Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wójcik o "Tour de Konstytucja": Bardzo mi się to nie podoba i popieram słowa ministra Czarnka

Autor: PAP
Dodano: 12-06-2021 19:56 | Aktualizacja: 12-06-2021 20:50

"Popieram całkowicie słowa ministra Przemysława Czarnka, który na to zareagował. Sędziom nie wolno prowadzić działalności, która może pozbawić pewnego przymiotu bezstronności, niezawisłości przy rozstrzyganiu pewnych spraw" - powiedział w sobotę podczas audycji w PR24, Michał Wójcik. Odniósł się tym samym do słów szefa MEiN Przemysława Czarnka, który stwierdził, że organizatorzy "Tour de Konstytucja" wykorzystali dzieci do akcji czysto politycznej.

Podczas sobotniej rozmowy w radio PR24 minister Michał Wójcik stwierdził, że nie podoba mu się, że podczas "Tour de Konstytucja" sprowadzane są dzieci. Zaznaczył, że "w Polsce od kilku lat pewna grupa sędziów - celebrytów, chce za wszelką cenę udowodnić, że pewna kastowość w ich charakterze jest trwale zakorzeniona" Jednocześnie zastrzegł, że nie dotyczy to wszystkich sędziów.

Odniósł się też do sytuacji, którą opisał portal wPolityce.pl opisujący jedno ze spotkań w ramach "Tour de Konstytucja", w którym wzięły udział dzieci z przedszkola. "Takie rzeczy są szkodliwe przede wszystkim dla dzieci. Takie jest moje zdanie. Oczywiście można się tłumaczyć, że uczymy o konstytucji, ale jeśli się uczy o łamaniu konstytucji no to ma już to kontekst czysto polityczny" - powiedział minister Wójcik.

Na nagraniach z Dobczyc (Małopolska)na które powołuje się portal wPolityce.pl widać przemawiającego sędziego Waldemara Żurka, który mówi nie tylko o konstytucji, ale także o sytuacji Polski w Europie. Na plac wchodzi grupa przedszkolaków wraz z ich opiekunkami. Dzieci i przedszkolanki witane są gromkimi okrzykami. Dzieci otrzymują chorągiewki, panie z przedszkola egzemplarze konstytucji.

W środę szef MEiN Przemysław Czarnek poinformował, że zlecił wnikliwą kontrolę tej szkoły i tego przedszkola, z którego dzieci wzięły udział w "Tour de Konstytucja". W jego ocenie dzieci zostały wykorzystane w czasie happeningu politycznego.

Jak czytamy na stronie RPO, "Tour de Konstytucja" to wydarzenie organizowane przez Fundację Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych z udziałem artystów, prawników i osób zaufania społecznego. Celem akcji jest popularyzacja zapisów Konstytucji i praktyki ustrojowej wytworzonej przez ponad 20 lat obowiązywania obecnej ustawy zasadniczej, przybliżenie społeczeństwu doniosłości ustawy zasadniczej, propagowanie wiedzy o prawach i wolnościach obywatelskich, wiedzy o powiązaniu praw i wolności zagwarantowanych w Konstytucji z Kartą Praw Podstawowych UE, promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia i upowszechnianie idei wolontariatu. Organizatorzy zapowiadają, że planują odwiedzić 90 miejsc w całej Polsce. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021