Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Kaczyński o rolnictwie: na pierwszym planie ustawa o rodzinnym gospodarstwie

Autor: PAP
Dodano: 15-05-2021 10:54

Przyjęcie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym, opracowanie kodeksu rolnego, zwrot za akcyzę podwyższony o 10 proc. oraz uproszczenie procedur i biurokracji, a także cyfryzację m.in. urzędów gminnych zapowiedział wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"Na pierwszym planie postawiłbym ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym" - zaznaczył Kaczyński podczas prezentacji programu Polski Ład.

Wspomniał o jego nowej definicji i zasadach m.in. dziedziczenia rodzinnego gospodarstwa, w tym - jak mówił - "załatwienie różnych spraw spadkowych i możliwość przekazania gospodarstwa bez zrzekania się go, bez zbywania go". "To dzisiaj często bardzo poważna bariera dla ludzi już zmęczonych, którzy mają następców, czy to naturalnych, czy też innych" - wyjaśnił. Według prezesa PiS, jest to "naprawdę bardzo, bardzo ważne". Jak zapowiedział, "chcemy też po jakimś czasie, bo to jest duża praca, opracować kodeks rolny".

Przechodząc do prezentacji innych "istotnych" przedsięwzięć, mówił, że zwrot za akcyzę od hektara będzie o 10 proc. podwyższony, "niby o 10 zł, bo w tej chwili to jest 100 zł, ale jednak też się liczy" - zaznaczył.

"Ale przede wszystkim uprościmy w radykalny sposób wszelkiego rodzaju procedury, wszelkiego rodzaju biurokrację, która jest związana z prowadzeniem produkcji rolnej, począwszy od rejestracji maszyn, a skończywszy na dopłatach, wnioskach o dopłaty i podatkach" - zapewnił.

Jak poinformował, "zrobimy to w ogromnej mierze przez cyfryzację". "To bardzo poważna część naszego programu. Ale ta cyfryzacja ma mieć miejsce także i na wsi. Każdy urząd gminny, który będzie chciał się scyfryzować, zostanie scyfryzowany" - zapewnił.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021