W całej Polsce jest 7807 stacji paliw. Niekwestionowanym liderem jest PKN Orlen, który ma 1784 stacje. Na pudle znaleźli się także brytyjski BP – 565 stacji oraz Grupa Lotos – 496 stacji. – Najprawdopodobniej będziemy mogli obserwować powolny proces konsolidacji niezależnych stacji – wskazuje w rozmowie z WNP.PL Leszek Wiwała, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).
- Szacunki POPiHN obejmują miejsca, gdzie sprzedawane są co najmniej dwa gatunki paliw (benzyna i olej napędowy).
- Wydaje się, że poziom około 7,8 tys. stacji paliw zostanie w najbliższym czasie utrzymany – ocenia szef POPiHN.
- Zmiany przynależności stacji do poszczególnych sieci dotyczą głównie stacji operatorów niezależnych - dodaje.
Najnowsze prezentowane przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego szacunki dotyczące liczby stacji paliw operujących na rynku polskim pochodzą z końca września i obejmują miejsca, gdzie sprzedawane są co najmniej dwa gatunki paliw (benzyna i olej napędowy).
- Do 2018 roku policzenie i zlokalizowanie stacji paliw należących do niezależnych operatorów było bardzo trudne. Wprowadzenie rejestru infrastruktury paliwowej URE znacznie uprościło proces pozyskiwania informacji o stacjach paliw, jednak nadal występują pewne rozbieżności w danych – podkreśla w rozmowie z WNP.PL Leszek Wiwała, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.
- Można założyć, że informacje obecnie prezentowane są bardzo zbliżone do rzeczywistego obrazu rynku stacji paliw w Polsce. Jest to wciąż rynek, na którym obserwuje się zmiany przynależności stacji do poszczególnych sieci. Proces ten dotyczy głównie stacji operatorów niezależnych – często z wykorzystaniem umowy franczyzowej – wskazuje nasz rozmówca.