Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Kielce: Szpital tymczasowy przyjął pierwszych pacjentów

Autor: PAP
Dodano: 27-03-2021 13:00

Szpital tymczasowy w Targach Kielce przyjął w sobotę pierwszych pacjentów. W placówce dla chorych na COVID-19 przygotowano na razie 56 miejsc.

Pierwszy pacjent do szpitala tymczasowego trafił w sobotę przed godziną 9. "To kobieta, która została przekazana z SOR na kieleckim Czarnowie. Trzy godziny później karetka pogotowia przywiozła młodego mężczyznę. Mamy już zgłoszenia ze szpitali w regionie o kolejnych pacjentach, którzy trafią do szpitala tymczasowego" - powiedziała PAP Anna Mazur-Kałuża, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach - zakładu patronackiego szpitala tymczasowego. Przypomniała, że pacjenci nie mogą bezpośrednio przychodzić do placówki w Targach Kielce.

"Do szpitala tymczasowego będą przyjmowani pacjenci skierowani z innych szpitali, izb przyjęć, SOR-ów, pacjenci po wstępnej kwalifikacji medycznej czy przywiezieni karetkami pogotowia. Ten szpital jest przeznaczono do leczenia pacjentów z COVID-19 bez innych ciężkich chorób współistniejących" - podkreśliła rzeczniczka WSZ w Kielcach.

Szpital tymczasowy w kieleckim ośrodku wystawienniczym dysponuje 300 łóżkami. W sobotę otwarty został pierwszy z modułów z 56 miejscami dla pacjentów, w tym z 10 łóżkami respiratorowymi.

"Do obsługi tych łóżek jest zapewniona kadra medyczna, ale niezmiennie apelujemy do osób, którzy chcą wzmocnić kadrę szpitala tymczasowego. Szczególnie potrzebujemy lekarzy, najbardziej pożądani są interniści, anestezjolodzy, pulmonolodzy" - powiedziała Mazur-Kałuża. Dodała, że większość kadry szpitala tymczasowego stanowią lekarze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

"Dlatego doceniamy poświęcenie lekarzy i pielęgniarek, którzy mimo pracy w klinikach przy ulicy Grunwaldzkiej, dodatkowo jeszcze zdecydowali się pracować w szpitalu tymczasowym. Zgłosili się do nas też anestezjolodzy ze szpitala w Czerwonej Górze, mimo że mają sporo pracy w swoim szpitalu. Apelujemy do lekarzy i pielęgniarek, bo sytuacja jest naprawdę bardzo trudna" - podkreśliła rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

W szpitalach województwa świętokrzyskiego zajętych jest 1254 z 1503 łóżek covidowych. Jak wynika z danych Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w regionie przygotowano ponadto 158 respiratorów, z czego 131 jest w użyciu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021