Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Beskidy: W wyższych partiach gór warunki turystyczne są trudne

Autor: PAP
Dodano: 30-12-2020 10:48

Trudne warunki panują na szlakach w wyższych partiach Beskidów. Powyżej 800 m npm zalega śnieg, który miejscami jest zlodowaciały. W dolinach go nie ma, ale i tu można napotkać oblodzenia – powiedział w środę ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR.

"Wędrując po górach należy być przygotowanym na warunki zimowe. Trzeba zachować szczególną ostrożność, szczególnie w najwyższych partiach - w rejonie Babiej Góry czy Pilska. Bardzo ważne jest, by planując wędrówkę, pamiętać, iż o tej porze roku dzień jest krótki. Zmrok kończy się praktycznie o godz. 8 i zaczyna zapadać o 15" - powiedział goprowiec.

W środę temperatura w dolinach była powyżej 0 st. W rejonie Babiej Góry i Pilska utrzymywał się niewielki mróz. Widoczność rano była ograniczona, ale z biegiem dnia się poprawiła. Niebo było zachmurzone.

Turyści, którzy wybiorą się na pieszą wycieczkę, muszą mieć solidne buty. Należy się ubrać adekwatnie do warunków. Należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Może ona uratować życie.

W Beskidach funkcjonują koleje linowe na Szyndzielnię w Bielsku-Białej, Skrzyczne w Szczyrku, Czantorię w Ustroniu i Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Skorzystają z nich jednak tylko turyści. Zamknięte z powodu narodowej kwarantanny są stoki, więc osoby z nartami nie wyjadą na górę.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021