W energetyce nie brakuje nowych pomysłów

W energetyce nie brakuje nowych pomysłów
Beneficjenci programu grantowego Sofia Fot. mat. pras.

Ośmioro młodych innowatorów otrzymało finansowanie na badania naukowe. Ich projekty przyczynią się do zielonej transformacji Polski.

  • Promowane projekty dotyczą transformacji energetycznej.
  • Pomysłodawcy przedstawili propozycje rozwiązań dla fotowoltaiki.
  • Badana jest także możliwość poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Program grantowy Sofia objął m.in. studentów i doktorantów z Politechniki Bydgoskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Politechniki Warszawskiej. Celem projektu, organizowanego przez firmę Onde - czołowego generalnego wykonawcę farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce - jest wspieranie studentów i doktorantów badających odnawialne źródła energii.

Onde poprzez program chce popularyzować także zieloną transformację

- Do finału pierwszej edycji programu zakwalifikowało się ośmioro najzdolniejszych młodych naukowców. Liczymy, że ich badania przyspieszą zieloną transformację Polski. Popularyzacja tego segmentu gospodarki i coraz większa moc zainstalowana w OZE zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski. W obliczu wojny w Ukrainie i zagrożonych dostaw energii ze źródeł konwencjonalnych potrzebujemy boomu na OZE jak nigdy wcześniej - mówi Paweł Średniawa, prezes Onde.

Zgłoszenia do projektu napłynęły z całej Polski. Dwóch innowatorów zajęło się przewidywaniem produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych i farm wiatrowych na podstawie prognozy pogody.

Jeden z nagrodzonych, 32-letni programista z Iławy, tworzy oprogramowanie, które w oparciu o prognozę pogody przewidzi ilość wyprodukowanej energii. Aplikacja, wiedząc, że będą prognozowane słoneczne dni, pomoże zaplanować czynności wymagające dużej mocy.

Najwięcej projektów napłynęło z Torunia i Bydgoszczy. Oryginalny koncept zaproponował Łukasz Marecki, absolwent Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika z Torunia. Bada rośliny zdolne do bioluminescencji, czyli emitowania światła widzialnego. Grzyby lub inne rośliny modyfikowane genetycznie mogłyby oświetlać nasze ulice.

Aż trzy granty powędrowały na Politechnikę Bydgoską. Studenci badają, w jakim stopniu opłaca się doposażanie domowych instalacji fotowoltaicznych w magazyny energii. Dziś prosument (konsument, który produkuje własny prąd) musi odsprzedawać do i tak przeciążonych sieci nadwyżki energii, które wygeneruje. Z magazynem jego możliwości byłyby znacznie szersze.

Jeden z projektów dotyczy, gdzie najlepiej montować fotowoltaikę

W innym projekcie studenci z Bydgoszczy badają, na jakim podłożu - trawie, piasku czy betonie - najlepiej montować dwustronne moduły fotowoltaiczne. To istotne, by wiedzieć, jakie podłoże najlepiej generuje energię z promieni słonecznych odbijanych od gruntu.

Studenci z Bydgoszczy badają też, jak efektywnie zaprojektować farmę fotowoltaiczną w warunkach małej dostępnej powierzchni działki.

Ciekawy projekt zaproponował beneficjent programu grantowego z Politechniki Warszawskiej, Teodor Sawicki. Opracowuje niezależny od reszty kraju systemy energetyczny, w którym prąd będzie pochodził głównie z OZE.

Odrębna sieć to brak emisji dwutlenku węgla i bezpieczeństwo energetyczne. To również gigantyczny krok w kierunku nowoczesnego, inteligentnego systemu elektrycznego.

Onde jest czołowym generalnym wykonawcą farm wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce z niemal 80-proc udziałem tego typu realizacji w przychodach w 2021 r. Spółka zrealizowała ponad 350 inwestycji OZE o łącznej mocy przekraczającej 3,5 GW.

 

 

×

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: W energetyce nie brakuje nowych pomysłów

  • skorpion 2022-12-23 12:29:03
    Jakoś patent na produkcję syntetycznej benzyny (bodajże z uczelni wrocławskiej) przy kalkulowanych kosztach wytwarzania poniżej zeta i surowcu CO2+H2O zalega gdzieś na półce i się kurzy! A mogło by to posłużyć do budowy instalacji przy np. cementowniach, które są kolosalnymi emitentami CO2, a tak były by dostawcami surowca! To samo dotyczy kombinatów metalurgicznych takich jak huta Katowice...
  • Krzysztof 2022-12-22 00:54:00
    W tych "pomysłach " chodzi wyłącznie o wyciągnięcie kasy od sponsorów....

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.70.233
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!