BAROMETR WYBORCZY 2019

Sprawdź gorące tematy kampanii przed wyborami do parlamentu 2019 i porównaj swoje poglądy ze stanowiskami największych partii i komitetów wyborczych! Nasz drogowskaz wyborczy obejmuje najważniejsze tematy obecne w dyskusji o przyszłości Polski skupione wokół tak istotnych zagadnień jak polityka socjalna, przyszłość programu 500+, dalsza integracja z Unią Europejską, dotacje unijne, wejście do strefy euro, rola Polski na arenie międzynarodowej, obronność, niezawisłość sądów, stosunek do uchodźców i mniejszości, zmiany obyczajowe, ochrona klimatu i polityka energetyczna. Odpowiedz na każde z pytań. Na zakończenie będziesz mógł porównać swoje odpowiedzi z programami największych partii politycznych. Zobacz, do kogo Ci najbliżej w wyborach do sejmu i senatu.



Pytanie 1 z 30

0%

Czy 500+ powinno być wypłacane tylko osobom niezamożnym?


KOMENTARZE (501)

  • jebac pis 2021-05-17 08:38:28
    jestem gejem #pisslover #pisskink69
  • tommyinnit 2021-05-17 08:30:23
    pogchamp
  • (...) 2020-08-09 15:01:02
    co to za kłamstwo
  • Mariusz 2020-05-27 20:56:31
    Dlatego demokracja parlamentarne jest beznadziejna, jest mase takich imbecylow takich jak ty.
  • Grzegorz Brzeczyszczykiewicz 2020-05-20 10:53:48
    Jak myslicie skurwysyny ze najblizej mi do PIS-u to was grubo popierdolilo. Ktory z was w lape od nich wzial ?
  • Rafal 2020-05-07 04:10:04
    Hahahaha napewno pis Snicieed
  • Maria 2020-04-19 18:06:07
    Hołownia ma od mojej całej rodziny i kolegów i koleżanek z pracy ma razem 2872 osoby odda głos na hołownie
  • Krzysiek 2020-04-16 21:32:54
    TYLKO I WYŁĄCZNIE LEWICA, WIOSNA!!!
  • Tadeusz 2020-03-09 07:18:57
    To jakaś lipa.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.82.149
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum


Sprawdź gorące tematy kampanii przed wyborami do Sejmu i Senatu, które odbędą się w październiku 2019 r. Zapoznaj się z programami wszystkich partii i komitetów wyborczych, porównaj swoje poglądy ze stanowiskami polityków startujących w wyborach parlamentarnych. Nasz drogowskaz wyborczy obejmuje najważniejsze tematy obecne w dyskusji o przyszłości Polski skupione wokół tak istotnych zagadnień jak podatki, polityka socjalna, program 500 plus, integracja z Unią Europejską, dotacje unijne, wejście do strefy euro, wydatki na armię, reforma sądownictwa, przyjmowanie uchodźców, zmiany obyczajowe, aborcja, ochrona klimatu, polityka energetyczna. Zobacz, do kogo Ci najbliżej w wyborach do parlamentu 2019.

Emocje związane z wyborami do Parlamentu Europejskiego opadły. Polska żyje obecnie jesiennymi wyborami do polskiego parlamentu. Stawka jest wysoka i jest o co walczyć. Co główni gracze na krajowej scenie politycznej proponują wyborcom?

Jaki jest ich stosunek do takich spraw, jak możliwość przyjęcia przez Polskę wspólnej europejskiej waluty, wpisanie członkostwa Polski w UE do Konstytucji, rezygnacja z węgla, przyzwolenie na zawieranie związków partnerskich przez osoby tej samej płci i adopcja dzieci, aborcja na żądanie, budowa elektrowni atomowej, sprzedaż polskiej ziemi cudzoziemcom, dwukadecyność samorządowców i posłów, świadczenia socjalne, kwestie podatkowe i emerytalne?

Prawo i Sprawiedliwość

Po doskonałym wyniku w wyborach do Parlamentu Europejskiego, PiS może spodziewać się dobrego wyniku w wyborach do polskiego parlamentu. To jednak nie zwalnia partii rządzącej z walki o głosy wyborców. Jest o co. Stawką są bowiem samodzielne rządy w kolejnej kadencji.

Po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych w 2015 r. ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego wcieliło w życie część z zapowiadanych przez siebie obietnic, m.in. świadczenie 500 plus, obniżenie wieku emerytalnego czy reformę edukacji. Sukcesywnie partia wciela kolejne programy, m.in.: Mieszkanie Plus, Dobry Start, Dostępność Plus i kilka innych.

