Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Wrocław: 27 czerwca rozpocznie się Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Non Sola Scripta

Autor: PAP
Dodano: 20-06-2021 14:11

Dzieła klasyków, improwizacje oraz zaskakujące połączenia instrumentalne i wokalne wypełnią program Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta, który 27 czerwca rozpocznie się we Wrocławiu. Koncerty co niedzielę rozbrzmiewać będą w zabytkowym kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim.

Założeniem organizowanego przez Strefę Kultury Wrocław festiwalu jest łączenie klasycznej muzyki organowej z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów instrumentów innych niż organy.

"Wrocławski festiwal to również jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami" - podkreślają organizatorzy.

Podczas koncertu otwarcia, który odbędzie się 27 czerwca o godz. 19 będzie można usłyszeć dyrektora artystycznego festiwalu Andrzeja Chorosińskiego - wybitnego organistę, który występował w takich miejscach jak Katedra Notre Dame w Paryżu, Aula im. Pawła VI w Watykanie czy Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku. Wykonywanej przez niego muzyce organowej towarzyszyć będzie wokal Haliny Frąckowiak, gwiazdy polskiej piosenki, której kariera trwa nieprzerwanie od przeszło pięciu dekad. Słowno-muzyczne widowisko uzupełnią recytacje wrocławskiego aktora Michała Chorosińskiego.

W tegorocznym programie nie zabraknie zarówno młodych talentów, takich jak organista Damian Skowroński, akordeonistka Natalia Kowalska czy saksofonista Oskar Rzążewski, jak i wirtuozów cieszących się od lat międzynarodowym uznaniem. Wśród nich znaleźli się organiści: Marek Stefański, Bernhard Gfrerer czy Heinrich Wimmer.

Jak zapowiadają organizatorzy, festiwalowa publiczność będzie mogła wysłuchać zupełnie niezwykłych połączeń: organowych improwizacji z muzyką góralską w wykonaniu Marka Stefańskiego i Kapeli Góralskiej Jaśka Kubika z Krościenka, czy z orkiestrą wojskową. Na organach zagra Tomasz Głuchowski, a towarzyszyć mu będzie Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Festiwal potrwa do 29 sierpnia.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021