Zbigniew Leszczyński z zarządu PKN Orlen: Wszystko, co można zautomatyzować, będzie zautomatyzowane

Zbigniew Leszczyński z zarządu PKN Orlen: Wszystko, co można zautomatyzować, będzie zautomatyzowane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firmy, które uczestniczą w czwartej rewolucji przemysłowej, przejmują klientów od konkurencji, która ten proces przegapiła, a następnie przejmują najlepszych pracowników, pogłębiając jeszcze bardziej swoją przewagę. To nie jest trend, który można ignorować - przekonuje w rozmowie z WNP.PL Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen ds. rozwoju.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Nie ma ucieczki od Przemysłu 4.0. Firma, która chce być konkurencyjna, nie może go zbagatelizować - przekonuje Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen ds. rozwoju.
  • Orlen rozważa realizację projektów w takich obszarach jak technologie sensoryczne, niezawodne systemy produkcyjne, chmury obliczeniowe czy Internet Rzeczy.
  • Dla koncernu ważne jest, aby przestawić organizację na tryb funkcjonowania 4.0. Oznacza to wprowadzenie trybu ciągłej analizy i wyciągania wniosków na podstawie dostępnych danych.

Czy istnieje alternatywa dla Przemysłu 4.0?

- Przemysł 4.0 nie jest opcją rozwoju tradycyjnego przedsiębiorstwa, z której można skorzystać bądź nie. Jest to bardziej kierunek zmiany, która wiąże się z rozwojem takich procesów jak m.in. nowe technologie, sztuczna inteligencja, wirtualna rzeczywistość, cyfryzacja, automatyzacja czy robotyzacja. Aby pozostać konkurencyjnym, nie można tych trendów zbagatelizować. Bo one w dzisiejszych czasach pozwalają skutecznie zwiększyć efektywność i szybko reagować na potrzeby konsumenta. Wszystko, co się daje zautomatyzować, będzie zautomatyzowane. To prowadzi bowiem do wzrostu niezawodności i - co szczególnie istotne - poprawy jakości. A tego oczekują od nas klienci.

Już dzisiaj badania pokazują, że polem konkurencyjnych zmagań nie są kraje, lecz branże. Firmy, które uczestniczą w czwartej rewolucji przemysłowej, oferują wyższą jakość przy niższych cenach, przejmują od konkurencji klientów, a następnie najlepszych pracowników, pogłębiając jeszcze bardziej swoją przewagę. Firmy, które ten proces przegapią, mogą przegrać z pionierami, którzy byli w nim od początku, nie oglądając się na to, co zrobią inni. To nie jest trend, który jako największa firma w kraju możemy ignorować, mamy raczej ambicję, aby przewodzić w tej dziedzinie.

Jakie inwestycje w tym obszarze zrealizował lub planuje PKN Orlen?

- Jesteśmy przede wszystkim firmą produkcyjną, więc potencjał płynący z czwartej rewolucji przemysłowej jest dla nas olbrzymi. Staramy się go wykorzystywać na każdym etapie realizowanych procesów. Możliwości płynące z rozwoju nowych technologii chcemy wykorzystywać już na etapie szkoleniowym. Planujemy zaimplementowanie technologii VR do szkoleń pracowników rafinerii. To oznacza bowiem nie tylko realne oszczędności, ale też ulepszenie procedur operacyjnych na instalacjach, ograniczenie ryzyka błędów ludzkich i wzrost bezpieczeństwa pracy.

Oczywiście interesują nas również projekty związane z robotyzacją, automatyzacją, cyfryzacją procesów, a także z technologiami IT w zarządzaniu produkcją i firmą czy sztuczną inteligencją. Równie ważna jest dla nas współpraca z instytucjami nauki, która mogłaby wpłynąć na późniejsze wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań. Rozważamy realizację projektów w takich obszarach jak technologie sensoryczne, niezawodne systemy produkcyjne, chmury obliczeniowe czy wreszcie Internet Rzeczy.

Pod dalszą część wywiadu zapraszamy do strefy premium WNP.PL

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Zbigniew Leszczyński z zarządu PKN Orlen: Wszystko, co można zautomatyzować, będzie zautomatyzowane

  • mak 2018-10-11 20:36:59
    Automatyczne usuwanie Zarzadu :)
  • dksky 2018-10-09 11:23:03
    Jak te zapowiedzi mają się do tego co widać podczas postoju remontowego zakładu w Płocku. Separator slopów po otwarciu jest czyszczony przez pracownika f-my zewnętrznej szufelką, której zawartość jest wlewana / wsypywana do worka foliowego.
    • imie 2018-10-09 19:18:54
      Bo cena czyni cuda - orlen tak wybiera wykonawców, jak wybiera, i są tego efekty.
    • Sprzęt XD 2018-10-15 08:38:36
      Może, dlatego, że część urządzeń jest z lat 80-tych i 90-tych, które nie mają odpowiednich króćców/wymiarów/wytrzymałości, aby zastosować w nich układy automatyczne/ciśnieniowe etc. Biorąc pod uwagę bolączkę polskich zakładów, gdzie nie ma inżynierów odpowiedzialnych za instalacje, a działy zakupów pytają się o specyfikację urządzeń technicznych z instalacji, którzy stwierdzają, żeby kupić to samo, co było (bo się boją, że co innego nie będzie działać) to rewolucja raczej nie nadejdzie zbyt szybko.
  • tank 2018-10-08 21:30:07
    Myśle że duży potencjał w obszarze produkcji drzemie w platformie qlikview wykorzystywanej od dawna w izraelskich czołgach. Wojtku do dzieła !!!
  • Nafciak 2018-10-08 13:48:02
    Panie Leszczyński !!! Potwierdza Pan to , co od dawna jest wdrażane !!!!! NIHIL NOVI !!!! A , zatem to nie ma nic wspólnego z " DOBRA ZMIANĄ ' !!!!!!!!!!!!!!!!!!! CAŁY SWIAT IDZIE DO AUTOMATYKI !!
    • Dario 2018-10-08 18:43:30
      Automatyzacja to był 3 stopień rewolucji przemysłowej :)
    • michau 2018-10-09 21:06:05
      automatyka była w tym zakładzie od zawsze...teraz czas na ujednolicenie i obróbkę live masy danych .. do kontroli procesów, do informowania kierownictwa w trybie 'live'

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.206.92.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!