Konsekwentnie podtrzymuje też swoje negatywne stanowisko w sprawie relokacji uchodźców na terenie krajów Unii Europejskiej. PiS - wbrew przyklejanej mu czasami etykiecie - nie deklaruje chęci wyprowadzenia Polski ze struktur Wspólnoty, choć nie jest również entuzjastą zacieśniania polityczno-gospodarczej integracji w ramach UE.

PiS nie popiera szybkiego wejścia Polski do strefy euro i opowiada się za utrzymaniem polityki spójności w jej dotychczasowym kształcie. Zdaniem partii rządzącej poziom zamożności powinien pozostać podstawowym wskaźnikiem podziału funduszy z Unii Europejskiej. Nie należy wiązać tego tematu z praworządnością w Polsce.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości stara się łagodzić politykę klimatyczną UE, uważając, że stanowi ona zagrożenie dla polskiego górnictwa i energetyki opartej na węglu. Jednocześnie optuje za budową w Polsce elektrowni atomowej. Jest też za zwiększeniem liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce. 

W sprawach światopoglądowych PiS jest przeciwnikiem legalizacji związków partnerskich zawieranych przez osoby tej samej płci i adopcji przez nie dzieci. Część polityków tej partii wyraźnie sprzyja inicjatywom zmierzającym do zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Partia aborcji na żądanie stanowczo mówi "nie". 

PiS obniżyło wiek emerytalny i nie ma zamiaru zmieniać swojej decyzji. Wprawdzie partia zaprzecza, jakoby miała wprowadzić podatek dla młodych, bezdzietnych osób, ale niektórzy członkowie PiS deklarują poparcie tej idei. 

Platforma Obywatelska

Do wyborów europejskich PO szła wespół z Polskim Stronnictwem Ludowym, Sojuszem Lewicy Demokratycznej, .Nowoczesną i Partią Zieloni, tworząc wspólnie Komisję Europejską. Jesienią zawalczy o wyborczy wynik samodzielnie. 

PO nie odniosło się do propozycji PSL, by wpisać członkostwo Polski w Unii Europejskiej do Konstytucji. Jest też zwolennikiem wprowadzenia w naszym kraju euro. Od lat niezmiennie deklaruje też wolę wprowadzenia w Polsce wspólnej waluty euro.

Platforma Obywatelska zapowiada wprawdzie wielką reformę górnictwa, w tym walkę o środki unijne na efektywność energetyczną oraz produkcję tak zwanego czystego węgla, ale tak naprawdę nie chce dekarbonizacji. Na swojej stronie pisze jedynie: „Podejmijmy wreszcie wielką reformę górnictwa, zawalczmy o środki unijne na efektywność energetyczną oraz produkcję tak zwanego czystego węgla”.

Zdaniem PO nie należy wiązać podziału funduszy z Unii Europejskiej z praworządnością, bo mogą na tym ucierpieć obywatele danego kraju. 

Choć lider PO Grzegorz Schetyna zmieniał zdanie na temat przyjmowania uchodźców, to ostatecznie partia uważa, że należy wspierać uchodźców, ale niekoniecznie relokować ich w Polsce. Partia jest natomiast za zwiększeniem liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce. 

W kwestiach światopoglądowych PO popiera zawieranie związków partnerskich przez osoby tej samej płci, ale jest przeciwna adopcji przez nie dzieci. Nie popiera także aborcji na życzenie.

PO nie chce likwidować świadczenia 500 Plus, ale zamierza je zreformować. Zdaniem partii, o ile należy docenić jego znaczenie w niwelowaniu ubóstwa, o tyle jako oręż w walce z problemem demograficznym się nie sprawdził.

Członkowie Platformy Obywatelskiej nie chcą repolonizacji mediów, popierają natomiast rezygnację z dwukadencyjności samorządowców oraz jawność majątków rodzin polityków, są przeciwni repolonizacji mediów i UE rozumianej jako Europa Ojczyzn. 

Kukiz'15

Paweł Kukiz, lider ugrupowania Kukiz'15, podkreśla, że Unia Europejska jest w głębokim kryzysie.  Ruch Kukiz'15 jest przeciwny wpisaniu członkostwa w UE do polskiej konstytucji. - My też chcemy być w UE, ale nie wpisujmy niczego na stałe do Konstytucji, wpiszmy na przykład referendum co 20 lat - tak pomysł szefa ludowców skomentował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Ruch jest też przeciwny wprowadzeniu w Polsce waluty euro oraz całkowitej rezygnacji z energii węglowej. Jego lider nie wypowiada się jednoznacznie w kwestii uchodźców. Paweł Kukiz uważa, należy przyjąć uchodźców, ale jak podkreśla - chodzi wyłącznie o chrześcijańskie rodziny syryjskie.

