Ogromne inwestycje na Bałtyku to szansa dla polskich firm

O rozwoju energetyki wiatrowej WNP.PL rozmawiało z Januszem Gajowieckim z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej oraz Piotrem Monsiorskim z firmy Famur.

 • Około 11 proc. całej energii zużywanej w Polsce pochodzi właśnie z lądowej energetyki wiatrowej. Jej potencjał jest szacowany na minimum 20 gigawatów, czyli podwojenie tej mocy do roku 2030.
 • Pierwsze turbiny w ramach morskiej energetyki wiatrowej zaczną się kręcić - jak szacuje prezes PSEW - w przypadku mniejszych projektów już w 2025 roku.
 • Zdaniem Janusza Gajowieckiego, z którym rozmawialiśmy podczas targów ExpoWELDING, powinniśmy mieć w Polsce pełnomocnika rządu zajmującego się morską energetyką wiatrową.

 Jest 9, a ma być 20. Lądowa energetyka zyskuje gigawaty

- Dzisiaj jest zainstalowanych na lądzie około 9 gigawatów w przypadku lądowych farm wiatrowych - mówił Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. - Oznacza to, że około 11 proc. całej energii zużywanej w Polsce pochodzi właśnie z lądowej energetyki wiatrowej. W ostatnich latach poczyniliśmy postępy i jesteśmy (tj. energetyka wiatrowa - dop. red.) graczem zauważalnym w miksie energetycznym naszego kraju. Jednak nasze ambicje są znacznie większe i potencjał jest znacznie większy. Szacujemy ten potencjał na minimum 20 gigawatów, czyli podwojenie tej mocy do roku 2030. Nie wspominając już o budowie i rozwoju programu morskiej energetyki wiatrowej. Te decyzje już zapadły. Nie tylko po stronie rządu, ale przede wszystkim inwestorów. Inwestujemy już setki milionów złotych w przygotowanie tych projektów - podkreślił Gajowiecki.

Pierwsze turbiny zaczną się kręcić - jak szacuje prezes PSEW - w przypadku tych mniejszych projektów już w 2025 roku.

W trakcie dyskusji podkreślano między innymi, że offshore jest segmentem odmiennym i bardziej wymagającym od lądowej energetyki wiatrowej. W przypadku offshoru będziemy dopiero nabierać doświadczeń. Jednak walka o łańcuch dostaw na pewno nie będzie łatwa. Zdaniem Janusza Gajowieckiego powinniśmy mieć w Polsce pełnomocnika rządu, który zajmowałby się morską energetyką wiatrową.

- Energetyka wiatrowa lądowa jest poligonem, by przygotować się do wyprawy na morze - przekonywał Gajowiecki. - Tak wyglądało to również w innych państwach.

Grupa Famur i Energa Wytwarzanie podpisały umowę o współpracy w zakresie remontów i konserwacji urządzeń w branży OZE

Piotr Monsiorski, dyrektor handlowy - Rozwój Energetyki Wiatrowej w spółce Famur, przypomniał, że jego firma wywodzi się z górnictwa i jest nadal producentem maszyn i urządzeń dedykowanych przemysłowi wydobywczemu.

- Natomiast dwa lata temu Grupa Famur podjęła decyzję, że zmienia swoją strategię długoterminową - wskazał Piotr Monsiorski. - Wszelkiego rodzaju benefity płynące z działalności w zakresie maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego będą przeznaczane przez Famur na inwestycje w zieloną energetykę.

Grupa Famur i Energa Wytwarzanie podpisały niedawno umowę o współpracy w zakresie remontów i konserwacji urządzeń niezbędnych do ciągłej i wydajnej pracy źródeł odnawialnych.

Ogłoszona w maju 2021 roku strategia Zielonej Transformacji Grupy Famur zakłada, że spółka będzie dążyć do osiągnięcia do końca 2024 roku ok. 70 proc. przychodów ze źródeł niezwiązanych z węglem energetycznym. Famur zamierza wykorzystać ponadstuletnie doświadczenie i potencjał, aby stać się ważnym uczestnikiem rynku OZE.

- Podpieramy się własnym know-how, naszą wiedzą i doświadczeniem - wskazał Piotr Monsiorski. - Spore środki będą przeznaczane na rozwój w sektorze energetyki wiatrowej, widzimy bowiem potencjał w tym segmencie rynku - podkreślił.

 

×

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Ogromne inwestycje na Bałtyku to szansa dla polskich firm

 • BULK SYSTEM DEPUTY 2022-10-27 09:30:22
  Famur pozamiata grę
 • skorpion 2022-10-22 12:45:34
  A po wiela bydzie tyn prunt? Wszystkie źródła (w tym Niemieckie) podają że utrzymanie wiatraka w formule morskiej jest dwukrotnie droższe od tego lądowego ze względu na obecność słonej wody i utrudnionego dostępu do urządzeń. Tak samo przeglądy są prowadzone z większą częstotliwością jak w przypadku systemów lądowych... A to kosztuje. Wystarczy porównać urządzenia elektryczne (ceny) tych z deklaracją do pracy na lądzie i te dopuszczone do pracy na morzu... mniej więcej cena x3!
 • komentatorek 2022-10-21 13:38:16
  Pełnomocnikiem Rządu (i Prezesa) jest Daniel O. Gdyby Prezes Wiatrakowy był z Pcimia bądź choćby z okolic to ma szansę.
 • Gość 2022-10-21 12:20:43
  Dla famuru energetyka wiatrowa na lądzie i na morzu to jest przyszlosc ale nie można zapominać o górnictwie, ono będzie dopóki będą pokłady, może system odmetanowiania zrobic i żeby spalać go w małej elektrowni
  • seth 2022-10-21 13:04:15
   po 2025 będzie zakaz spalania metanu wyłapywanego w kopalni.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.207.136.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!