Sprzedawać kawałki Lotosu czy nie - eksperci podzieleni. Orlen negocjuje z koncernami z całego świata

Sprzedawać kawałki Lotosu czy nie - eksperci podzieleni. Orlen negocjuje z koncernami z całego świata
KE uzależniła fuzję polskich kolosów od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez płocki koncern - chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci fot. mat. pras.

Orlen pracuje nad spełnieniem warunków Komisji Europejskiej  koniecznych do finalizacji fuzji z Lotosem. Chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii gdańskiego koncernu i 80 proc. stacji tej sieci. Otoczenie rynkowe nie sprzyja. Czy polskiemu koncernowi uda się w takiej sytuacji dopiąć niezbędne transakcje i co ważniejsze - przy jakich wycenach? Jak zdradził nam Orlen, rozmowy toczą się zarówno z koncernami europejskimi, jak i spoza Europy.

 • Przed pandemią wydawało się, że zużycie konwencjonalnych surowców energetycznych będzie rosło co najmniej do 2035 roku. Obecnie wyceny związanych z nimi aktywów znacznie spadły, a presja transformacji energetycznej w Europie nie rokuje im zbyt dobrze - ocenia Janusz Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, były wiceprezes i p.o. prezesa Orlenu. Jego zdaniem dobór partnerów do spełnienia środków zaradczych może trwale wpływać na polską gospodarkę.
 • Zdaniem Dawida Piekarza, wiceprezesa Instytutu Staszica, w obecnym otoczeniu makroekonomicznym pod znakiem zapytania faktycznie stoi kwestia wyceny, która może nie być tak dobra, jak w czasach lepszej koniunktury. Na korzyść Orlenu może jednak "zagrać" wiele czynników.
 • Pytany o przebieg rozmów z potencjalnymi partnerami do zbycia lub wymiany aktywów PKN Orlen informuje, że w kontekście środków zaradczych rozmawia zarówno z partnerami europejskimi, jak i spoza Europy. Na tym etapie możemy poinformować, że uczestnicy rozmów to poważni gracze na rynku Oil & Gas - przekazało WNP.PL biuro prasowe koncernu.

Przypomnijmy: Komisja Europejska wydała 14 lipca warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Decyzję o zatwierdzeniu transakcji uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez płocki koncern - chodzi m.in. o sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji tej sieci.

Poza segmentem rafineryjnym, hurtową sprzedażą i dostawami detalicznymi paliw Orlen musi także pójść na ustępstwa na rynku paliwa do silników odrzutowych w Polsce i Czechach oraz dostaw produktów powiązanych - takich jak różne rodzaje bitumu w Polsce.

Warunki te oznaczają, że Orlen hest zobowiązany zbyć lub wymienić wiele aktywów. Otoczenie makroekonomiczne nie sprzyja jednak negocjacjom. Kryzys na rynku ropy, potęgowany skutkami pandemii, a także nieunikniona transformacja sektora ropy i gazu w zielonym kierunku powodują przetasowania w branży.

Jak wyliczyła niedawno norweska firma analityczna Rystad Energy, aktywa o wartości ponad 110 mld dolarów wkrótce mogą zmienić właściciela. Mowa o dziesiątkach pól naftowych i gazowych, a także aktywach rafineryjnych, których pozbyć się będą chciały największe koncerny naftowo-paliwowe. Wszystko w imię podnoszenia efektywności, zielonej transformacji i ograniczania zadłużenia w dobie kryzysu na rynku ropy. Oznacza to, że można spodziewać się wielkiej wyprzedaży, co z pewnością przełoży się na wyceny aktywów, w tym tych, które sprzedać lub zamienić musi PKN Orlen w ramach postawionych przez KE środków zaradczych.

Czytaj więcej: Aktywa o wartości 110 mld dolarów mogą zmienić właściciela

Kilka miesięcy trudnych negocjacji

- Przed pandemią wydawało się, że zużycie konwencjonalnych surowców energetycznych będzie rosło co najmniej do 2035 roku. Obecnie wyceny wyceny związanych z nimi aktywów znacznie spadły, a presja transformacji energetycznej w Europie nie rokuje im zbyt dobrze - ocenia Janusz Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, były wiceprezes i p.o. prezesa Orlenu i wskazuje na wagę decyzji podejmowanych przez PKN Orlen w toku fuzji z Lotosem.  - Pomijając kontrowersje i emocje towarzyszące samej decyzji o przejęciu Lotosu przez Orlen, należy przyznać, że trudne warunki postawione przez KE powinny być okazją do pogłębionej analizy dotyczącej przyszłości polskiego sektora rafineryjnego i petrochemicznego. Właśnie dobór partnerów do spełnienia środków zaradczych może trwale wpływać na polską gospodarkę.

 

×

KOMENTARZE (23)

Do artykułu: Sprzedawać kawałki Lotosu czy nie - eksperci podzieleni. Orlen negocjuje z koncernami z całego świata

