Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Kuczmierowski: wszystkie partie szczepionek trafiających do magazynu RARS są pełnowartościowe

Autor: PAP
Dodano: 21-04-2021 18:22

Każda dostarczona przez producenta do magazynu RARS partia szczepionek jest pełnowartościowa i kontrolowana zarówno pod względem jakości, jak i zachowania odpowiedniej temperatury przez cały okres transportu - podkreślił w środę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Komentując doniesienia amerykańskiego dziennika Wall Street Journal, że w Meksyku i Polsce zidentyfikowano przypadki sfałszowanych szczepionek przeciw Covid-19, Kuczmierowski podkreślił w komunikacie przekazanym PAP, iż "każda dostarczona przez producenta do magazynu RARS partia szczepionek jest pełnowartościowa i kontrolowana zarówno pod względem jakości, jak i pod kątem zachowania odpowiedniej temperatury przez cały okres transportu".

"Próbki z każdej dostarczonej partii preparatu są przez nas kierowane do badania przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH" - zaznaczył.

Prezes RARS podkreślił też, że "dystrybucja szczepionek przez RARS odbywa się przy zachowaniu najwyższych standardów przewidzianych dla tego typu produktów - zachowany jest w zależności od potrzeby zarówno tzw. mroźny jak i zimny łańcuch dostaw oraz szereg innych wymogów Dobrych Praktyk Dystrybucyjnych". I dodał, że spełnione są również wytyczne producenta a parametry szczepionek monitorowane są na poszczególnych etapach dystrybucji.

Kuczmierowski zarekomendował jednocześnie, by szczepić się wyłącznie w autoryzowanych Punktach Szczepień, które otrzymują szczepionki za pośrednictwem RARS. To - zaznaczył - "w obliczu wyżej opisanych procedur, gwarantuje przyjęcie oryginalnego, pełnowartościowego preparatu".

Wcześniej w środę do tego tematu odnosił się również minister zdrowia Adam Niedzielski. "Według nas ryzyko tego, żeby w ogóle w oficjalnym obiegu pojawiła się jakaś podróbka praktycznie nie istnieje" - oświadczył podczas konferencji prasowej. "Tutaj jest działalność zarówno zakupowa państwa, jak i dystrybucji tych szczepionek. Wszystkie certyfikowane produkty trafiają do punktów szczepień i tutaj cały łańcuch logistyczny jest tak zbudowany, żeby zapewnić bezpieczeństwo, że żadna fałszywka w takim obiegu oficjalny się nie pojawi" - zaznaczył minister.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021