Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Premier: działam w interesie polskiego przemysłu; chciałbym, żeby wszystkie partie polityczne tak działały

Autor: PAP
Dodano: 28-04-2021 11:24

Działam w interesie polskiego przemysłu i chciałbym, żeby wszystkie partie polityczne działały w interesie polskiego przemysłu i polskiej gospodarki - mówił w środę powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Podczas konferencji środowej konferencji prasowej szef rządu był pytany sprzeciw wobec Funduszu Odbudowy deklarowany przez współtworzącą Zjednoczoną Prawicę Solidarną Polskę, która przestrzega, że pieniądze z UE sprawią, że będziemy żyrantami pożyczki dla innych krajów i Polska będzie musiała spłacać długi np Grecji, a na horyzoncie są inne, nowe podatki.

Morawiecki podał przykład Grecji, której po kryzysie odpuszczono ogromną część zadłużenia, a żadne z państw członkowskich, w kraje strefy euro, nie płaciło dodatkowo za długi tego państwa.

"Gdyby doszło do najgorszego scenariusza, że jakiś kraj strefy euro czy Unii Europejskiej bankrutuje, to Komisja Europejska będzie zmuszona wyjść na rynek finansowy po dodatkową płynność, po dodatkowe zasilenie, a nie wraca do krajów członkowskich z żądaniem wpłaty" - stwierdził premier i przywołał art. 125 Traktatu o funkcjonowaniu UE, zaznaczając, że jednoznacznie określa on "brak możliwości wykupowania długów innych krajów".

Przywołał też przykłady gospodarek Włoch i Hiszpanii, które są mocno obciążone długiem publicznym, ale są mocniejsze niż Polska poprzez swoje doświadczenie historyczne, są bogatsze i mają większe możliwości.

Szef rządu podkreślał też, że w interesie Polski jest to, aby wdrożona została opłata od emisji CO2 wnoszona na granicach UE. "Wszyscy hutnicy, energetycy, wszyscy pracownicy przemysłu ciężkiego i różnych sektorów energochłonnych wiedzą doskonale, że dzisiaj polska gospodarka jest w trudniejszej sytuacji niż np. gospodarka hinduska czy chińska, albo rosyjska, przynajmniej z jednego punktu widzenia - konieczności ponoszenia kosztów emisji CO2, a tamte gospodarki nie mają takiego obciążenia" - mówił.

Jak dodał, że "jeżeli na granicach zewnętrznych UE taka opłata byłaby nałożona, to wyrównuje to pole gry dla polskich producentów i jest to w interesie polskich producentów, w interesie polskiego przemysłu". "Ja działam w interesie polskiego przemysłu i chciałbym, żeby wszystkie partie polityczne działały w interesie polskiego przemysłu i polskiej gospodarki" - mówił premier.

"Jestem przekonany, że Krajowy Plan Obudowy jako ten dodatkowy impuls, dopalacz gospodarczy w skali makro, jest bardzo ważnym bardzo, bardzo pozytywnym elementem całej konstrukcji wychodzenia z COVID-19, jest tym elementem, który pozwoli polskiej gospodarce szybciej wrócić na ścieżkę wzrostu, o której coraz odważniej mówią niektórzy analitycy i eksperci, a więc takiej, która pokaże piątkę z przodu, czyli 5 proc. wzrostu PKB" - powiedział Morawiecki.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021