Prezes PERN zapewnia: w Polsce nie zabraknie paliwa

Prezes PERN zapewnia: w Polsce nie zabraknie paliwa
Naftoport w Gdańsku przeładował 18 milionów ton ropy naftowej i paliw. mat.pras.

Nerwowe zachowania na stacjach benzynowych wywołane inwazją  na Ukrainę doprowadziły do limitowania zakupów benzyny i oleju napędowego. Kolejne uspokajające komunikaty tylko podgrzewały atmosferę. Kluczem do bezpieczeństwa dostaw ropy jest logistyka i dywersyfikacja. Czy mamy powody do niepokoju?

 • Ewentualne sankcje na dostawy ropy z Rosji oznaczałyby powtórzenie sytuacji z roku 2019, gdy przez 41 dni rurociągiem Przyjaźń do Polski nie docierało paliwo. 
 • Inwestycje w magazyny ropy naftowej i paliw, poczynione przez PERN, gwarantują bezpieczne dostawy do rafinerii i stacji benzynowych.
 • Do Naftoportu w Gdańsku będzie mógł przypływać każdego dnia tankowiec ze 100 tysiącami ton ropy naftowej. Mamy wystarczające zaplecze magazynowe.
 • O sytuacji na rynku surowców energetycznych będziemy też dyskutować na Europejskim Kongresie Gospodarczym w dniach 25-27 kwietnia. Rejestracja na wydarzenie już trwa.
W 2021 roku polskie rafinerie przerobiły około 26 milionów ton ropy naftowej. Do rafinerii w Płocku dostarczono 16 milionów ton, a do rafinerii gdańskiej 10 milionów ton.

Plan przejęcia aktywów Lotosu przez PKN Orlen zakłada wprowadzenie wspólnego systemu zakupu paliw. Jednym z najważniejszych partnerów będzie wówczas Saudi Aramco. Będzie ono niedługo dostarczać do Polski drogą morską nawet 20 milionów ton saudyjskiej ropy w ciągu roku.

- Myślę, że nie mamy powodów, aby się obawiać o zaopatrzenie Polski w ropę naftową. Ropa dociera do nas z różnych kierunków ropociągami, ale przede wszystkim drogą morską. Gdyby pojawiły się sankcje na dostawy rosyjskie, wówczas mielibyśmy do czynienia z sytuacją podobną do tej z 2019 roku, gdy przez 41 dni rurociągiem Przyjaźń nie płynęła do Polski ropa naftowa i dostawy były realizowane tylko tankowcami - powiedział WNP.PL prezes PERN Igor Wasilewski.

W 2021 roku Naftoport w Gdańsku przeładował prawie 18 milionów ton ropy naftowej i paliw. Odbiorcami były polskie, ale także niemieckie rafinerie oraz firmy hurtowo handlujące benzyną i olejem napędowym.

Czytaj także:  PKN Orlen, Lotos, PERN. Polska zabezpieczona na wypadek braku dostaw ropy ze wschodu

W okresie czterech ostatnich lat oddano do eksploatacji 13 nowych zbiorników na paliwo o pojemności 350 tysięcy metrów sześciennych oraz 7 zbiorników na ropę o pojemności blisko 600 tysięcy metrów sześciennych. Możliwości magazynowania paliw przez PERN pozwalają stabilizować sytuację, gdy pojawia się gwałtowne zapotrzebowanie na stacjach benzynowych – tak jak to ma miejsce obecnie. Z drugiej strony realizacja dostaw drogą morską pozwala uniezależnić się od dostaw rosyjskiego surowca.

Chcąc wzmocnić bezpieczeństwo zaopatrzenia, PERN w 2022 roku przeznaczy na inwestycje około 1 miliarda złotych.

Grupa PERN jest krajowym i regionalnym liderem logistyki surowcowo-paliwowej. Zarządza siecią rurociągów naftowych i produktowych. Posiada około 4,1 miliona metrów sześciennych pojemności magazynowej na ropę naftową oraz zbiorniki na paliwa płynne o pojemności około 2,2 miliona metrów sześciennych. Zarządza również Naftoportem w Gdańsku.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Prezes PERN zapewnia: w Polsce nie zabraknie paliwa

 • MMS 2022-03-15 22:20:18
  To rurociągiem Przyjaźń płynie paliwo? Co za amator pisał ten nagłówek ropa to nie paliwo a surowiec a ropa na stacji benzynowej to tak naprawdę olej napędowy. To wiedza dziecka z 7 klasy wtedy chyba na lekcjach omawia się węglowodory.
 • Gość 2022-03-15 21:52:41
  Już żeście partyjniactwo promy zbudowali, dobrobyt już wasz nadchodzi
 • Majki 2022-03-15 21:49:06
  Jasne że nie zabraknie. Z marżą 700% dla spółek SP. A biedaki niech płacą choćby i 12 pln za litr.
  • skorpion 2022-03-16 13:53:19
   Dokładnie! Zapcha się dystrybutor ceną - to dla nikogo z grubym portfelem nie braknie. A cała reszta kombinatorów niech dalej wybiera popłuczyny po styropianie.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.227.251.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!