PARTNERZY PORTALU

Robotyzacja jest nieuchronna, ale będą też wyjątki

Robotyzacja jest nieuchronna, ale będą też wyjątki
Firma Hafen jest wyłącznym, bezpośrednim przedstawicielem w Polsce wiodącej w Europie, austriackiej firmy PWA Bernardo oferującej kompletny asortyment profesjonalnych i hobbystycznych urządzeń do obróbki metalu, drewna, blachy oraz dodatkowego wyposażenia firm usługowo-produkcyjnych Fot. mat.pras. HAFEN

Jesteśmy w trakcie finalizowania bardzo znacznych zamówień, zarówno od największych firm w Polsce, jak i tych wspomnianych, małych i średnich przedsiębiorców stawiających na rozwój i wyprzedzenie konkurencji. Dodatkowo staramy się znacząco powiększyć kadrę o wykwalifikowany personel, aby móc nie tylko sprostać oczekiwaniom naszych klientów, ale nawet je wyprzedzać - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Michał Kowalski, dyrektor w firmie Hafen.

  • Michał Kowalski wskazuje, że polska przedsiębiorczość nie upadła w trakcie pandemii.
  • Przyznaje, że oczywiście jest wiele firm, które utraciły płynność, czy nawet musiały zostać zamknięte, ale ogromna większość potrafiła się dostosować do panujących warunków. - To nasza specjalność i powinna być pielęgnowana! - podkreśla.
  • Hafen przygotowuje się już do kolejnej edycji Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX.
- Firma Hafen jest  wyłącznym, bezpośrednim przedstawicielem w Polsce wiodącej w Europie, austriackiej firmy PWA Bernardo oferującej kompletny asortyment profesjonalnych i hobbystycznych urządzeń do obróbki metalu, drewna, blachy oraz dodatkowego wyposażenia firm usługowo-produkcyjnych. Jest także od 2014 roku wyłącznym przedstawicielem hiszpańskiej firmy JOSVAL producenta kompresorów tłokowych i śrubowych. Jak w ostatnim czasie zmienił się rynek, na którym funkcjonuje firma? Które z tych zmian najbardziej odcisnęły swe piętno na rynku?

- Połowa pierwszego kwartału 2020 roku to okres widocznego niepokoju wśród naszych odbiorców. Kolejne tygodnie były papierkiem lakmusowym polskiej przedsiębiorczości. Myślę, że przedsiębiorcy podjęli bardzo roztropne decyzje i inwestowali w obrabiarki, by niejako "wykorzystywać" moment niepokoju i między innymi dzięki zakupionemu sprzętowi zdobywać nowe rynki.

Uważam, że długofalowo, w szerszym kontekście to właśnie te firmy zbiorą największe profity w następnych latach. Kolejnym etapem jest rok 2021 - kryzys związany z dostępnością podzespołów do obrabiarek (jak wiemy nie tylko do nich) i problemami związanymi z logistyką. W gruncie rzeczy, ten okres związany z zagrożonym łańcuchem dostaw, odciśnie największe piętno na rynku - rozumianym bardzo szeroko.

Dla branży maszynowej, której działalność jest niezwykle istotna z perspektywy całego przemysłu, problemem była pandemia koronawirusa. Jak przedstawia się z perspektywy firmy odbudowa branży po pandemii?

- Tak jak już wspomniałem, w mojej ocenie polska przedsiębiorczość nie upadła w trakcie pandemii. Oczywiście, na pewno jest wiele firm, które utraciły płynność, czy nawet musiały zostać zamknięte, ale ogromna większość potrafiła się dostosować do panujących warunków.

To nasza specjalność i powinna być pielęgnowana! Według mnie przemysł - zwłaszcza ten średni - w połowie 2022 roku będzie dużo silniejszy, z nowymi mocami produkcyjnymi i z nowymi kontraktami.

Naruszenie, bądź nawet zerwanie łańcuchów dostaw uderzyło także w rodzimy przemysł, który stanął wobec problemów z zapewnieniem dopływu materiałów czy podzespołów. Jak to wygląda z perspektywy firmy Hafen?

- To jest bardzo poważny problem, ponieważ tworzy w całym systemie, całym łańcuchu wyrwę, którą bardzo trudno naprawić. Tak jak sama nazwa wskazuje - jest to łańcuch połączonych ze sobą elementów - konkretnych podmiotów.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Robotyzacja jest nieuchronna, ale będą też wyjątki

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.204.167
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!