REKLAMA

BAROMETR WYBORCZY 2019

Sprawdź gorące tematy kampanii przed wyborami do Europarlamentu 2019 i porównaj swoje poglądy ze stanowiskami największych partii i komitetów! Nasz drogowskaz wyborczy obejmuje gorące tematy obecne w dyskusji o przyszłości Polski i Unii Europejskiej, skupione wokół tak istotnych zagadnień jak dalsza integracja Polski z UE i wejście do strefy euro, rozszerzenie UE, obronność, uchodźcy, prawa mniejszości, zmiany obyczajowe, dotacje unijne, ochrona klimatu i polityka energetyczna. Odpowiedz na każde z pytań. Na zakończenie będziesz mógł porównać swoje odpowiedzi z deklaracjami programowymi największych partii i komitetów wyborczych. Zobacz, na kogo mógłbyś głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego zgodnie ze swoimi poglądami.Pytanie 1 z 18

0%

Czy należy zapisać członkowsko w UE w polskiej konstytucji?


Komentarze (205)

Ładowanie formularza...

 • Jacek, 2019-05-22 19:20:58

  Do Spostrzegawcza: Czytając twoje komentarze, ewidentnie widać że jesteś fanatycznie zapatrzona w te partie i nie potrafisz zrozumieć tego co próbuje przekraczać Ci Adam. Praktycznie każda Twoja wypowiedz tyczy się porównywania PO z PISem. A przecież on napisał, że są też inne partie. Jak dla mnie c...iężko jest nazwać tę partie uczciwą skoro ma ustawione media. I tak jak KAŻDA INNA partia która jest/była u władzy nadużywa swojej władzy (choćby afera srebrna). Według mnie nie ma co pozwalać starym świnią pchać się znowu do koryta (mam tu na mysli PIS, PO, SLD, PSL itd) Władze powinno się oddać nowym którzy chcą. I nie chodzi tu to nowe partie ze "starymi" posłami.   rozwiń
 • Spostrzegawcza, 2019-05-22 16:14:13

  Do Adam: W polityce najwazniejsza jest uczciwosc.A nie pisanie pieniedzy dla swoich na slupy,ktore nie wiefza ze nimi sa.Bo to jest wlasnie najwieksze zlo! Dlatego sady nie dzialaja. Vinito! (:
 • Adam, 2019-05-22 16:01:03

  do Spostrzegawcza: Proponuje nauczyć się czytać ze zrozumieniem ;P Są o lepsze sposoby na wsparcie podatnika niż wyciąganie z jego kieszeni kasy. I z wielką łaską mówić, że Wam się należy. Tak należy inwestować kapitał, a nie go wydawać na głupie programy kupujące głosy u ludzi z ograniczonym pojmow...aniem prawdy. Jak naprawdę uważasz że tego typu programy poprawiają działanie gospodarki to zrób sobie eksperyment. Zacznij oddawać bezdomnemu część swoich oszczędności, zobaczysz jak to wpłynie na Twoje wzbogacenie. Jego sytuacja się zmieni ale czy Ty się wzbogacisz? No prosta logika. Wiem że część ludzi błogosławi Pis bo oni dali a inni nie. Pytanie brzmi czy to na pewno dobre...   rozwiń
 • Spostrzegawcza, 2019-05-22 15:39:31

  Do Adam: Czemoz piszesz takie bzdury.A moze nie tylko u mnie ekonomia jest wazna ale uczciwosc. A PO to zlodzieje! Pozbawieni sumienia i poslugujacy sie wlasnymi. sadami.Piszesz o innej parti mnie w sadazu wychodzi Konfederacja ale gdy uslyszalam z ust P Kaczynskiego slowa "Przestancie sob...ie nami wycierac zdradzieckie mordy- Jestescie kanaliami" Zmienilam zdanie co do oddania glosu.Chcialabym przede wszystkim miec te pieniadze ktore mi sie za moja prace naleza.Jak trzeba byc ograniczonym aby pisac ze komus kto wypracowuje pieniadze sie nie naleza.!   rozwiń
 • Adam, 2019-05-22 14:37:51