Ruch Kukiz'15 jest przeciwny zawieraniu związków przez pary jednopłciowe i adopcji przez nie dzieci, sprzeciwia się też aborcji na życzenie. Popiera ideę budowy elektrowni atomowej w Polsce i zwiększenia liczby amerykańskich żołnierzy na terenie naszego kraju. 

W opinii Kukiz'15 błędem było wprowadzenie dwukadencyjności samorządowców, popiera natomiast zaostrzenie przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Ruch nie zgadza się z tezą, że bogatsi powinni płacić wyższe podatki. 

Sojusz Lewicy Demokratycznej 

Członkowie SLD są przeciwni wpisaniu członkostwa Polski w UE do Konstytucji. Są natomiast zwolennikami wprowadzenia wspólnej waluty euro. 

Sojusz Lewicy Demokratycznej uważa, ze zanieczyszczenie powietrza to często rezultat biedy. Nie zamierza jednak rezygnować z węgla, ale zapewnić  dofinansowanie do wymiany urządzeń grzewczych i do termomodernizacji budynków, w tym w szczególności - budynków komunalnych. 

Politycy SLD uważają, że państwa członkowskie UE muszą być przygotowane na przyjęcie tych, którzy przybywają do Europy i decydują się tu osiedlić. Należy zapewnić im wsparcie i stworzyć takie warunki, żebyśmy mogli wspólnie budować lepszą przyszłość.

Lewica Razem popiera legalizację związków jednopłciowych. Jej członkowie uważają, że wszystkie kobiety w Europie powinny mieć dostęp do bezpiecznej i legalnej aborcji. Nie odnoszą się jednoznacznie to kwestii aborcji na żądanie. Są zdania, że należy pozwolić na adopcję dzieci przez jednopłciowe pary. 

SLD sprzeciwia się zaostrzaniu przepisów dotyczących zakazu handu w niedzielę, zwiększenia akcyzy na alkohol i papierosy, likwidacji obowiązkowych składek ZUS i repolonizacji mediów. 

Partia uważa natomiast, że bogaci powinni płacić wyższe podatki. Powinien je także płacić Kościół.

Polskie Stronnictwo Ludowe

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz hołduje idei wpisania członkostwa Polski w UE do polskiej Konstytucji. Zdaniem szefa Ludowców, obecny rząd dąży do wyjścia Polski z UE, czemu miałby zapobiec stosowny wpis do Konstytucji.

PSL niezmiennie od lat podkreśla, że Polska powinna przyjąć euro wtedy, kiedy uporządkowane zostaną problemy w strefie euro, a nasz kraj będzie gotowy na tę walutę. 

Partia proponuje pakt na rzecz zielonej energii, który ma pogodzić interesy różnych środowisk. Jej lider uważa, że energia węglowa nie będzie już tańsza i trzeba zdywersyfikować źródła energii, na przykład poprzez budowę biogazowni.

PSL jest przecina zawieraniu związków przez osoby tej samej płci, adopcji przez nie dzieci, nie wyraża też zgody na aborcję. Partia jest przeciwna podnoszeniu wieku emerytalnego, nie zgadza się z tezą, że świadczenia socjalne powinny być zależne od stanu zamożności obywateli, a młode, bezdzietne powinny płacić za to, że nie mają dzieci.

PSL uważa, że należy znieść dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów oraz zwiększyć akcyzę na alkohol i papieros. Ludowcy są zwolennikami lokowania w Polsce większej liczby amerykańskich żołnierzy i przeznaczaniu na polską armię 2 proc. PKB.

Jest natomiast przeciwna Unii Europejskiej rozumianej jako Europa Ojczyzn i płaceniu przez Kościół podatków. 

Wiosna Roberta Biedronia

Wiosna Roberta Biedronia to polska centrolewicowa partia polityczna, której powstanie ogłoszono 3 lutego 2019 r. podczas konwentu założycielskiego.

Wiosna stoi na stanowisku, że Polska powinna przystąpić do strefy euro, ale jak przyznaje Biedroń, "dzisiaj na pewno Polska nie jest gotowa na tę dyskusję". - To jest przede wszystkim decyzja polskiego parlamentu, ale wiemy wszyscy, że niemożliwa do przeforsowania w ciągu najbliższych lat - twierdzi polityk. 

Robert Biedroń zapowiada też odejście od węgla do 2035 r. Wiosna uważa też, że nie należy wiązać dostępu do funduszy unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności. Dopuszcza przy tym wprowadzenia takiego narzędzie, ale ukształtowania go w ten sposób, by "dotykało faktycznie tych, którzy są winni łamania praworządności, a nie dotykało zwykłych obywateli".

Ugrupowanie stoi na stanowisku, że Polska powinna przyjmować uchodźców, a Europa powinna mieć wspólną armię. 

