Rozbudowa infrastruktury niezbędna dla rezerw paliw. Pomóc mają nowe przepisy

Rozbudowa infrastruktury niezbędna dla rezerw paliw. Pomóc mają nowe przepisy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Grzegorz Dyjak
  • Dodano: 28-08-2019 06:00

Podczas gdy rynek paliw w Polsce cały czas rośnie, paląca staje się kwestia obowiązku utrzymywania strategicznych rezerw paliwowych, które powinny wystarczyć na 90 dni. PERN, kluczowy podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, już zapowiedział wielomilionowe inwestycje w tym obszarze. Pomóc ma specustawa, dzięki której łatwiej będzie można budować lub modernizować m.in. rurociągi naftowe i paliwowe oraz przepisy, które przedłużają okres przejściowy na przechowywanie części zapasów w magazynach.

  • PERN zarządza bazami magazynowymi ropy naftowej o łącznej pojemności około 3,5 mln m sześc. Firma dysponuje siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych.
  • - W Polsce brakuje odpowiedniej wielkości magazynów ropy i gotowych paliw - mówi Leszek Wiwała, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.
  • W tym roku parlament uchwalił przepisy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym i znowelizował ustawę o zapasach obowiązkowych ropy i paliw.

Jak wynika z najnowszych danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), polska gospodarka rozwijała się w pierwszej połowie 2019 roku w dobrym tempie, co przełożyło się na wzrost zapotrzebowania na paliwa. Przełożyło się to na zużycie głównych gatunków paliw, czyli benzyny, oleju napędowego i LPG, które wzrosło w pierwszej połowie roku o 3 proc. w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2018 r., przekraczając 15,6 mln m sześc. W całym 2018 roku łączne zużycie sześciu gatunków paliw płynnych wyniosło 33,5 mln m sześc.

- Notujemy gigantyczny wzrost legalnego zużycia paliw. Nastąpiła poprawa kondycji branży. Paradoks w tym, że nasz sektor w pewnym sensie cierpi z powodu tego sukcesu. W Polsce brakuje odpowiedniej wielkości magazynów ropy i gotowych paliw – mówi nam Leszek Wiwała, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

- Na szczęście w tym roku parlament przyjął specustawę, która ma ułatwiać inwestycje w nowe zbiorniki i w infrastrukturę przesyłową. Prace w tej mierze prowadzi PERN, a Agencja Rezerw Materiałowych niektóre z tych nowych zbiorników będzie dzierżawić. Jest obowiązek utrzymywania strategicznych rezerw paliwowych, które powinny starczyć na 90 dni. Tyle że, jak już wspomniałem, rynek urósł o prawie połowę – dodaje Wiwała.

PERN zapowiada megainwestycje

W ostatnich tygodniach PERN zapowiedział, że zwiększy w tym roku nakłady inwestycyjne o ponad dwa razy w porównaniu do 2018 roku. Ponad 500 mln zł spółka przeznaczy na nowe inwestycje, a prawie 100 mln zł - na prace remontowe. Zadania realizowane będą ze środków własnych.

Spółka zapowiadała w lipcu, że w ramach priorytetowych przedsięwzięć rozbudowuje zbiorniki magazynowe na ropę naftową. Chodzi o 7 nowych zbiorników w gdańskim Terminalu Naftowym oraz w bazie w Gdańsku. W sumie pojemność magazynowa na ropę naftową zwiększy się o prawie 600 tys. metrów sześc., do poziomu 4,1 mln metrów sześc. Zarówno budowa nowych zbiorników na ropę naftową w bazie Gdańsku, jak i w Terminalu Naftowym w Gdańsku już się rozpoczęła.

Odnosząc się do segmentu paliwowego, PERN podkreślił, iż planuje wybudować nowe zbiorniki produktowe w dwóch etapach, obejmujących łącznie 350 tys. metrów sześc. pojemności. Pierwszy etap tego programu to zrealizowane już dwa zbiorniki w Koluszkach i dwa zbiorniki w Nowej Wsi Wielkiej - każdy po 32 tys. metrów sześc., łącznie 128 tys. metrów sześc.

Drugi etap jest w punkcie prac przygotowawczych, w tym wyboru wykonawców inwestycji. W lipcu ogłoszony został przetarg na wybór wykonawcy dla inwestycji w czterech kolejnych lokalizacjach. Jednocześnie podpisana została umowa na wykonanie kolejnego zbiornika o pojemności 32 tys. metrów sześc. w bazie paliw w Koluszkach.

Wśród najważniejszych inwestycji PERN wymienił również budowę rurociągu paliwowego ze swej bazy paliw w Boronowie do bazy PKN Orlen w Trzebini o długości około 100 km oraz zwiększenie przepustowości rurociągu paliwowego zaopatrującego aglomerację warszawską.

PERN to strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który zarządza bazami magazynowymi ropy naftowej o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. oraz siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych. Spółka tłoczy ropę naftową z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech. Transportuje też surowiec dostarczany drogą morską do gdańskiego Naftoportu.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Rozbudowa infrastruktury niezbędna dla rezerw paliw. Pomóc mają nowe przepisy

  • Grzegorz 2019-08-28 10:29:11
    mamy piękne magazyny solne w Polsce, koszt utrzymania tych zapasów tam jest o rząd wielkości niższy niż w zbiornikach naziemnych, za inwestycje PERN zapłacą kierowcy
  • Pietrek 2019-08-28 10:06:43
    Szkoda pieniędzy na nowe zbiorniki. Jak długo będzie jeszcze rosnąć sprzedaż paliw płynnych?Coraz więcej miast ma autobusy elektryczne , samochodów też przybywa.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.118.27
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!