  Do Spostrzegawcza : Ludzie tacy jak Ty chyba podstaw ekonomii nie rozumieją. Jak wydawanie kasy na prawo i lewo może przyczynić się na rozwój gospodarki? Wszystkie wydatki PISu to strzał po kieszeniach polskiego podatnika! Czy naprawdę uważasz ze 500+ to dobry pomysł? Przecież to prowadzi to jeszcze... większego zadłużenia państwa. Przecież wystarczy zmniejszyć opodatkowanie pracy. Zachęcić ludzi do pracy a nie ich zniechęcać " bo mnie się należy". Czytam takie wypowiedzi i widzę człowieka ograniczonego, dla którego w tym kraju są tylko dwie partie.   rozwiń
 • jakkun, 2019-05-22 11:20:05

  Komitet z największym dopasowaniem nie wyniku procentowego, przez co nie da się stwierdzić o ile wyprzedził peleton (3 inne ugrupowania na 44%). Jestem ciekaw, jak odpowiadały komitety. Dziwi, że taka sama zgodność z komitetami o różnych światopoglądach
 • Prestidigitator, 2019-05-22 09:45:42

  Do Spostrzegawcza: Wprowadzili opłatę deszczową i parę innych, ukradli pieniądze z OFE (choć mniej niż poprzednicy), chcieli spłacać rozszczenia żydowskie (i zapewne wrócą do negocjacji po wyborach do naszego parlamentu). No ale ludzie i tak ich poprą bo za PO było gorzej...
 • Spostrzegawcza, 2019-05-22 08:22:01

  Do Marcin: Jak mozna takie bzdury pisac.Lapowki za glosowanie to placilo z cala pewnosciaPO a nie PIS. To Po z cala pewnoscia prowadzilo wbrew temu co piszesz o PIS kraj ku zagladzie. Przyklad: Kto wyprowadzil mlodziez z kraju! Ja 500+ nazwane przez Ciebie jarkowe nie otrzymam a bede glosowala na ...PIS.Jak widac to gospodarka nie upada,wbrew twoim slowom nie upada a rosnie! Jesli cos upada to ci co tak mowia na glowki. Przestancie robic ferment !   rozwiń
 • Spostrzegawcza, 2019-05-22 07:53:22

  Do Marcin: Z sadu Apelacyjnego w Krakowie posadzono wiele pracownikow, juz po przyjeciu rzadu przez Prawo i Sprawiedliwosc .Czemu rzady PO nie wiedzialy? Ci ludzie wyfawali takze wyroki! Na czyja korzysc?Sprawdź kluczowe zagadnienia kampanii wyborczej 2019 i porównaj swoje poglądy ze stanowiskami największych partii i komitetów! Nasz drogowskaz wyborczy obejmuje tematy obecne w dyskusji o przyszłości Polski i Europy, skupione wokół tak istotnych kwestii jak uchodźcy, wejście do strefy euro, dotacje unijne, prawa kobiet, budowa elektrowni atomowej, europejska armia, finansowanie budżetu UE, aborcja na życzenie i wiele innych. Odpowiedz na każde z pytań. Na zakończenie będziesz mógł porównać swoje odpowiedzi z deklaracjami programowymi największych partii i komitetów wyborczych. Zobacz, na kogo mógłbyś głosować w wyborach ze swoimi poglądami.

Emocje związane z wyborami samorządowymi dawno opadły. Polska i Europa żyją obecnie majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Dla każdej ze stron stawka jest wysoka. Wynik w tych wyborach będzie bowiem dobrym prognostykiem dla wyborów parlamentarnych.

Co główni gracze na krajowej scenie politycznej proponują wyborcom? Jaki jest ich stosunek do takich spraw, jak możliwość przyjęcia przez Polskę wspólnej europejskiej waluty, wpisanie członkostwa Polski w UE do Konstytucji, rezygnacja z węgla, stworzenie europejskiej armii, powiększenie UE o państwa dawnego ZSRR, przyzwolenie na zawieranie związków partnerskich przez osoby tej samej płci, aborcja na żądanie, budowa elektrowni atomowej, odpowiedzialność globalnych korporacji za niszczenie środowiska i nadmierną produkcję odpadów, prawa kobiet, sprzedaż polskiej ziemi cudzoziemcom.  

