Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

KO o wyborze RPO: Zwyciężyła opcja partyjna

Autor: PAP/AT
Dodano: 15-06-2021 18:03

Zwyciężyła opcja partyjna, choć była szansa, by wybrać profesjonalistę i kandydata apolitycznego - powiedział lider PO Borys Budka, komentując wynik wyborów RPO. Jego zdaniem Lidia Staroń nie ma szans na wybór w Senacie.

Sejm powołał we wtorek senator niezależną Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Aby mogła objąć stanowisko, zgodę musi jeszcze wyrazić Senat.

Wynik głosowania komentowali parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej, którzy popierali kandydaturę prof. Marcina Wiącka.

"Dziewięcioro posłów Jarosława Gowina dotrzymało słowa i zagłosowało za prof. Wiąckiem, to bardzo ważny gest, mogę za to podziękować. Jarosław Kaczyński nie ma większości w swoim klubie parlamentarnym i musi posiłkować się Konfederacją" - powiedział lider PO Borys Budka.

"Smutne, że partia, która mówi, że jest partią wolnościową staje się zakładnikiem partii rządzącej. Szkoda, by była wielka szansa wybrać profesjonalistę, kandydata apolitycznego, kandydata z wielkim prawniczym doświadczeniem. Zwyciężyła opcja partyjna, podejrzewam, że to będzie kolejny pusty przebieg w tym biegu, bo nie wyobrażam sobie poparcia w Senacie dla kandydatury pani Staroń" - dodał Budka.

"Mieliśmy szanse wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich spoza grona polityków, a znów PiS postawiła na polityczkę, panią senator Lidię Staroń. Obawiam się, że nie będzie miała sprawiedliwego spojrzenia na różne sprawy. Zły wybór, jestem bardzo rozczarowany i bardzo mi z tym źle" - komentował Grzegorz Napieralski.

"Nie mogę już na to patrzeć, że obóz władzy, który zjadł w Polsce wszystko, wszystkie spółki, wszędzie upchnęli swoje babcie, dziadków, wnuków, chcą mieć także Rzecznika Praw Obywatelskich" - mówił Paweł Kowal.

"Zostawiliby to jedno stanowisko, by ludzie mieli poczucie, że przynajmniej Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest w rękach obozu władzy. A według ich sposobu myślenia Rzecznik Praw Obywatelskich musi być politykiem i z nimi powiązanym. Ale ten sposób myślenia się kończy, skończył się w Izraelu, niedługo skończy się na Węgrzech, a w Polsce też się skończy" - dodał Kowal.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021