Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Prezydent powołał Kaczyńskiego, Glińskiego i Gowina na wicepremierów

Autor: PAP/rs/TE
Dodano: 06-10-2020 14:15 | Aktualizacja: 06-10-2020 16:16

Prezydent Andrzej Duda powołał we wtorek prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, szefa Porozumienia Jarosława Gowina oraz Piotra Glińskiego na funkcje wicepremierów. Gowin jest też ministrem rozwoju, pracy i technologii, a Gliński szefem resortu kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Piotr Gliński został powołany na stanowisko wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz przewodniczącego komitetu ds. pożytku publicznego.

Prezydent powołał też Jarosława Gowina na urząd wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii. Ponadto premier Morawiecki został powołany na urząd ministra cyfryzacji.

Prezydent Andrzej Duda powołał także we wtorek Grzegorza Pudę, Marlenę Maląg, Tadeusza Kościńskiego, Michała Kurtykę, Michała Cieślaka oraz Michała Wójcika na ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Puda został powołany na ministra rolnictwa i rozwoju wsi; Maląg - ministra rodziny i polityki społecznej; Kościński - ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej, a Kurtyka - ministra klimatu i środowiska. Michał Cieślak oraz Michał Wójcik powołania zostali na ministrów - członków Rady Ministrów.

Podczas uroczystości wręczenia powołań nowym ministrom w rządzie Mateusza Morawieckiego, która odbyła się we wtorek po południu w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, Andrzej Duda powiedział, że jest to "bardzo podniosła chwila, można powiedzieć - historyczna".

Przypomniał, że minął prawie rok od ostatnich wyborów parlamentarnych, w których - jak mówił - "Zjednoczona Prawica odniosła drugie z rzędu spektakularne zwycięstwo wyborcze osiągając samodzielną większość parlamentarną i biorąc w swoje ręce odpowiedzialność za polskie sprawy na najbliższe cztery lata". Wyraził przekonanie, że "wielu w naszym kraju wierzy w to, że na znacznie dłużej, po skutecznych rządach poprzednich czterech lat".

Według prezydenta "wielu Polaków swoimi głosami dziękowało za poprzednie czterolecie od 2015 do 2019 roku; za dotrzymane zobowiązania, wdrożone programy społeczne". "To wielkie dzieło Zjednoczonej Prawicy i tej w rządzie, i tej w parlamencie" - mówił Duda. W tym kontekście wymienił byłą premier Beatę Szydło i obecnego szefa rządu Mateusza Morawieckiego.

Jak dodał, "jest to wielkie dzieło całej Zjednoczonej Prawicy", które przez cztery lata poprzedniej kadencji wspierał. "Te rządy dzięki ostatniemu zwycięstwu w wyborach parlamentarnych prawie rok temu są kontynuowane" - powiedział Duda. Według niego, ponad 8,5 miliona głosów oddanych na Zjednoczoną Prawicę w ostatnich wyborach parlamentarnych, to głosy "podziękowania", ale jednocześnie także głosy tworzące zobowiązanie, głosy "wiary w to, że polskie sprawy będą dalej dobrze prowadzone".

Prezydent podkreślił, że nowy rząd powołany po wyborach parlamentarnych w 2019 roku "praktycznie od razu zetknął się z ogromną trudnością - pandemią koronawirusa. Jak zaznaczył, wyzwaniem była po pierwsze ochrona życia i zdrowia obywateli, a po drugie ratowanie polskiej gospodarki.

"To dzieło było i jest realizowane. I chciałem z całego serca podziękować wszystkim państwu i za tamte cztery lata - wszystkim tym, którzy brali w nich udział - i za ten czas teraz, tego prawie roku niezwykle dzielnej, a bardzo często odważnej postawy, która wymagała wielkiej odpowiedzialności, odporności psychicznej, ale przede wszystkim wymagała niezwykłego wysiłku" - powiedział Duda.

