Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Gdańsk: Europejskie Centrum Solidarności wznowi działalność 6 maja

Autor: PAP
Dodano: 02-05-2021 10:16

6 maja Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku zostanie ponownie otwarte dla gości. Placówka będzie czynna cztery dni w tygodniu - od czwartku do niedzieli. Odwiedzającym udostępniona zostanie wystawa stała oraz wystawa czasowa pt. "Sierpień’80. Bez strachu, ale z rozwagą".

"Po sześciu tygodniach przymusowego zamknięcia z wielką radością i nadzieją wyglądamy gości. Liczymy, że nie będzie to stan przejściowy, a muzea pozostaną otwarte przez całe wakacje. Już krótkie otwarcie ECS w lutym i na początku marca dowiodło, jak wielu mieszkańców i przyjezdnych jest spragnionych żywego uczestnictwa w kulturze. W zaledwie cztery tygodnie, i to przy otwarciu wystawy stałej tylko przez cztery dni w tygodniu, odwiedziło nas cztery tysiące gości"- powiedział dyrektor ECS Basil Kerski, cytowany w komunikacie prasowym.

Zwiedzanie odbywać się będzie przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Goście będą zobowiązani do dezynfekcji dłoni, zakrywania ust i nosa, zachowania dystansu społecznego.

"Wszystkie powierzchnie, których dotykają nasi goście - m.in. ławki, poręcze, klamki, obicia foteli, monitory na wystawie itd. - pokryte zostały trwałą powłoką fotokatalityczną, która zabija koronawirusa oraz inne wirusy, bakterie i grzyby. Preparat jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, a przy tym niewidoczny gołym okiem i nieodczuwalny podczas dotyku" - poinformowała Grażyna Pilarczyk z Europejskiego Centrum Solidarności.

Wyjaśniła, że zwiedzanie będzie możliwe tylko indywidualnie. "Warto skorzystać z audioprzewodnika, który ułatwia i wzbogaca zwiedzanie. Jego wypożyczenie jest wliczone w cenę biletu. Po każdym użyciu będzie on poddawany dezynfekcji" - dodała.

ECS udostępni odwiedzającym wystawę stałą, która znajduje się na dwóch kondygnacjach budynku i zajmuje ponad 3 tys. metrów kwadratowych. Podzielona jest na siedem sal. Przy użyciu archiwalnych przedmiotów, dokumentów, rękopisów, zdjęć, projekcji wideo i interaktywnych instalacji opowiada ona nie tylko o polskiej drodze do wolności, ale też o zmaganiach innych narodów mierzących się z siłą reżimów komunistycznych.

Częścią ekspozycji są tablice z 21 żądaniami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Można tam również zobaczyć suwnicę, na której pracowała Anna Walentynowicz, milicyjnego stara, jakim transportowano opozycjonistów czy zrekonstruowaną Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, rozjechaną w stanie wojennym gąsienicami czołgów. Wśród pamiątek jest też oryginalna opozycyjna drukarnia, skonstruowana m.in. z części do pralki "Frania".

Oprócz wystawy stałej goście będą mogli zwiedzić bezpłatną wystawę czasową "Sierpień'80. Bez strachu, ale z rozwagą". Ekspozycja prezentuje mniej znane fotografie, dokumentujące dni sierpniowego strajku. To zdjęcia ok. 60 różnych autorów, które pochodzą z archiwum ECS i innych kolekcji, m.in. dwóch francuskich fotoreporterów - Jeana-Louisa Atlana i Alaina Dejeana.

Dodatkowo będzie można obejrzeć panoramę na stocznię i miasto, rozpościerającą się z tarasu widokowego. Otwarty będzie także sklep muzealny. Kawiarnia ma pracować tylko w trybie na wynos.

"W gościnne progi zaprasza też biblioteka z czytelnią. Skorzystać można nie tylko z bogatego księgozbioru. Zapraszamy do lektury czasopism i prasy, a jest to zbiór liczący ponad sto tytułów w bieżącej prenumeracie. Dla melomanów mamy winyle" - przekazała Pilarczyk.

Dodała, że wyłączone z użytkowania pozostaną: Wydział Zabaw, czytelnia archiwum, mediateka, przestrzeń społeczna "Solidarność Codziennie" oraz restauracja.

"Kierowcy mogą korzystać z parkingu podziemnego (wjazd od ul. Nowomiejskiej), a kupując bilet wstępu, uzyskuje się 4 godziny parkowania gratis" - wskazała.

ECS będzie czynne cztery dni w tygodniu. W czwartki i piątki wystawa stała będzie dostępna dla gości w godzinach 10 - 18, a w weekendy od godz. 10 do 20. Placówka zachęca do zakupu biletów przez stronę internetową - https://bilety.ecs.gda.pl/.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021