Program: Prawo i Sprawiedliwość

Po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych w 2015 r. ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego wcieliło w życie część z zapowiadanych przez siebie obietnic, m.in. świadczenie 500 plus, obniżenie wieku emerytalnego czy reformę edukacji.

Konsekwentnie podtrzymuje też swoje negatywne stanowisko w sprawie relokacji uchodźców na terenie krajów Unii Europejskiej. PiS - wbrew przyklejanej mu czasami etykiecie - nie deklaruje chęci wyprowadzenia Polski ze struktur Wspólnoty, choć nie jest również entuzjastą zacieśniania polityczno-gospodarczej integracji w ramach UE.

PiS nie popiera szybkiego wejścia Polski do strefy euro i opowiada się za utrzymaniem polityki spójności w jej dotychczasowym kształcie. Zdaniem partii rządzącej poziom zamożności powinien pozostać podstawowym wskaźnikiem podziału funduszy z Unii Europejskiej. Nie należy wiązać tego tematu z praworządnością w Polsce.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości stara się łagodzić politykę klimatyczną UE, uważając, że stanowi ona zagrożenie dla polskiego górnictwa i energetyki opartej na węglu. Jednocześnie optuje za budową w Polsce elektrowni atomowej.

W sprawach światopoglądowych PiS jest przeciwnikiem legalizacji związków partnerskich zawieranych przez osoby tej samej płci. Nie uważa też, że Polska powinna aktywniej chronić prawa mniejszości i kobiet, bo te zdaniem polityków są zabezpieczone.

Część polityków tej partii wyraźnie sprzyja natomiast inicjatywom zmierzającym do zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Partia aborcji na żądanie stanowczo mówi "nie". 

PiS wpiera działania Ukrainy i Gruzji w dążeniu do członkostwa w UE. Nie jest też przeciwny zasilaniu polskiego rynku pracy pracownikami spoza granic naszego kraju. Uważa też, że kraje członkowskie powinny wpłacać do unijnego budżetu wyższe składki, bo takie działanie przełoży wyższe benefity.

Koalicja Europejska

Koalicja Europejska została powołana 1 lutego 2019 r. na wybory do Parlamentu Europejskiego w 2019. Tworzą ją: Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Sojusz Lewicy Demokratycznej, .Nowoczesna, Partia Zieloni.

KE nie jest spójna światopoglądowo. Choć partie tworzą koalicję, różnią się w podejściu do poszczególnych kwestii. Tak jest na przykład w kwestii wpisania członkostwa Polski w Unii Europejskiej do polskiej konstytucji. Taki pomysł miał szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz. Pozostałe partie nie odniosły się do tej propozycji. 

Zdaniem polityków KE, należy umożliwiać swobodny przepływ pracowników, gdyż pobudza to rynek pracy i rodzi zdrową konkurencję. 

O ile Platforma Obywatelska od lat deklaruje wolę wprowadzenia w Polsce wspólnej waluty euro, tak w obecnej kampanii KE nie zamierza odnosić się do tej kwestii. W przeciwieństwie do partii rządzącej, KE deklaruje natomiast odchodzenie od węgla na rzecz bardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii.

Zdaniem KE, nie należy wiązać podziału funduszy z Unii Europejskiej z praworządnością, bo mogą na tym ucierpieć obywatele danego kraju.

Choć lider PO, Grzegorz Schetyna, zmieniał zdanie na temat przyjmowania uchodźców, to ostatecznie KE uważa, że należy wspierać uchodźców, ale niekoniecznie relokować ich w Polsce. 

W kwestiach światopoglądowych Koalicja Europejska popiera zawieranie związków partnerskich przez osoby tej samej płci, jest przeciwna aborcji na życzenie. Pluralizm, poszanowanie praw człowieka, praw mniejszości narodowych, religijnych, seksualnych, brak dyskryminacji, tolerancja, sprawiedliwość, solidarność, równość kobiet, prawa osób z niepełnosprawnościami, prawa nauczycieli do godnego zarobku - pod tymi hasłami podpisują się politycy KE

Program Kukiz'15

Paweł Kukiz, lider ugrupowania Kukiz'15, podkreśla, że Unia Europejska jest w głębokim kryzysie. W tym kontekście wymienia m.in. kryzys gospodarczy i zadłużeniowy, kryzys polityczny, kryzys migracyjny czy kryzys wartości. Jego zdaniem należy skupić się na demokratyzacji UE, która ma być zagrożona. 

