Rosyjski koncern Rosnieft wycofał się z realizacji wspólnych projektów naftowych z Iranem w związku z sankcjami nałożonymi na Teheran przez USA - poinformował dziennik gospodarczy "Wiedomosti". Projekty te zakładały wydobycie ropy do 55 mln ton rocznie.
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Dziennik przypomina, że pod koniec zeszłego roku prezes Rosnieftu Igor Sieczyn mówił o perspektywie wspólnych projektów z irańską National Iranian Oil Company. Sieczyn szacował wówczas, że inwestycje w te projekty mogą sięgnąć 30 mld dolarów.
Trzy źródła, które - jak piszą "Wiedomosti" - znają się z menadżerami Rosnieftu wysokiego szczebla, powiedziały, że rozmowy z irańskim koncernem zostały przerwane latem. Przy czym jedno z tych źródeł wskazało, że przyczyną wycofania się z Iranu jest także zmiana strategii Rosnieftu. Koncern zamierza teraz skoncentrować się na rozwoju na terytorium Rosji.
Komentując te doniesienia, ekspert rynku energetycznego Dmitrij Marinczenko powiedział "Wiedomostiom", że rezygnacja ze współpracy z Iranem może być także związana z planowanym przez Moskwę rozwijaniem sojuszu politycznego z Arabią Saudyjską.
W listopadzie o rezygnacji z podpisania kontraktu z Iranem poinformowały władze innego rosyjskiego koncernu - Łukoilu.
Na początku listopada USA ponownie nałożyły na Iran sankcje dotyczące sprzedaży ropy, zniesione po podpisaniu w 2015 roku porozumienia nuklearnego. Amerykańskie restrykcje obejmują m.in. zakaz kupowania irańskiej ropy naftowej oraz prowadzenia transakcji z irańskimi bankami.
Przeczytaj także: Jak sankcje nałożone na Iran wpłyną na światowy rynek ropy naftowej?