Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Sejm: Lewica: niewiele grup społecznych w Polsce jest tak okłamywanych jak osoby z niepełnosprawnością

Autor: PAP
Dodano: 27-10-2020 13:04

Niewiele grup społecznych jest w Polsce tak okłamywanych jak osoby z niepełnosprawnością i kobiety, które się nimi opiekują – mówiła posłanka Lewicy Katarzyna Kotula. Zdaniem posłanki Anny Marii Żukowskiej wyrok TK w sprawie aborcji doprowadzi do maltretowania fizycznego i psychicznego kobiet.

Jak mówiła w Sejmie Katarzyna Kotula, zwracając się do rządu, "napluliście kobietom w twarz i jesteście dzisiaj zdziwieni. Panicznie boicie się tych setek tysięcy protestujących na ulicach kobiet. Protestują i mają wam do powiedzenia rzeczy, których nie będę cytować w Sejmie. To słowa skierowane do was po skandalicznej decyzji waszego trybunału" - przekonywała.

Jej zdaniem wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności aborcji z powodu przesłanki embriopatologicznej, "skazuje tysiące kobiet na niepotrzebny ból, cierpienie, które zagrażają ich zdrowiu i sprawiają, że decyzja o macierzyństwie w Polsce staje się rosyjską ruletką".

"A teraz dzisiaj rozpaczliwie szukacie rozwiązań i sposobu, żeby pokazać się z dobrej strony. Próbujecie się pokazać jako politycy pełni troski o jakość życia osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. To się nie uda, bo niezależnie od tego, co dzisiaj pokażecie w waszych raportach czy w waszej telewizji, polskie kobiety, te same, które protestują na ulicach miast i miasteczek, znają lepiej realia opieki nad bliskimi z niepełnosprawnością" - przekonywała Kotula.

"To one wiedzą ze swojego doświadczenia, jak naprawdę wygląda opieka i wiedzą, że w ostatnich 5 latach nic się nie zmieniło, a o waszym programie +Za życiem+ prawdopodobnie nigdy nie słyszały" - dodała.

"Kłamstwem jest, że otoczycie opieką te matki. Niewiele grup społecznych jest w Polsce tak okłamywanych, jak osoby z niepełnosprawnością i kobiety, które się nimi opiekują" - podkreśliła posłanka Lewicy. I dodała, że te kobiety nie wierzą rządowi, bo "lepiej znają rzeczywistość".

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska mówiła z kolei, że wyrok TK doprowadzi do tego, że kobiety będą torturowane. "Ten fundusz (dla osób niepełnosprawnych - PAP) powinien nazywać się funduszem +Kroniki zapowiedzianych śmierci+. Żadne pieniądze z żadnego funduszu, żadne wsparcie, na nic się nie zdadzą chodzącym trumnom, które zmuszacie do urodzenia trupa" - przekonywała.

"Mówicie, że nie można być katolikiem i popierać prawa do przerywania ciąży (...) ale teraz to wierni się buntują, katolicy i katoliczki, przeciwko temu bestialstwu, które chcecie zagwarantować polskim kobietom tym tak zwanym wyrokiem tak zwanego trybunału" - mówiła posłanka.

Jej zdaniem ten wyrok doprowadzi do "maltretowania fizycznego i psychicznego, czyli przemocy". Przekonywała, że oprócz tego, wyrok TK "wzbudzi potężny strach wśród kobiet w wieku prokreacyjnym, zwiększenie liczby samobójstw młodych ciężarnych, zwiększenie emigracji z Polski oraz pogłębienie ujemnego przyrostu naturalnego".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021