Partia Wiosna popiera aktywne działania na rzecz praw kobiet, zawieranie związków partnerskich przez osoby jednopłciowe, adopcję przez nie dzieci oraz aborcję na życzenie. Uważa też, że państwo powinno finansować zabiegi in vitro.

Wiosna jest przeciwna repolonizacji mediów, likwidacji obowiązkowych składek ZUS oraz podniesieniu akcyzy na alkohol i papierosy. Nie zgadza się z tezą, że osoby lepiej sytuowane powinny płacić wyższe podatki. 

Uważa natomiast, że należy znieść dwukadencyjność samorządowców, a majątki rodzin polityków powinny być jawne. 

Partia Razem

Partia Razem uważa, że trzeba ratować Europę. Aby to zrobić, należy naprawić euro. "Nowy Ład to wspólne, zintegrowane ramy walutowe, które służą wszystkim państwom członkowskim. Przywrócimy demokratyczną kontrolę nad polityką gospodarczą" - czytamy w programie partii. 

Stawia też na "bardziej ambitne cele klimatyczne i energetyczne", a co za tym idzie, systematyczne odchodzenie od energii węglowej na rzecz odnawialnych źródeł energii. Popiera też w Polsce budowę elektrowni atomowej. 

"Przyszłość Polski i całej planety maluje się w czarnych barwach. Ani PiS, ani PO nie są w stanie podołać nadchodzącym zmianom klimatycznym. Jedynie mądre, odpowiedzialne i otwarte rządy lewicowe są w stanie sprostać tym zadaniom" - twierdzą politycy Razem

Partia chce, by obywatele mieli głos w debacie o podziale środków Unii Europejskiej, a państwa członkowskie UE muszą być przygotowane na przyjęcie uchodźców.

Razem popiera legalizację związków jednopłciowych. Jej członkowie uważają, że wszystkie kobiety w Europie powinny mieć dostęp do bezpiecznej i legalnej aborcji. Nie odnoszą się jednoznacznie to kwestii aborcji na żądanie. Popierają natomiast adopcję dzieci przez pary tej samej płci i uważają, że państw powinno finansować in vitro. 

Partia Razem jest przeciwna ponownemu ponownemu podniesieniu wieku emerytalnego, likwidacji obowiązkowych składek ZUS i zwiększenia akcyzy na alkohol i papierosy. Popiera z kolei jawność majątków rodzin polityków i uważa, że Kościół powinien płacić podatki. 

KORWiN

Partia KORWiN całkowicie odrzuca socjalizm oraz zasadę tzw. sprawiedliwości społecznej. Jej członkowie nie uznają praw kolektywów. W ich opinii istnieją tylko jednostki, rodziny, narody i państwo, które powinno zapewniać im warunki swobodnego rozwoju.

Partia jest przeciwna pomysłowi wpisania członkostwa Polski w UE do polskiej konstytucji. Ma też negatywny stosunek do wprowadzenia w naszym kraju waluty euro.

- Złoty polski jest ukonstytuowany w ustawie zasadniczej, jest walutą narodową, jest walutą, która świadczy, że Polska jest wolna i niezależna ekonomicznie. Jeżeli ktokolwiek chce zmienić walutę, musi rozpisać referendum. Wzywam pana Jarosławie Kaczyński do rozpisania w tej sprawie referendum! - apelował Marek Jakubiak.

Partia KORWiN jest za Unią Europejską rozumianą jako Europa Ojczyzn, postuluje też rezygnację z energii węglowej.

Politycy uważają, że poziom zamożności powinien pozostać podstawowym wskaźnikiem podziału funduszy z Unii Europejskiej i nie należy wiązać tego tematu z praworządnością w Polsce.

KORWiN nie chce uchodźców w Polsce. Jest też przeciwnikiem zawierania związków partnerskich, adopcji dzieci przez pary jednopłciowe i finansowaniu in vitro przez państwo. Uważa natomiast, że należy umożliwić cudzoziemcom zakup polskiej ziemi. 

Politycy partii KORWiN uważają, że poziom zamożności powinien pozostać podstawowym wskaźnikiem podziału funduszy z Unii Europejskiej. Nie należy wiązać tego tematu z praworządnością w Polsce. 

Partia jest przeciwna ponownemu podnoszeniu wieku emerytalnego czy uzależnianiu świadczeń socjalnych od stanu zamożności obywateli. Uważa natomiast, że należy zlikwidować obowiązkowe składki ZUS - zwłaszcza przez przedsiębiorców.

- Wszyscy wiedzą, że ten system emerytalny prędzej czy później zakończy się katastrofą. Ta katastrofa jest odsuwana w czasie, ale jak każda piramida finansowa, a taką jest konstrukcja ZUS-u, musi się rozlecieć -  twierdzi Jacek Wilk. 

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!