Podziękował rządowi, Zjednoczonej Prawicy, tym ministrom, ale i tym ministrom, którzy "kończą swoją służbę". Wymienił tu byłych już ministrów: rozwoju - Jadwigę Emilewicz oraz rolnictwa - Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

"Z nimi w tym czasie współpracowałem najbliżej. Z panią premier współpracowaliśmy i wiele godzin spędziliśmy pracując nad rozwiązaniami dotyczącymi pakietów antyepidemicznych, pakietów walki z kryzysem koronawirusa w sferze gospodarczej, dyskutując nad różnymi rozwiązaniami, by ratować rynek pracy" - powiedział Duda. Z Ardanowskim - powiedział - pracowali "nad sprawami polskiego rolnictwa, by rolnictwo mogło dobrze się rozwijać, by kwitło, by ludzie na polskiej wsi czuli, że są traktowani godnie".

"Miałem dziś tę przyjemność, że mogłem państwu ministrom podziękować osobiście za ich służbę dla Polski; wszystkim (ministrom), którzy w tej zmianie w polskim rządzie, w tej rekonstrukcji w tej chwili uczestniczą" - powiedział prezydent.

Podziękował też za wsparcie w kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi. "Za to, że wygraliśmy ją, że pełnię teraz drugą kadencję urząd prezydenta Rzeczpospolitej ze znakomitym wynikiem ponad 10 mln głosów - prawie, 10,5 mln głosów. Wynikiem także i wspaniałym, jeżeli chodzi o frekwencję" - powiedział Duda.

Stwierdził, "jest to wielki kredyt zaufania", którym Polacy obdarzyli jego oraz rząd Zjednoczonej Prawicy. "Za prowadzenie dalej odpowiedzialnej polityki, za ratowanie Polski przed koronawirusem, za to, że to właśnie my, razem działając, współdziałając ze sobą, jak stanowi konstytucja o obowiązku współdziałania ze strony prezydenta i rządu, jesteśmy w stanie Polskę przeprowadzić przez ten trudny czas, który w Polsce i na świecie trwa i może szykuje jeszcze niejedno wyzwanie" - powiedział.

Podziękował członkom rządu, że podejmując misję prowadzenia polskich spraw, biorą udział w tym, co on w czasie kampanii prezydenckiej nazwał "koalicją polskich spraw". "Polskie sprawy powinny być uczciwie prowadzone. Wierzę, że do tego uczciwego prowadzenia polskich spraw dołączą się też inni, nie tylko Zjednoczona Prawica, że dobre projekty zyskają zdecydowanie większe poparcie parlamentarne niż to, które wynika z prostej arytmetyki parlamentarnej" - powiedział Duda.

Jak mówił, poza walką z epidemią, sprawujących władzę w Polsce czeka walka o "uratowanie polskiej gospodarki, o wyprowadzenie jej z kryzysu, o to, by przetrwała tak, by mogła dalej konkurować z najlepszymi na świecie, by nadal się rozwijała".

"To czas bardzo dobrych i mądrych decyzji, które trzeba będzie podjąć, to czas inwestycji, które muszą być w Polsce zrealizowane, to czas (realizacji) tych wszystkich zobowiązań, które zostały w kolejnych kampaniach podjęte, a których jeszcze nie zrealizowaliśmy. Wierzę, że wspólnie uda nam się tego dokonać" - powiedział prezydent.

Zapewnił, że każdy projekt i każdy głos, który będzie do niego kierowany, będzie przez niego "wnikliwie obserwowany od strony merytorycznej". "W pierwszej kolejności będę się kierował zobowiązaniami, które podjąłem, które podjęliśmy, ale będę się w każdym przypadku kierował także tym, co nazywamy dobrem obywateli i dobrem Rzeczpospolitej" - oświadczył Duda.

"Uczciwość, rzetelność w polityce, dbanie o ludzi, pilnowanie polskich spraw to jest to, co - wierzę w to - będzie przez najbliższe lata realizowane" - dodał prezydent.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022