Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Łódzkie: W szpitalu w Rawie Maz. powstanie nowy blok operacyjny

Autor: PAP
Dodano: 13-05-2021 11:06

W szpitalu Świętego Ducha w Rawie Mazowieckiej (Łódzkie) zbudowane zostanie nowe skrzydło, a w nim powstanie nowoczesny blok operacyjny. Inwestycję, która ma być zrealizowana w ciągu 18 miesięcy, finansuje rawskie starostwo i samorządy z całego powiatu.

"Chcemy, aby prace wystartowały jak najszybciej, dlatego wcześnie rozpoczęliśmy załatwianie wszelkich formalności. Szpital znajduje się pod opieką konserwatora zabytków, więc nowe skrzydło musi zyskać również jego akceptację. Jestem jednak dobrej myśli, ponieważ mamy informacje, że wszelkie zgody powinniśmy otrzymać niezwłocznie. Nie będzie wtedy przeszkód dla rozpoczęcia robót" - podkreśliła dyrektorka szpitala Św. Ducha Małgorzata Leszczyńska.

Zgodnie z podpisana właśnie umową, jest to inwestycja "pod klucz" - nowe skrzydło szpitala zostanie nie tylko zbudowane, ale także w pełni wyposażone. Wykonawcą jest Grupa Szymbud, a inwestorem - Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej i samorządy z całego powiatu. Planuje się, że nowy blok operacyjny przyjmie pierwszych pacjentów w przyszłym roku, bo budowa ma potrwać 18 miesięcy.

W nowym pawilonie mają znaleźć się trzy sale operacyjne: chirurgiczna, położniczo-ginekologiczna oraz ortopedyczna. Ta ostatnia wyposażona zostanie w wydzieloną salę dla nowoczesnego aparatu RTG typu ramię C, dzięki któremu chirurg może na bieżąco ocenić, czy operacja ortopedyczna przyniosła oczekiwane rezultaty. Ponadto w dobudowanym skrzydle zaprojektowano salę wybudzeń po operacjach, izolatkę oraz sterylizatornię dla całego szpitala.

Jak poinformowało starostwo, do budowy obiektu konieczne jest wycięcie drzew, które obecnie rosną na terenie szpitalnym. W ich miejsce zaplanowano nowe nasadzenia.

Budowa nowego skrzydła to element większego remontu Szpitala Świętego Ducha. W planach jest jeszcze modernizacja dwóch nieużywanych od lat budynków, dzięki czemu znów trafią do nich pacjenci. Oba przejdą gruntowną odnowę, obejmującą remont dachu, wymianę podłóg i okien, pełne ocieplenie, budowę kotłowni gazowej, montaż paneli fotowoltaicznych produkujących prąd. W jednym budynku ulokowane zostaną wszystkie poradnie i gabinety specjalistyczne, drugi zagospodarowany zostanie prawdopodobnie na potrzeby nowego oddziału rehabilitacji. W pierwszej kolejności zaplanowano oddanie do użytku budynku poradni, aby pacjenci mogli skorzystać z nich jeszcze w tym roku.

Szpital Świętego Ducha w Rawie Mazowieckiej dysponuje obecnie pięcioma oddziałami - chirurgii, pediatrycznym, chorób wewnętrznych, położniczo-ginekologiczno-noworodkowym, gruźlicy i chorób płuc oraz ambulatoryjną opieką specjalistyczną z poradniami: chirurgiczną, położniczo-ginekologiczną, ortopedyczną, onkologiczną, okulistyczną dla dzieci, gruźlicy i chorób płuc, uzależnień, a także poradnią podstawowej opieki zdrowotnej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021