Przejęć nie traktujemy jako sztuki dla sztuki

Przejęć nie traktujemy jako sztuki dla sztuki
Gdy obejmowałem stery w Orlenie, firma była na tzw. górce, miała zyski operacyjne EBIDTA i zysk netto na przyzwoitym poziomie. Jednak już wtedy wiedziałem, że trzeba ją przygotować na gorsze czasy - mówi w rozmowie z WNP.PL prezes PKN Orlen Daniel Obajtek fot. mat. pras.

Orlen nie zwalnia tempa. Po opublikowaniu strategii do 2030 r., koncern ogłosił kolejną akwizycję. Przejęcie Polska Press, jednej z największych grup wydawniczych w kraju, to kolejny element planu budowy multienergetycznego koncernu o zróżnicowanych przychodach, realizowanego od kilku lat przez Daniela Obajtka. Teraz w rozmowie z WNP.PL prezes PKN Orlen mówi o szczegółach strategii, a także o tym, co jest najważniejsze w realizowanych fuzjach.

  • - Odkąd jestem prezesem Orlenu, wszystkie podejmowane działania nakierowane są na jeden cel - budowę biznesu odpornego na zmiany warunków makroekonomicznych, biznesu opartego na kilku filarach - mówi w rozmowie z WNP.PL Daniel Obajtek.
  • Pytany o kolejne akwizycje, w tym doniesienia o możliwej fuzji z Grupą Azoty, prezes Orlenu odpowiada, że koncern ma stricte określone projekty, które realizuje i wśród nich nie ma planu połączenia z chemiczną grupą.
  • Przejęć i fuzji nie traktujemy jako sztuki dla sztuki, robimy to po to, żeby zoptymalizować nasze biznesy i zmaksymalizować synergie. Tylko jeden silny, multienergetyczny koncern będzie w stanie sprostać wymogom coraz bardziej konkurencyjnego, zmieniającego się rynku - mówi prezes PKN Orlen.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (35)

Do artykułu: Przejęć nie traktujemy jako sztuki dla sztuki

  • Czemu wnp nabija sie z Wielkiego 2020-12-10 17:11:40
    Prezesa? On sie nie zna ani na przejęciach, ani na sztuce. Ale w wydawaniu cudzej kasy jest dobry, co przecwiczyla na wlasnej skorze rodzina tego Pana. Hehe
  • Szybki człowiek 2020-12-09 22:09:35
    @greg: To Ty na serio nie wiesz, że taki np. Lukoil nie wozi paliwa na swoje stacje prosto z Rosji?! Nie wiem jak obecnie, ale kilka lat temu ok. 75% paliw sprzedawanych na stacjach w Polsce, niezależnie od marki stacji, przygotowywana była w oparciu o bazę Orlenu/Lotosu (baza - polski producent, dodatki - własne). To nie są żadne informacje, których nie można by było znaleźć. Ludzie no dajcież spokój...
  • krys 2020-12-09 14:37:09
    ze Strategii Spółki Orlen (...) inwestycje w obszary zrównoważonego rozwoju do 2030 roku w wysokości 30 mld PLN, w tym ponad 25 mld PLN w projekty obniżające emisje CO2. Celem tych inwestycji jest: • dekarbonizacja i poprawa efektywności energetycznej, • rozwój energetyki odnawialnej, • rozbudowa mocy w biopaliwach i biomateriałach, • rozwój w obszarze recyklingu, • budowa pozycji w paliwach alternatywnych: elektromobilność, wodór, CNG/LNG. (...) Gdzie tu u licha jest prasa radio etc. za miliony porównywalne z instalacją produkcji np. wodoru. To jest jakaś alternatywna działalność spółki o której nie informuje się inwestorów na rynku.....
  • Lucjan 2020-12-09 07:55:55
    Ja wiem że to śmieszne ale moja żona i ja plus auto służbowe (8 tyś. km miesięcznie) nie będziemy tankować na stacjach Orlen, jak do tej pory. Możecie zrobić to samo. Takie same hot-dogi są na innych stacjach :-)
    • ww 2020-12-09 09:02:16
      W ramach protestu obywatelskiego, od dzisiaj tylko Shell i BP
      • greg 2020-12-09 17:48:19
        ... które to stacje kupują paliwo w Orlenie/Lotosie.
    • Wolny czlowiek 2020-12-09 10:43:11
      A ja wręcz przeciwnie. Tankuję na Orleanie a omijam Shella i BP. To ostatnie szczególnie, bo drogo i nie lubię gdy jakiś sprzedawca paliwa ma mi mówić, co mam myśleć.
      • Szybki człowiek 2020-12-09 11:19:55
        Ja nie lubię ani jak mi ktoś mówi co mam myśleć, ani jak mi ktoś pisze co mam myśleć. A teraz pomyśl. Większość bazy paliw w tym kraju pochodzi z Orlenu/Lotosu, niezależnie od stacji. Takie np. BP, czy inny CircleK musi bazę paliwa kupić w Orlenie/Lotosie, skonfekcjonować to ze swoimi dodatkami (które trzeba wyprodukować i dostarczyć) dostarczyć całość na stację i jeszcze coś na tym zarobić, a różnica w cenie litra paliwa pomiędzy takim np. BP czy CircleK a Orlenem to często zaledwie kilka groszy albo wcale. To kto jest bardziej gospodarny i ma mniejsze koszty własnej działalności? To ile na Orlenie mogłoby kosztować paliwo, gdyby nie wspieranie całej dętej propagandy itp. oraz najdroższego parasportowca na świecie, który ma kaprys i tyle. Jedni - jak Zmarzlik, muszą zostać drugi raz mistrzami świata, żeby dostać wsparcie Orlenu, a inni wystarczy, że mają kaprys.
  • Cięty na kaczystów 2020-12-08 23:27:19
    Kaczusie tracą poparcie. Myślą, ze jak przez Obajtka sobie kupią koncern, to lokalnie będą propagandę siać bez ograniczeń. I jeszcze projektują swój ból na trzeźwo komentujących na tym forum. Klasyk kaczystowski.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.254.173
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!