Pierwsze efekty i wynik prac w każdym centrum badawczo-rozwojowym przychodzą po dłuższym czasie. To, że budujemy nowe centrum, nie oznacza, że nie dotychczas nie współpracowaliśmy z polskimi uczelniami i takich prac nie prowadziliśmy. Teraz będziemy je mogli rozszerzać i kontynuować w nowych warunkach. Pracować nad nowymi technologiami, patentami i licencjami  – mówi Leszczyński.- Tą decyzję należało podjąć. Oczywiście lepiej by było gdybyśmy już mieli funkcjonujące centrum rozwojowo-badawcze, ale jesteśmy w takiej sytuacji w jakiej jesteśmy. Centrum da nam nowe możliwości, ale oczywiście efekty tych prac przyjdą za kilka lat – dodaje.

W czwartek, 25 kwietnia, koncern opublikował skonsolidowane dane finansowe. Zysk netto Grupy Orlen w I kwartale 2019 r. wyniósł 849 mln zł i był niższy od wyniku uzyskanego w tym samym okresie rok wcześniej, który wyniósł wtedy 1 mld 44 mln zł.

Czytaj także: Ropa tanieje po rekordowych wzrostach

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: PKN Orlen stawia na inwestycje wiatrowe i rozbudowę stacji paliw

 • dksky 2019-04-26 07:28:17
  A co z inwestycjami petrochemicznymi? Gdzie zapowiadane budowy instalacji Olefin, Fenolu, Aromatów? Nic się nie dzieje. Stary Fenol jest "łatany" doraźnie, żeby jeszcze pracować. Wybudowana instalacja Metatezy prawdopodobnie nie będzie przynosić zysku bo wsad do niej jest na chwilę obecną droższy od produktu. Elektrownia we Włocławku naprawiona przez Generalnego Wykonawcę na jego koszt, co to za łaska. A co z utraconymi korzyściami, pół roku nie wytwarzany i nie sprzedawany był prąd? Czyżby władze Orlenu obawiały się amerykańskiego Wykonawcy? Czy czegoś to nie przypomina? Centrum Badawczo Rozwojowe, które powstaje na terenie PPP-T, gdzie 50 % udziałów ma Miasto, z którym Orlen nie chce rozmawiać (nawet nie zaprosił nikogo z urzędu na wmurowanie kamienia węgielnego) nie wróżę terminowego wykonania inwestycji (18 miesięcy, przy bardzo ubogim projekcie budowlanym będzie wymagało pilnego wykonania zamiennej dokumentacji, którą zatwierdza urząd). 40 pracowników Centrum, moim zdaniem już powinno być znanych i współpracować przy zakupie i wyposażaniu obiektów w niezbędne instalacje, aby później nie było niedomówień i CBR mógł pracować zgodnie z przeznaczeniem, a nie handlować folią i paliwem lotniczym jak kiedyś Ośrodek Badawczo Rozwojowy Przemysłu Petrochemicznego należący do Orlenu i sprzedany prywatnemu właścicielowi. Wiatraki - najpierw obecny prezes "zamordował" będąc prezesem spółki energetycznej, a teraz chce je budować? Przejęcie Ruchu, gdzie tu sens, chyba, że polityczny. Dużo słów, obietnic, potencjalnie wydawanych pieniędzy, a wyniki koncernu coraz bardziej w dół. Źle to wróży.
  • Antoni 2019-04-26 12:59:21
   Moim skromnym zdaniem polityka kadrowa obecnego prezesa mówi sama przez się, zastąpić wszystkich swoimi. Bez względu na wiedzę i umiejętności. Wszyscy muszą być wierni, bierni i mierni. Takim działaniem BASFu nigdy nie dogonimy.
 • Termit 2019-04-25 17:12:54
  Czemu gigant paliwowy idzie w energetykę, a nie rozwija tego na czym się zna?
  • Mr 2019-04-25 19:54:36
   Tak się dobrze znają na energetyce. Planowane jest połączenie PGE z PKN
   • Termit 2019-04-25 20:02:38
    To już nie z Lotosem? :)
  • Jang. 2019-04-26 11:38:48
   Wchodzi w kioski z gazetami to niebawem kupi też statki spacerowe na Wiśle.Kto bogatemu zabroni

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.92.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!