Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Posłanki KO apelują do rządu, by nie odbierał samorządom wypłat świadczeń z programu 500 plus

Autor: PAP
Dodano: 22-06-2021 12:37

Posłanki KO wyraziły we wtorek zaniepokojenie planowanymi przez rząd zmianami systemu wypłat świadczeń z programu 500 plus, który miałby przejąć od samorządów ZUS. Przestrzegały, że stracą na tym i samorządy, i beneficjenci programu. Zaapelowały do rządu, by wycofał się z projektowanych zmian.

Media, m.in. "Gazeta Wyborcza", informowały niedawno, że 500 plus przechodzi w pełni w cyfrową erę. Nad projektem w tej sprawie pracuje obecnie rząd. Według propozycji - jak pisała "GW" - wypłaty z programu 500 plus będzie można otrzymać tylko na konto, a wniosek zgłosić jedynie przez internet. Stanie się to po stopniowym przejęciu od samorządów obsługi świadczenia przez ZUS.

Projektowane zmiany niepokoją polityków Koalicji Obywatelskiej. We wtorek konferencję w tej sprawie zorganizowały posłanki KO: Gabriela Lenartowicz, Joanna Frydrych i Ewa Kołodziej.

Lenartowicz przekonywała, że samorządy, które do tej pory odpowiadały za obsługę świadczeń z programu 500 plus, doskonale wywiązały się z tego zadania. "Samorządy wykonały ogromną pracę, przeszkoliły pracowników, przygotowały stanowiska, zatrudniły pracowników i teraz te kwestie będą musiały z dnia na dzień rozwiązać, zrezygnować z tego wsparcia" - powiedziała posłanka KO. Jak dodała, przygotowywane przez rząd zmiany, co zrozumiałe, niepokoją więc samorządowców.

Lenartowicz wyraziła przy tym pogląd, że powodem reformy systemu wypłacania świadczeń z 500 plus jest chęć dalszej centralizacji państwa przez PiS, tak by 500 plus było "wyłącznie w rękach państwa".

Joanna Frydrych przestrzegała, że na projektowanych zmianach stracą beneficjenci programu, zwłaszcza ci, którzy niezbyt dobrze radzą sobie z obsługą komputera i internetu, a także samorządy. Przypomniała, że przekazywane samorządom przez rząd środki budżetowe na wypłatę 500 plus stanowią ich dochód. "Zabranie tych środków może mieć wpływ na zmniejszenie zdolności kredytowej dla zaciągania zobowiązań na pokrycie własnych wkładów przy realizacji projektów, choćby unijnych" - wskazała posłanka Koalicji. To z kolei - jak dodała - może skutkować ograniczeniem inwestycji samorządowych. "Stracą na tym mieszkańcy" - zaznaczyła Frydrych.

Posłanka zwróciła ponadto uwagę, że samorządy, by móc sprawnie obsługiwać program 500 plus, zainwestowały w nowe biura, sprzęt i pracowników. "Co dzisiaj stanie się z tymi ludźmi? Co stanie się ze sprzętem, z lokalami" - pytała Frydrych. Zastanawiała się też, czy pracownicy ZUS będą w stanie wziąć na siebie dodatkowe obowiązki.

Ewa Kołodziej przestrzegała z kolei, że utrata części dochodów przez samorządy i co za tym idzie - pogorszenie ich sytuacji finansowej może w przyszłości stanowić pretekst do wprowadzenia w nich zarządów komisarycznych. "To będzie możliwość skoku obecnej władzy na samorządy. Nie możemy pozwolić na to, żeby PiS miało bat w tak okrutny sposób na świetnie funkcjonujący samorząd w naszym kraju" - podkreśliła Kołodziej.

Posłanki KO zaapelowały do rządu, by wycofał się z projektowanych zmian.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021