Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Gliński: mamy dobre relacje z Hiszpanią; na poziomie kultury one się mogą rozwijać i zacieśniać

Autor: PAP
Dodano: 19-06-2021 16:16

Mamy dobre relacje z Hiszpanią, i właśnie na poziomie kultury one się mogą rozwijać i zacieśniać dla dobra nas wszystkich - powiedział w sobotę w Sewilli wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, podsumowując swoją wizytę w Hiszpanii.

Wicepremier Piotr Gliński od piątku na zaproszenie rządu hiszpańskiego przebywa z wizytą w Hiszpanii. Jednym z celów tej wizyty były uzgodnienia związane z organizacją Roku Kultury Polskiej w Hiszpanii oraz Roku Kultury Hiszpańskiej w Polsce. Gliński na ten temat rozmawiał w piątek w Madrycie m.in. z ministrem kultury i sportu Hiszpanii Jose Manuelem Rodriguezem Uribesem. W sobotę udał się do Sewilli, gdzie wieczorem będzie kibicował polskiej reprezentacji podczas meczu z drużyną Hiszpanii na mistrzostwach Europy w piłce nożnej.

Podsumowując swoją wizytę w Hiszpanii, minister kultury powiedział dziennikarzom, że Polska wraz z Hiszpanią "przygotowuje dwa sezony kultury hiszpańskiej w Polsce i kultury polskiej w Hiszpanii". "Mamy dobre relacje z Hiszpanią, i właśnie na poziomie kultury one się mogą rozwijać i zacieśniać dla dobra nas wszystkich" - wskazał.

Minister Gliński, odnosząc się do sobotniego meczu, powiedział: "Kibicujemy polskim piłkarzom. Zawsze trzeba kibicować niezależnie od tego, kogo się określa jako faworyta". "Każde wydarzenie sportowe to jest nowy rozdział, wynik jest otwarty, trzeba walczyć i mam nadzieję, że Polacy pokażą charakter" - podkreślił.

Wskazał, że zadaniem polskiego państwa jest stwarzanie odpowiednich warunków dla polskich sportowców. "Cieszę się, że te warunki są na europejskim poziomie. Natomiast przygotowanie specjalistów, profesjonalnych zawodników czy piłkarzy leży w gestii związków sportowych i one też są rozliczane. Mam nadzieję i trzymam kciuki za to, że dzisiaj uzyskamy dobry wynik i że będziemy mogli dalej uczestniczyć w Euro" - powiedział Gliński.

Dodał, że MKDNiS jest w bardzo dobrej współpracy z PZPN, jeżeli chodzi o szkolenie młodzieży i dzieci. "Od 3 lat jest uruchomiony nowy program. To jest rocznie 35 mln zł na szkółki piłkarskie. Ponad 300 szkółek piłkarskich dla młodych ludzi jest finansowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. To jest nasze zadanie podstawowe" - mówił w Sewilli minister.

Przypomniał, że co roku powstają także nowe stadiony i infrastruktura sportowa. "Nasz fundusz inwestycyjny to jest ponad 0,5 mld zł rocznie na różnego typu inwestycje sportowe - mówię tu o boiskach, o modernizacji słynnych +Orlików+, bo one są w dużej mierze zużyte. Także uruchomiliśmy specjalny program wsparcia trenerów i opiekunów takich miejsc sportowych, bo, krótko mówiąc, oprócz infrastruktury muszą być także gospodarze, szkoleniowcy, którzy otrzymują godziwe wynagrodzenie, żeby cały system funkcjonował" - wskazał szef resortu kultury i sportu.

W sobotę polski minister do spraw kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zwiedzał także Katedrę Najświętszej Marii Panny oraz Pałac Królewski.

Z Sewilli Katarzyna Krzykowska

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021