Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Viktor Orban: stanowiska Polski i Węgier całkowicie się pokrywają

Autor: PAP/KM
Dodano: 08-12-2020 19:58 | Aktualizacja: 08-12-2020 20:24

Stanowiska Polski i Węgier w tej chwili całkowicie się pokrywają, musimy bronić traktatu o UE i naszych interesów narodowych - tak o negocjacjach budżetowych w UE mówił w Polsat News premier Węgier Viktor Orban, który we wtorek przybył z wizytą do Polski.

Orban podkreślał, że w ostatnich dniach odbyło się wiele spotkań polsko-węgierskich, jednak - jak ocenił - uzgodnienie wspólnego stanowiska Węgier i Polski ws. unijnego budżetu było łatwe.

- Jest w żywotnym interesie Polski i Węgier, żeby bronić naszego stanowiska. Po drugie wicepremier Jarosław Kaczyński miał rację forsując swoje stanowisko, a po trzecie premier Mateusz Morawiecki - rozumiemy się i znamy dobrze - był w stanie wypracować właściwy manewr, żeby wyjść na właściwe stanowisko, które osiągnęliśmy teraz - mówił.

- Stanowiska Polski i Węgier w tej chwili całkowicie się pokrywają - musimy bronić traktatu o UE, musimy bronić naszych interesów narodowych, musimy bronić zasobów finansowych, które należą się naszym krajom, uzgodniliśmy, jak to robić - dodał.

Według Orbana mechanizm warunkowości wypłat z budżetu z praworządnością nie ma nic wspólnego ze sprawami finansowymi.

Podczas wywiadu premier Węgier był pytany o to, czy w jego ocenie uda się osiągnąć porozumienie w sprawie wieloletniego budżetu na najbliższym szczycie.

- Myślę, że mamy dobrą szansę, żeby zamknąć tę sprawę w tym tygodniu, podczas czwartkowego spotkania na szczycie. Nie ma gwarancji, ale mamy dobrą szansę, dzieli nas centymetr od tego - powiedział Orban.

- Występujemy jako jeden blok polsko-węgierski i możemy osiągnąć porozumienie, co byłoby wielkim sukcesem - dodał.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022