Sumitomo rozwija narzędzia z azotku boru

Sumitomo rozwija narzędzia z azotku boru
Narzędzia skrawające muszą dostosować się do wymagań, jakie stawiają przed nimi zmiany technologiczne w przemyśle. Fot. materiały prasowe

Narzędzia skrawające muszą dostosować się do wymagań, jakie stawiają przed nimi zmiany technologiczne w przemyśle – mówi Robert Zieliński, Area Manager Poland w Sumitomo Electric Hartmetall GmbH.  W ostatnich kilkunastu miesiącach firma wprowadziła sporo nowości, chcąc ugruntować swoją pozycję na rynku. Nowe urządzenia to wynik zmian technologicznych, jakie w ostatnich latach zachodzą w przemyśle – wszyscy producenci maszyn czy pojazdów szukają obniżenia ich masy, przez co chętniej sięgają po nowe, znacznie twardsze rodzaje stali. „Stare” technologie skrawania nie byłyby w stanie sobie z nimi poradzić.

  • Wprowadzenie nowych materiałów do motoryzacji czy lotnictwa wymaga wykorzystywania nowych narzędzi do ich obróbki.
  • Sumiboron może służyć do obróbki stali hartowanej, żeliwa o dużej twardości i egzotycznych stopów metali, które wcześniej były jedynie szlifowane.
  • Głównym składnikiem Sumiboronu jest regularny azotek boru ze specjalnym ceramicznym spoiwem spiekanym w warunkach superwysokiego ciśnienia i superwysokiej temperatury.
- Wiór to wiór, ale sposób uzyskania go to już całkiem inna sprawa – narzędzia skrawające muszą dostosować się do wymagań, jakie stawiają przed nimi zmiany technologiczne w przemyśle – mówi Robert Zieliński, Area Manager Poland w Sumitomo Electric Hartmetall GmbH. W wielu gałęziach przemysłu walka o zmniejszenie masy przy jednoczesnym utrzymaniu, a nawet poprawieniu właściwości konstrukcji prowadzi do stosowania coraz mocniejszych rodzajów metali.

Wymaga to również zmiany narzędzi skrawających, by sprostały coraz wyższym parametrom skrawania. Z drugiej strony postępująca cyfryzacja wymaga wprowadzenia całkiem nowych generacji maszyn. Ostatnie lata były więc szczególnie pracowite dla Sumitomo Electric jako producenta narzędzi skrawających oraz dla wytwórców maszyn i urządzeń, w których te narzędzia są stosowane.

Azotek boru jest twardszy i bardziej odporny termicznie

Sumitomo Electric jest światowym liderem odnośnie rozwiązań CBN (Cubic Boron Nitride) w obróbce skrawaniem. W 1977 roku firma Sumitomo opracowała rewolucyjne narzędzie ze spiekanego CBN – Sumiboron. Głównym składnikiem Sumiboronu jest regularny azotek boru ze specjalnym ceramicznym spoiwem spiekanym w warunkach superwysokiego ciśnienia i superwysokiej temperatury. W porównaniu z innymi tradycyjnymi materiałami narzędziowymi CBN ma większą twardość i odporność termiczną.

Czytaj także: Niecierpliwi Szwedzi, nerwowi Niemcy. Motoryzacja nie może się doczekać zielonej stali

Patrząc przez pryzmat narzędzi skrawających, trzeba zauważyć, że wcześniej stosowane płytki z węglika spiekanego pozwalały na skrawanie twardych materiałów z prędkością skrawania 20 [m/min]. Zastosowanie rozwiązania Sumiboron pozwoliło nawet piętnastokrotnie zwiększyć prędkość skrawania. Przy tak różnej charakterystyce Sumiboron może służyć do obróbki stali hartowanej, żeliwa o dużej twardości i egzotycznych stopów metali, które wcześniej były jedynie szlifowane.

Nowe narzędzia w pandemii

W czasie pandemii firma wprowadziła nowe gatunki w narzędziach Sumiboron, geometrie praktycznie dla wszystkich materiałów, które można obrabiać narzędziami CBN. - Jako pierwsi na rynku wprowadziliśmy rewelacyjny Sumiboron Binderless, polikrystaliczny regularny azotek boru (CBN), w którym cząstki CBN nanometrowej lub submikronowej wielkości połączone są bezpośrednio ze sobą bez pomocy spoiwa – mówi Robert Zieliński.

Binderless CBN jest twardszy i ma lepszą przewodność cieplną. Dlatego oferuje wysoką wydajność i większą trwałość narzędzi w obróbce materiałów trudnoobrabialnych, takich jak stopy tytanu i stopy kobaltowo-chromowe. Gatunek ten stosowany jest zarówno w płytkach tokarskich, jak i w frezach kulistych i walcowo-czołowych do zastosowania w obróbce wykończeniowej.

 

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sumitomo rozwija narzędzia z azotku boru

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.198.214
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!