Ropa nie może przestać drożeć

Ropa nie może przestać drożeć
Ceny ropy na rynkach na świecie wzrosły od początku tego roku o ponad 45 proc. Fot. Shutterstock.com
  • Autor: PAP/rs
  • Dodano: 19-04-2022 08:04

Ropa Brent na rynkach paliw zmierza do zaliczenia najdłuższej serii zwyżek cen w tym roku w reakcji na zobowiązania chińskich władz do zniwelowania szkód w gospodarce wywołanych falą blokad w czasie walki z COVID-19. Do tego doszło do zakłóceń w dostawach ropy z Libii, co powoduje zacieśnienie sytuacji podażowej na rynkach paliw - informują maklerzy.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na czerwiec jest wyceniana po 113,44 dol. za baryłkę, wyżej o 0,25 proc. Surowiec zyskuje już piątą sesję z rzędu - takiej serii zwyżek nie było od grudnia 2021 r.
  • Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 107,99 dol., niżej o 0,20 proc.
  • W Libii spadła produkcja ropy - o ponad pół mln baryłek dziennie, i jest ryzyko dalszego obniżenia dostaw tego surowca, ponieważ kraj ogarnęła fala demonstracji politycznych.
  • O sytuacji na rynku ropy będziemy dyskutować na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach w dniach 25-27 kwietnia. Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa.

Inwestorzy pozytywnie przyjęli we wtorek zapewnienia władz Chin, że wpływ epidemii Covid-19, z jaką zmaga się ten kraj, i konieczność wprowadzania lockdownów w wielu regionach Chin, będą krótkotrwałe, i że normalne warunki funkcjonowania gospodarki zostaną "szybko przywrócone" po opanowaniu epidemii koronawirusa.

W poniedziałek z kolei bank centralny Chin ogłosił szereg środków mających na celu wsparcie małych firm i osób fizycznych w czasie trudności, jakie przeżywa chińska gospodarka w związku z epidemią.

Zobacz także: Koniec spadków cen na stacjach benzynowych. Paliwa będą drożeć

Ludowy Bank Chin wezwał krajowe banki do rozszerzenia udzielania pożyczek dla osób o "elastycznym zatrudnieniu", m.in. dla taksówkarzy, właścicieli sklepów internetowych i kierowców ciężarówek, oraz do udzielania długoterminowych i tańszych kredytów małym firmom.

Problemy z ropą z Libii

Tymczasem w Libii spadła produkcja ropy - o ponad pół mln baryłek dziennie, i jest ryzyko dalszego obniżenia dostaw tego surowca, ponieważ kraj ogarnęła fala demonstracji politycznych.

Pole naftowe Sharara, na zachodzie Libii, z którego można pompować dziennie 300 tys. baryłek ropy, zostało całkowicie zamknięte w związku z rozprzestrzenianiem się protestów, podczas których wysuwane są żądania dymisji premiera Libii Abdula Hamida Dbeibaha.

Z tego samego powodu nie działa też pole naftowe El Feel, o dziennej produkcji 65 tys. baryłek.

Łącznie produkcja ropy w Libii spadła o 535 tys. baryłek dziennie i można oczekiwać dalszego jej obniżenia. Jeszcze w niedzielę produkcja libijskiej ropy wynosiła 1,1 mln baryłek.

National Oil Corp. formalnie wstrzymał załadunek ropy w libijskim porcie Zueitina i podał, że jest to "dopiero początek bolesnej fali wstrzymywania produkcji ropy".

Zakłócenia w dostawach libijskiej ropy na globalne giełdy paliw pojawiają się w "delikatnym" momencie dla światowych rynków towarowych, gdy spadają też dostawy rosyjskiej ropy z powodu prowadzonej na Ukrainie wojny.

Ceny ropy na rynkach na świecie wzrosły od początku tego roku o ponad 45 proc., ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę wstrząsnęła mocno już i tak napiętym rynkiem paliw.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania wprowadziły zakaz importu rosyjskiej ropy, a w Unii Europejskiej rośnie presja na ograniczenie sprowadzania ropy z Rosji. W tym czasie jednak niektórzy azjatyccy nabywcy odbierają dodatkowe ładunki rosyjskiej ropy.

"Wpływ blokad wprowadzanych w chińskiej gospodarce na popyt na ropę i przerw w dostawach surowca z Libii znajduje się na 'radarach' rynków paliw" - mówi Vandana Hari, założycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Ale to perspektywa wycofania się UE z importu rosyjskiej ropy jest kluczowym czynnikiem, który może kształtować nastroje na rynkach paliw" - podkreśla.

 

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ropa nie może przestać drożeć

  • kazimierz 2022-04-25 23:43:41
    tam gdzie się da wychodzić z ropy tam trzeba z niej uciekać i szukać alternatyw. Sama motoryzacja generuje ogromne zapotrzebowanie, a gdyby każdy miał hybryde, spalanie paliwa było by co najmniej połowę mniejsze, toć taka yaris pali niecałe cztery litry na sto km,. Przemysł tez powinien iść w alternatywy, odnawialne źródła
  • Agent Kremla 2022-04-19 10:32:35
    No cóż. Uważam to za normalne. Natomiast w Libii nie ma tyrana i niedemokratycznej głowy państwa Kaddafiego. Myślę, że dogonić do 200$ za baryłkę jest całkiem możliwe. Cóż, lepiej, jak marzą "Zieloni", aby porzucić ropę i gaz. Nie można naruszać ekologii!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.232.63.94
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!