Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Jacek Sasin o zatrzymaniu Romana Giertycha: każdy jest równy wobec prawa

Autor: PAP/KM
Dodano: 15-10-2020 20:37 | Aktualizacja: 15-10-2020 21:16

Każdy w Polsce jest równy wobec prawa, niezależnie od tego, czy jest byłym politykiem, ważnym prawnikiem - podkreślił w czwartek wicepremier Jacek Sasin odnosząc się do zatrzymania Romana Giertycha. Absurdem nazwał sugerowanie związku zatrzymania Giertycha z rosnącą liczbą zakażonych na COVID-19.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin był pytany w czwartek wieczorem w Polsat News, czy czwartkowe zatrzymanie adwokata Romana Giertycha miało przykryć - jak twierdziła część opozycji oraz sam Giertych "katastrofę epidemiczną rządu PiS".

"To jest oczywiście absurdalna teza. Teza jak rozumiem pochodzi od polityków opozycji. To pokazuje, że każdy jest w Polsce równy wobec prawa, niezależnie od tego czy jest byłym politykiem, ważnym prawnikiem. Jeśli dopuścił się złamania prawa, to musi się liczyć z konsekwencjami - powiedział wicepremier.

Zastrzegł przy tym, że "niczego oczywiście nie przesądza".

- Nie znam zarzutów, mam zaufanie do organów państwa, które działają w tej sprawie - zaznaczył.

Sasin powiedział, że nie jest zaskoczony tym, że politycy opozycji - związani z PO - "zawsze bronią swoich kolegów niezależnie od tego jakie są dowody, jakie są okoliczności". Odniósł się przy tym do - jego zdaniem - "uporczywej obrony Sławomira Nowaka" po jego zatrzymaniu.

- Zawsze słyszymy, że te osoby są niewinne, a wszelkie działania wobec nich podejmowane, to jakieś represje bądź próba przykrycia czegoś - dodał.

Sasin był pytany o zatrzymanie Giertycha w również w kontekście tego, że adwokat jest obrońcą Leszka Czarneckiego. "Skuto mnie kajdankami w przeddzień sprawy aresztowej L. Czarneckiego, którego jestem jedynym obrońcą. Nie pozwólcie, żeby moje zatrzymanie przykryło katastrofę epidemiczną rządu PiS, bo taki jest tego cel" - napisał Giertych w czwartek na Twitterze.

- To, że ktoś jest czyimś adwokatem nie zapewnia mu immunitetu, jeśli sam - mówiąc kolokwialnie - coś przeskrobał. Nie można tego ze sobą łączyć. Poczekajmy zanim będziemy wydawać jakiekolwiek osądy - powiedział Sasin.

Minister zaapelował w tej sprawie również do opozycji.

- Trochę więcej zaufania do polskiego państwa, do służb, do prokuratury - mówił.

W czwartek adwokat Roman Giertych został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

W trakcie przeszukania jego willi w Józefowie Giertych zemdlał. Po tym, jak zasłabł, został wyniesiony nieprzytomny z domu do karetki na noszach. Trafił do szpitala - poinformowała jego córka, Maria Giertych.

Roman Giertych znalazł się w grupie zatrzymanych przez CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Zatrzymanie ma związek ze sprawą wyprowadzenia kwoty niemal 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej. Zdaniem Giertycha, celem jego zatrzymania jest, jak napisał na Twitterze, "przykrycie katastrofy epidemicznej rządu PiS".

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prok. Anna Marszałek poinformowała w czwartek, że funkcjonariusze CBA zatrzymali na polecenie prokuratury grupę osób zamieszanych w sprawę wyprowadzenia pieniędzy ze spółki. Wśród zatrzymanych poza Giertychem jest biznesmen Ryszard K.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn wyjaśniał, że zatrzymanych zostało w sumie 12 osób. Poinformował, że materiał dowodowy zgromadzony przez CBA wskazuje na udział zatrzymanych w procederze wyprowadzania środków ze spółki giełdowej, przywłaszczania tych środków, a także prania pieniędzy. Żaryn zaznaczył, że sprawa jest prowadzona od kilkunastu miesięcy, a "materiał dowodowy w tej sprawie jest mocny".

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do śledztwa, adwokat miał pomóc w wyprowadzeniu pieniędzy z jednej spółki Ryszarda K. do drugiej, a w rezultacie w ukryciu ich w spółkach zarejestrowanych na Cyprze. Miał zarobić na tym "ogromną kwotę pieniędzy".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020