Ruch Kukiz'15 jest przeciwny wpisaniu członkostwa w UE do polskiej konstytucji. - My też chcemy być w UE, ale nie wpisujmy niczego na stałe do Konstytucji, wpiszmy na przykład referendum co 20 lat - tak pomysł szefa ludowców skomentował wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Ruch jest też przeciwny wprowadzeniu w Polsce waluty euro oraz całkowitej rezygnacji z energii węglowej. Jego lider nie wypowiada się jednoznacznie w kwestii uchodźców. Paweł Kukiz uważa, należy przyjąć uchodźców, ale jak podkreśla - chodzi wyłącznie o chrześcijańskie rodziny syryjskie.

Ruch Kukiz'15 jest przeciwny zawieraniu związków przez pary jednopłciowe, sprzeciwia się też aborcji na życzenie. Popiera ideę budowy elektrowni atomowej w Polsce, uważa także, iż globalne korporacje powinny płacić za niszczenie środowiska i nadmierną produkcję odpadów.

W sprawie ingerencji Komisji Europejskiej w sądownictwo państw członkowskich, Kukiz'15 nie zgadza się, by "biurokraci Unii Europejskiej - gdzie dominują Francja, Niemcy i wielkie korporacje - nam mówili, jak mamy rozwiązywać nasze wewnętrzne sprawy". 

Lewica Razem 

W skład koalicji Lewica Razem oprócz Partii Razem wchodzą Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza oraz organizacje społeczne. 

Lewica Razem uważa, że trzeba ratować Europę. Aby to zrobić, należy naprawić euro. "Nowy Ład to wspólne, zintegrowane ramy walutowe, które służą wszystkim państwom członkowskim. Przywrócimy demokratyczną kontrolę nad polityką gospodarczą" - czytamy w programie koalicji. 

Stawia też na "bardziej ambitne cele klimatyczne i energetyczne", a co za tym idzie, systematyczne odchodzenie od energii węglowej na rzecz odnawialnych źródeł energii. 

Lewica Razem chce, by obywatele mieli głos w debacie o podziale środków Unii Europejskiej. "W porozumieniu z rządami państw członkowskich, władzami lokalnymi i obywatelami Europy złagodzimy regulacje dotyczące wydatkowania środków unijnych" - zapowiada. 

Członkowie koalicji uważają, że państwa członkowskie UE muszą być przygotowane na przyjęcie tych, którzy przybywają do Europy i decydują się tu osiedlić. Należy zapewnić im wsparcie i stworzyć takie warunki, żebyśmy mogli wspólnie budować lepszą przyszłość.

Lewica Razem popiera legalizację związków jednopłciowych. Jej członkowie uważają, że wszystkie kobiety w Europie powinny mieć dostęp do bezpiecznej i legalnej aborcji. Nie odnoszą się jednoznacznie to kwestii aborcji na żądanie. 

Koalicja popiera swobodny przepływ pracowników. Deklaruje przy tym utworzenie Programu Gwarancji Zatrudnienia, który zagwarantuje pracę każdemu Europejczykowi w miejscu zamieszkania. Chce też upowszechnić maksymalnie 35-godzinny tydzień pracy oraz roczny urlop w wymiarze minimum 35 dni jako standard dla całej UE.

Polska Fair Play

Polska Fair Play to polski ruch polityczny, który 2 marca 2019 założył ekonomista i prawnik Robert Gwiazdowski wraz z częścią środowiska Bezpartyjnych Samorządowców. 

Podstawę programową stanowi pakiet postulatów nazwany Szóstką Gwiazdowskiego. Punkt 6. programu to Silna Polska w Unii Europejskiej. 

