Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Prezydent: zadaniem prezydenta RP jest przeciwdziałanie próbom skłócenia narodów polskiego i białoruskiego

Autor: PAP
Dodano: 07-06-2021 17:21

Jest prowadzonych wiele działań, by skłócić narody polski i białoruski; uważam, że wielkim zadaniem prezydenta RP jest, aby przeciwdziałać tego typu próbom - mówił w poniedziałek przed spotkaniem w Bielsku Podlaskim z przedstawicielami mniejszości białoruskiej w Polsce prezydent Andrzej Duda.

Prezydent w poniedziałek i wtorek składa wizytę w województwie podlaskim. W poniedziałek m.in. odwiedził Klasztor Prawosławny Świętych Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce. Po południu w Bielsku Podlaskim prezydent spotka się z przedstawicielami mniejszości białoruskiej w Polsce.

W wypowiedzi dla mediów przed spotkaniem prezydent przypomniał, że w ubiegły piątek w Warszawie spotkał się z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską oraz trzema przedstawicielkami mniejszości polskiej na Białorusi, które w ostatnim czasie przetrzymywane były w białoruskim areszcie, ale staraniem m.in. polskich władz zostały zwolnione i od 25 maja przebywają w Polsce.

Nawiązując do poniedziałkowego spotkania z przedstawicielami mniejszości białoruskiej w Polsce prezydent zapowiedział, że rozmowa będzie dotyczyła obecnej sytuacji na Białorusi.

"Wiele działań jest prowadzonych po to, żeby skłócić nasze społeczeństwa i narody, a przecież jesteśmy wszyscy razem obywatelami jednej Rzeczypospolitej i chciałbym bardzo, żebyśmy do tej sytuacji nie dopuścili" - powiedział.

"Uważam, że jest wielkim zadaniem prezydenta RP, aby przeciwdziałać tego typu próbom, aby pewne rzeczy pokazywać i nazywać po imieniu" - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent poinformował ponadto, że w poniedziałek złożył także wieniec pod krzyżem w Zaleszanach. Na przełomie stycznia i lutego 1946 roku oddział podziemia niepodległościowego pod dowództwem Romualda Rajsa "Burego" spacyfikował pięć wsi k. Bielska Podlaskiego: Zanie, Zaleszany, Końcowiznę, Szpaki i Wólkę Wygonowską, zamieszkane przez ludność białoruską wyznającą prawosławie - zginęło 79 osób, wśród zamordowanych były też dzieci. Krzyż w Zaleszanach upamiętnia ofiary zbrodni dokonanej 29 stycznia 1946 na 16 mieszkańcach wsi.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021