W 2007 roku nakłady inwestycyjne czeskiej grupy Unipetrol, należącego do grupy PKN Orlen, zwiększą się o 40 proc. w porównaniu z 2006 rokiem i wyniosą ponad 5,5 mld CZK. Dotyczyć będą m.in. remontów i rozbudowy obiektów produkcyjnych w segmencie rafineryjnym i petrochemicznym.
W czwartek w Pradze odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Unipetrolu, w którym PKN Orlen posiada od maja 2005 roku 62,9 proc. akcji.
- Jesteśmy przekonani, że ten pomyślny rozwój doprowadzi do osiągnięcia wszystkich celów strategicznych wyznaczonych na okres do 2009 roku - powiedział cytowany w komunikacie biura prasowego koncernu Piotr Kownacki, prezes PKN Orlen.
Podkreślił, iż Unipetrol jest ważną częścią międzynarodowej grupy kapitałowej płockiego koncernu.
W sierpniu Chemopetrol i Unipetrol Rafinerie połączą się w spółkę z o.o. Unipetrol RPA, która będzie całkowitą własnością Unipetrolu. Dzięki temu działalność produkcyjna jak i sprzedaż dla różnych jednostek biznesowych ma być w ramach nowej spółki zarządzana efektywniej.
PKN Orlen podał, iż transakcje Spolany i Kaucuk, spółek zależnych Unipetrolu, "zostały skutecznie zrealizowane". Udziały Unipetrolu w Spolanie - 81,78 proc. akcji - zostały sprzedane za 640 mln CZK, co wraz z płatnością w kwocie 660 mln CZK, którą Spolana była winna Unipetrol, dało wkład pieniężny netto w wysokości 1,3 mld CZK za ostatni rok. Akcje nabyły w październiku 2006 roku Zakłady Azotowe Anwil we Włocławku.
Kaucuk Kralupy zostały sprzedane za 5,5 mld CZK, a cała transakcja zostanie wkrótce sfinalizowana. Przychody uzyskane ze sprzedaży Spolany i Kaucuk mają umożliwić Unipetrolowi zwiększenie inwestowania w swoją podstawową działalność oraz dalszą restrukturyzację długów w całej grupie. Kaucuk Kralupy kupuje Firma Chemiczna Dwory.
W maju 2005 roku cena jednej akcji Unipetrolu wynosiła 144 CZK, obecnie kształtuje się na poziomie 285 CZK, co oznacza wzrost o 98 proc.