Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Lubuskie: Milion zł na profilaktykę zachorowań przeciwko grypie

Autor: PAP
Dodano: 06-02-2021 08:36

Samorząd województwa lubuskiego przeznaczył milion zł na profilaktykę zachorowań przeciwko grypie. Gminy i powiaty mogą się zgłaszać po dotacje i szczepić swoich seniorów – poinformował Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego.

"Liczę na duże zainteresowanie, ponieważ szczepienia są obecnie bardzo promowane. Mam nadzieję, że na kanwie szczepień przeciwko koronawirusowi, seniorzy będą też chcieli zaszczepić się przeciwko grypie" - powiedziała cytowana w komunikacie marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Zarząd województwa przyjął w tym tygodniu uchwałę ws. zasad udzielania dotacji celowych lubuskim samorządom lokalnym w zakresie realizacji programów polityki zdrowotnej w kierunku szczepień przeciwko grypie dla osób w wieku 65 lat i więcej. Na ten cel przeznaczono milion zł.

Gmina lub powiat, po przystąpieniu do konkursu i spełnieniu wymogów formalnych, otrzyma dotację w wysokości nie większej niż 100 tys. zł, drugie tyle będzie musiała dołożyć z własnego budżetu. Nabór wniosków rozpocznie się w połowie lutego i potrwa do końca marca.

Jak zaznaczono w komunikacie, szczepienia przeciwko grypie mają szczególne znaczenie w odniesieniu do układu oddechowego u osób starszych. Tym samym mogą przyczynić się do polepszenia stanu zdrowia osób w wieku 65+ i zmniejszenia zachorowalności.

W 2019 r. w Polsce zarejestrowano 4,8 mln zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę. Jej przebieg może być szczególnie groźny dla osób z grup ryzyka. Największy odsetek zgonów notuje się wśród seniorów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021