 • mmm 2020-10-14 12:25:49
  Chyba się powtórzę, ale uważam że jeśli by chciano zrobić tą fuzję na poważnie, a nie tylko udając to trzeba było iść po doradców ktorzy przeprowadzili proces łączenia Bayer+Monsanto, lub DOW+DuPont. Skoro poszli do lakoalnych 'ekspertów' z SMM Legals, którzy przy okazji część swojejgo dochodu z PKN przelewają na konto komitetu wyborczego PIS a później DUDY. Nie ma o czym mowić? Raczej podejrzewam, że od początku wiedziano na górze że do fuzji nie dojdzie... To jeden z wielu tematów zastępczych, żeby ludzie o czymś gadali i nie wtracali się do tematów dla PIS istotnych...
  • PIS CashBack 2020-10-14 14:08:23
   DOW+DuPont tak wyglądała struktura doradców: Klein and Company, Lazard, and Morgan Stanley & Co. LLC are serving as Dow's financial advisors for the transaction with Weil, Gotshal & Manges LLP acting as its legal advisor. Evercore and Goldman, Sachs & Co. are serving as DuPont's financial advisors for the transaction, with Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom LLP acting as its legal advisor. Nie sądze, ąby tak renomowane firmy dzieliły się zyskiem z komitetem wyborczym PIS. Tyle w temacie...
 • Czytacz 2020-10-14 06:55:33
  Fuzja na takich warunkach w tej chwili to finansowa głupota
 • Mikołaj 2020-10-13 14:22:35
  Przejęcie Lotosu chyba faktycznie traci sens. Same warunki KE byłyby do przeżycia, gdyby rzeczywiście możliwa byłaby wymiana aktywów na korzystnych warunkach, a nie wiem, czy taki OMV albo Total (na przykład) byłyby chętne oddać Orlenowi, załóżmy, atrakcyjne koncesje wydobywcze w zamian za udziały w rafinerii w Gdańsku. To brzmi jak bajka dla naiwnych. Tak samo jak sprzedaż udziałów w detalu. Dlaczego np. MOL miałby przejmować stacje Lotosu, oddając własne Orlenowi na rynkach, gdzie jest dobrze osadzony, a już i tak ma konkurentów? Co innego to mariaż Orlen-PGNiG, ale to powinna być fuzja, a nie przejęcie drugiego podmiotu przez pierwszy. Gdyby zrobić fuzję, udział SP w skonsolidowanym podmiocie mógłby wzrosnąć, a proste przejęcie przez Orlen, czy to gotówkowe, czy w formie dokapitalizowania akcjami PGNiG (co jest wątpliwe prawnie), oznaczałoby słabszą kontrolę. Może lepszy dla rynku i gospodarki byłby wariant pt. fuzja międzynarodowa Lotos-MOL (bo Lotos sam nie przetrwa) w formie połączenia, nie przejęcia, czyli Skarb Państwa zyskałby udziały w powiększonym MOL-u, a dodatkowo w takiej transakcji brak ryzyk dla konsumentów i monopolizacji rynku. Niezależnie od powyższych wariantów, Orlen mógłby myśleć o połączeniu z OMV, mając większy przerób w sytuacji, gdy OMV ma silny upstream.
  • Zbigniew Enterprajs 2020-10-13 19:14:37
   Orlen musi zdominować rynek i jednostkowo dyktować warunki. Luka importowa maleje, w przyszłym roku trzeba wykończyć prywatny import paliw, wycofać hojne kontraktowanie rynku przez Lotos kierując wszystko na PKN. Ukrócić wszystkie te prywatne sieci paliw kupujące bądź importujące paliwa z rabatami z kosmosu, które potem puszczają to paliwo przez kartę flotową z rabatami spot-28 gr do rynku transportowego odbierając stacje i klientów Orlenowi.
   • Stefan 2020-10-15 20:33:50
    Mowa o tej niebieskiej sieci, gdzie w zarządzie nikt nawet zdania poprawnie po angielsku nie potrafi sklecić ?
  • Sgt 2020-10-27 10:53:01
   Należy cały czas pamiętać o ekspozycji ORLENU na rynek niemiecki i czeski. Te rynki będą się kurczyć już w perspektywie kilku lat, czyli bardzo szybko. Tak naprawdę "przejęcia" LOTOSU i PGNIG, mają ratować ORLEN - będzie jeszcze większy więc państwo nie da mu upaść. Potrzebne są pieniądze, a te są w kasie PGNIG i firma gwarantuje stałe przychody ze sprzedaży gazu. A przy okazji ukręcą parę miliardów złotych na drobnych akcjonariuszach tak jak to zrobili przy przejęciu ENERGI. Zarobią też państwowe fundusze, które grają na spadki akcji przejmowanych firm (na koniec gry minister powie, że nie podoba mu się tak niska cena i da im i SP bonus 20%).
 • jowisz10op 2020-10-13 11:25:31
  Ja bym sprzedał udziały i stację do PGNiG, jak dobrze czytałem one muszą być sprzedane na 8 albo 10 lat a potem można odkupić, z PGNiG można robić wspólne inwestycję bez łączenia się a samo łączenie PGNiG i ORLEN chyba jest dziwne bo kiedyś nakazano BP oddzielić gaz od ropy, generalnie uważam że lepiej sprzedać PGNiG niż obcemu i aby działały 2 silne koncerny w Polsce które silnie współpracują ze sobą. Druga opcja to wymiana akcji z MOLem i strategiczna współpraca
  • jang. 2020-10-13 12:26:30
   a "kalendarze i zawieszki reklamowe" dla negocjatorów ,to kto w tym przypadku,prostym i oczywistym sfinansuje..?
  • pracownik 2020-10-13 17:36:50
   PGNiG ma poważne problemy, nie będzie konkurenycjny na rynku gazu w Polsce. Już nie morze konkurować w tej chwili a to dopiero początek. Urząd ochrony klienta wypowiedział się na ten temat parę dnie temu !!!
 • Andrzej Stachurski 2020-10-13 10:30:53
  Lekcja dla PGNiG: jak będą musieli sprzedać dystrybucję i część pojemności magazynowych. Chyba ,że Wójt wcześniej się wykopyrtnie na Lotosie!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.204.2.231
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!