Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Łomża: Ogłoszono laureatów 34. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka

Autor: PAP
Dodano: 13-06-2021 21:46

Hiszpański spektakl Karli Kracht i Andrésa Beladieza pt. "2062" zdobył Grand Prix kończącego się w Łomży (Podlaskie) 34. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Wyniki konkursu ogłoszono w niedzielę wieczorem.

Festiwal promuje i prezentuje od lat małe formy teatralne.

W tym roku - z powodu pandemii - festiwal miał po raz pierwszy formułę hybrydową. W części konkursowej imprezy, bezpośrednio na miejscu w Łomży, publiczności prezentowały się teatry z Polski, spektakle zespołów z zagranicy pokazywano w formie pokazów w Hali Kultury w Łomży; spektakle były wcześniej nagrane. Rywalizowało 17 grup teatralnych.

Festiwal Walizka organizuje Teatr Lalki i Aktora w Łomży.

W przekazanym PAP protokole z posiedzenia jury pod przewodnictwem Joanny Gerigk, podano, że nagrodę ufundowaną przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu dostali Ulrike Quade i Jo Stromgren za reżyserię przedstawienia "Coco Chanel" (Ulrike Quade Company z Holandii). Nagrodę sfinansowaną przez marszałka województwa podlaskiego dostała Marika Wojciechowska za scenografię do przedstawienia "Rutka" (Teatr Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi). Nagrodę starosty łomżyńskiego przyznano natomiast Kapeli ze Wsi Warszawa za muzykę do przedstawienia "Baśń o trzech konikach" Teatru Animacji w Poznaniu.

Przyznano również zespołowe nagrody aktorskie ufundowane przez wójta gminy Łomża. Dostały je zespół Khabarovsk State Regional Puppet Theatre z Rosji za role w spektaklu "Tevli station", Anna Przygoda-Budna i Tomasz Kowol za rolę w spektaklu "Czy umiesz gwizdać, Joanno?" (Teatr Lalek Guliwer z Warszawy), Katarzyna Pałka i Teresa Kowalik za role w spektaklu "Rutka" (Teatr Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi).

Nagrodę ufundowaną przez wojewodę podlaskiego otrzymał Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum z Katowic za spektakl "Łysek z pokładu Idy" (reż. Konrad Dworakowski).

"Zakończona właśnie 34. edycja Międzynarodowego festiwalu Teatralnego Walizka pokazała, że powrót do życia teatralnego warunkach pandemii jest możliwy" - napisano w protokole. Oceniono, że poziom konkursowych prezentacji był wysoki.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021