"Silna Polska w Unii Europejskiej to nasza racja stanu" - tłumaczy lider ruchu Polska Fair Play. Jednocześnie stwierdza, że snucie wizji polexitu jest czystym szaleństwem, bo wyjście z Unii nie leży w interesie Polski i Polaków.

Członkowie ruchu są natomiast przeciwni, by Polska dołączyła do strefy euro. Uważają też, że w naszym kraju nie należy też odchodzić od węgla. W ich opinii "odwrót od energetyki opartej na węglu najbardziej uderzy w Polskę". Fair Play uważa, że Polska powinna przyjąć uchodźców i pozwolić na sprzedaż polskiej ziemi cudzoziemcom. Jest też zwolennikiem swobodnego przepływu pracowników pomiędzy państwami UE.

Zdaniem polityków Polska powinna też aktywniej chronić prawa mniejszości i kobiet. Ruch Polska Fair Play sprzeciwia się natomiast, by organy unijne oceniały sądownictwo państw członkowskich. Jest też przeciwny aborcji na żądanie czy zawieraniu związków partnerskich.

Wiosna Roberta Biedronia

Wiosna Roberta Biedronia to polska centrolewicowa partia polityczna, której powstanie ogłoszono 3 lutego 2019 r. podczas konwentu założycielskiego. "Do Europy idziemy po to, aby walczyć o polepszenie jakości życia nas wszystkich. Życia w zdrowiu, oddychania czystym powietrzem, z godną pracą i płacą na europejskim poziomie" - zapowiada lider partii. 

Wiosna stoi na stanowisku, że Polska powinna przystąpić do strefy euro, ale jak przyznaje Biedroń, "dzisiaj na pewno Polska nie jest gotowa na tę dyskusję". - To jest przede wszystkim decyzja polskiego parlamentu, ale wiemy wszyscy, że niemożliwa do przeforsowania w ciągu najbliższych lat - twierdzi polityk. 

Robert Biedroń zapowiada też odejście od węgla do 2035 r. Wiosna uważa też, że nie należy wiązać dostępu do funduszy unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności. Dopuszcza przy tym wprowadzenia takiego narzędzie, ale ukształtowania go w ten sposób, by "dotykało faktycznie tych, którzy są winni łamania praworządności, a nie dotykało zwykłych obywateli".

Ugrupowanie stoi na stanowisku, że Polska powinna przyjmować uchodźców, a Europa powinna mieć wspólną armię. 

Partia Wiosna popiera aktywne działania na rzecz praw kobiet, zawieranie związków partnerskich przez osoby jednopłciowe oraz aborcję na życzenie. 

W opinii Wiosny globalne korporacje powinny płacić za niszczenie środowiska i nadmierną produkcję odpadów, a organy unijne powinny mieć możliwość dokonania oceny sądownictwa krajów członkowskich. 

KWW Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy

Konfederacja zawiązała się na początku 2019 r. Tworzą ją środowiska wolnościowe, narodowe, konserwatywne i proobywatelskie, jednak jej członkowie podkreślają, że w szeregach znajdzie się miejsce dla wszystkich, którzy w swojej działalności na pierwszym miejscu stawiają takie wartości jak wolność, naród, tradycja.

Konfederacja jest przeciwna pomysłowi wpisania członkostwa Polski w UE do polskiej konstytucji. Ma też negatywny stosunek do wprowadzenia w naszym kraju waluty euro oraz rezygnacji z energii węglowej. Uważa natomiast, że poziom zamożności powinien pozostać podstawowym wskaźnikiem podziału funduszy z Unii Europejskiej i nie należy wiązać tego tematu z praworządnością w Polsce.

Konfederacja nie chce uchodźców w Polsce, jest też przeciwna idei, że Europa powinna mieć własną, wspólną armię. Jest też przeciwnikiem zawierania związków partnerskich. Uważa natomiast, że należy umożliwić cudzoziemcom zakup polskiej ziemi. 

Politycy Konfederacji uważają, że poziom zamożności powinien pozostać podstawowym wskaźnikiem podziału funduszy z Unii Europejskiej. Nie należy wiązać tego tematu z praworządnością w Polsce. Sprzeciwiają się też kontrolowaniu przez organy unijne sądownictwa krajów członkowskich? 

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.