W spółce Orlenu będą rokowania z udziałem mediatora

W spółce Orlenu będą rokowania z udziałem mediatora
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: PAP/rs
 • Dodano: 28-03-2019 21:30

Protokołem rozbieżności zakończyła się druga tura rokowań płacowych w ramach sporu zbiorowego w Orlen Serwis, który wszczął Międzyzakładowy Związek Zawodowy Grupy Kapitałowej (MZZGK) PKN Orlen. Następne rokowania mają odbyć się z udziałem mediatora.

 • Orlen Serwis należy do największych podmiotów zależnych PKN Orlen - zatrudnia ok. 1800 pracowników.
 • Druga tura rokowań płacowych w Orlen Serwis w ramach sporu zbiorowego, który prowadzi tam jeden związek - MZZGK PKN Orlen, odbyła się w środę; wcześniej porozumienie płacowe podpisało 8 związków ze spółki.
 • Ze względu na pozostające bez zmian stanowisko pracodawcy, nasz związek podjął decyzję o spisaniu protokołu rozbieżności, by przejść do kolejnej tury rokowań z udziałem mediatora" - podkreślił przewodniczący MZZGK PKN Orlen Bogusław Pietrzak.

"Ze względu na pozostające bez zmian stanowisko pracodawcy, nasz związek podjął decyzję o spisaniu protokołu rozbieżności, by przejść do kolejnej tury rokowań z udziałem mediatora" - podkreślił przewodniczący MZZGK PKN Orlen Bogusław Pietrzak, informując o wynikach rokowań z 27 marca. Pierwsza ich tura odbyła się 25 marca.

Rzeczniczka PKN Orlen Joanna Zakrzewska, podsumowując wcześniejsze rozmowy płacowe oraz obie tury rokowań w Orlen Serwis zaznaczyła z kolei, że "wobec nie osiągnięcia w toku negocjacji płacowych porozumienia, ze względu na nierealne pod kątem finansowym żądania MZZGK PKN Orlen spisano kolejny protokół rozbieżności".

Według niej, w trakcie spotkania 27 marca przewodniczący MZZGK PKN Orlen oświadczył, że "znana jest mu sytuacja finansowa spółki i ma świadomość, że nie zabezpiecza ona realizacji postulowanych przez reprezentowaną przez niego organizację związkową żądań".

"My wiemy o tej sytuacji. Przez wiele lat spółki grupy kapitałowej były drenowane przez Orlen. Przez wiele lat wszystko robiono, żeby mieć tanią siłę roboczą. I dlatego o tym dyskutujemy, i chcemy, żeby w końcu ta sytuacja się w spółkach zmieniła" - powiedział Pietrzak.

Szef MZZGK PKN Orlen w przesłanym PAP stanowisku zaznaczył, że w trakcie spotkania 27 marca, będącego ponowną turą rokowań w Orlen Serwis, związek ten "po raz kolejny zaproponował nowe stanowisko, wychodzące naprzeciw stanowisku pracodawcy".

Według MZZGK PKN Orlen, jest to największa organizacja w Orlen Serwis, zrzeszająca prawie 60 proc. załogi pracującej w zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku oraz w Anwilu we Włocławku.

Rzeczniczka PKN Orlen, odpowiadając w czwartek na pytania PAP dotyczące sporu zbiorowego w Orlen Serwis przypomniała, że "zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, jeżeli strona, która wszczęła spór, podtrzymuje zgłoszone żądania, spór ten prowadzony jest przez strony z udziałem osoby mediatora". "W związku z powyższym w dalszej kolejności strony przystąpią do wyboru mediatora" - dodała Zakrzewska.

Jak zapewniła, w Orlen Serwis zarząd prowadził negocjacje płacowe, które rozpoczęły się tam na początku roku "w dobrej wierze, w poszanowaniu postulatów wszystkich organizacji związkowych, mając na uwadze budowę dobrych i stabilnych warunków zatrudnienia pracowników oraz uwzględniając realne możliwości finansowe spółki". "Od pierwszego spotkania MZZGK PKN Orlen wystąpił z nierealnymi propozycjami wzrostu wynagrodzeń i mimo uwag ze strony pracodawcy, że realizacja propozycji zagrozi stabilności finansowej spółki, żądania płacowe ciągle pozostawały na nieracjonalnym poziomie" - oceniła Zakrzewska.

