Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

MON rozpisał przetarg na samoloty dla VIP-ów

Autor: GP
Dodano: 31-08-2016 12:56

• W środę (31 sierpnia) MON poinformował, że rusza przetarg na nowe samoloty dla najważniejszych osób w państwie.
• Najpierw będą kupowane dwa małe samoloty. W planach są jeszcze dwa.
• Przetarg na małe samoloty ma zostać rozstrzygnięty do końca tego roku.

Bartosz Kownacki, wiceminister obrony przekazał w środę (31 sierpnia) informację o planowanym zakupie samolotów pasażerskich przez resort obrony. 

Rusza zakup dwóch małych samolotów, mogących zabrać od 12 do 14 osób na pokład. Rozpoczęte przetargi zostaną rozstrzygnięte do końca tego roku, a samoloty docelowo mają być oddane do użytku jeszcze przed końcem 2017 r.

W dalszej perspektywie planuje się także zakup dwóch dużych samolotów, które będą mogły przewozić do 100 osób. Te maszyny planowo powinny wozić polskich decydentów od przełomu lat 2020 na 2021.

- Możemy powiedzieć, że dzisiaj rozpoczyna się ten przetarg. Po raz pierwszy udało się w sposób sprawny, ale także równolegle zrealizować całość zadań związanych z transportem najważniejszych osób w państwie - zaznaczył wiceminister.

Oceń ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza

Temat powietrznych pojazdów dla kluczowych osobistości państwowych był poruszany już od lat. Temat wrócił ze wzmożoną siłą po katastrofie smoleńskiej, w której zginęły podróżujący rządowym samolotem najważniejsze osobistości w Polsce.

Do roku 2010 prezydenci i premierzy RP podróżowali wysłużonymi konstrukcjami produkcji radzieckiej Jakami-40 i tupolewami 154-M. Po 10 kwietnia 2010 roku rząd wyczarterował maszyny od LOT-u na potrzeby transportu delegacji państwowych. MON czarteruje od PLL LOT dwa samoloty średniej wielkości Embraer 175, umowa w tej sprawie wygaśnie w 2017 r.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022