Wspomniała, że 11 marca szef MZZGK PKN Orlen wystąpił z wnioskiem o spisanie pierwszego protokołu rozbieżności - pozostałe związki z Orlen Serwis uczestniczyły w dalszych negocjacjach, które 20 marca zakończyły się podpisaniem porozumienia płacowego na 2019 r. - zawarło je 8 związków działających w spółce; wcześniej, 19 marca MZZGK PKN Orlen ogłosił spór zbiorowy w Orlen Serwis.

"W opinii związków zawodowych, będących sygnatariuszami porozumienia, zabezpiecza ono prawa i interesy pracowników spółki. Jednocześnie, zdaniem pracodawcy, nie naraża spółki na ryzyko utraty płynności finansowej" - podkreśliła rzeczniczka PKN Orlen.

Jak informował wcześniej PKN Orlen, osiągnięte w ub. tygodniu w Orlen Serwis porozumienie płacowe przewiduje wzrost wynagrodzenia zasadniczego o 250 zł brutto od 1 kwietnia 2019 r. oraz wypłatę dwóch nagród świątecznych o łącznej wysokości 2800 zł brutto; pracownicy Orlen Serwis otrzymają także kartę zakupową na zakup paliw, towarów pozapaliwowych i usług na stacjach koncernu w wysokości 500 zł brutto lub zasilenie tą kwotą tzw. platformy kafeteryjnej.

"Podpisane przez nas porozumienie o wzroście wynagrodzeń zabezpiecza prawa i interesy pracowników naszej spółki" - mówił szef Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w Orlen Serwis Sławomir Dorsz, cytowany w komunikacie PKN Orlen z 20 marca, który - jak podkreślał wtedy koncern - wypowiedział się "w imieniu wszystkich związków zawodowych, które podpisały się pod wynegocjowanymi z pracodawcą warunkami płacowymi na rok 2019".

Po pierwszej turze rokowań płacowych w ramach sporu zbiorowego z 25 marca, MZZGK PKN Orlen podkreślił m.in. w swym stanowisku, że pracownik Orlen Serwis, "nawet przy podwojeniu aktualnej kwoty podwyżek, czyli przykładowo w wysokości 500 zł brutto, musi dochodzić do poziomu wynagradzania swojego kolegi z koncernu od 10 do 20 lat".

Rzeczniczka PKN Orlen, odnosząc się do sytuacji w Orlen Serwis i sporu zbiorowego MZZGK PKN Orlen, zaznaczyła, że "pozostałe związki zawodowe oświadczyły, iż są gotowe do zawarcia Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy na wcześniej uzgodnionych i korzystnych dla pracowników spółki warunkach". "Gdyby nie opór pana przewodniczącego Bogusława Pietrzaka, pracownicy spółki Orlen Serwis mogliby już otrzymać korzystniejsze warunki pracy i płacy gwarantowane w zapisach ZUZP" - stwierdziła Zakrzewska.

Szef MZZGK PKN Orlen, komentując sprawę ZUZP w Orlen Serwis, ocenił, że jeżeli będzie "dobra wola po stronie pracodawcy", jest szansa na porozumienie. Przyznał, że jedną z kwestii do rozstrzygnięcia jest tam nagroda roczna. "Pracodawca proponuje dość długi okres przejściowy, zaczynając od 2020 r. i 25 proc., i dojście do 100 proc. w 2023 r. My uważamy, że okres ten powinien być zdecydowanie krótszy, że w tym roku powinny pojawić się już jakieś pieniądze z tytułu dodatkowej nagrody rocznej, a w następnym roku powinny być one wyższe" - wyjaśnił Pietrzak.

Negocjacje dotyczące wzrostu wynagrodzeń prowadzone są w ramach całej Grupy Orlen począwszy od stycznia 2019 r.

Według PKN Orlen, "we wszystkich spółkach odbywają się one z poszanowaniem obu stron i przebiegają bez zakłóceń", a do tej pory rozmowy zostały zakończone z sukcesem m.in. w Anwil, Orlen Ochrona, Orlen Projekt, Orlen CUK, ORLEN Administracja, Basell Orlen Polyolefins i IKS Solino.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: W spółce Orlenu będą rokowania z udziałem mediatora

 • Wioletta 2019-03-31 19:38:55
  Czekam na pieciobrygadowke czy sie doczekam
 • Kosa 2019-03-30 00:15:58
  Ale pan Pietrzak to debil, w poprzednich związkach olewał spółki, za to został wyrzucony a teraz wielki obrońca, pajac i tyle.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.240.77
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!