Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Premier o zakończeniu misji w Afganistanie: decyzja właściwa, wspólna z partnerami z NATO

Autor: PAP
Dodano: 25-06-2021 13:25

Zakończenie polskiej misji wojskowej w Afganistanie to decyzja właściwa, wspólna z partnerami z NATO - ocenił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że udział w misji wynikał z naszej solidarność wobec państw NATO, ale też z oczekiwania solidarności ze strony tych państw.

Premier na konferencji prasowej po szczycie Unii Europejskiej został zapytany o kończąca się misję polskiego kontyngentu w Afganistanie.

Odpowiadając podkreślił, że Polska uczestniczyła w Afgańskiej misji jako sojusznik NATO, a także państwo aktywne "wszędzie tam, gdzie Sojusz nas potrzebuje". Dodał, że to wskazuje na naszą solidarność wobec państw sojuszniczych, ale też na nasze oczekiwanie solidarności ze strony tych państw.

Przypomniał, że zakończenie misji w Afganistanie wynika z decyzji "kolejnych kluczowych państw NATO". "My również podjęliśmy taką decyzję o zakończeniu misji w Afganistanie. Jest to podejście właściwe i wspólne z naszymi partnerami" - stwierdził premier.

W czwartek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zgodnie z decyzjami naszych sojuszników, Polska nie przedłuży pobytu swojego kontyngentu w Afganistanie i z końcem czerwca zakończy wojskowe zaangażowanie w tej operacji NATO.

14 kwietnia Rada Północnoatlantycka - główny polityczny organ decyzyjny NATO - uznała, że "nie ma militarnego rozwiązania" wobec wyzwań, przed którymi stoi Afganistan, i poinformowała o zakończeniu sojuszniczej misji w tym kraju. Zapewniła, że "wycofanie będzie uporządkowane, skoordynowane i przemyślane" i ma się zakończyć w ciągu kilku miesięcy.

Dzień wcześniej Biały Dom zapowiedział, że do 11 września br. - 20. rocznicy ataków terrorystycznych - z Afganistanu wyjdą wojska amerykańskie. Administracja USA podkreśliła, że decyzja została skonsultowana z sojusznikami z NATO. 14 kwietnia decyzję o zakończeniu zaangażowania w Afganistanie oficjalnie ogłosił prezydent Joe Biden.

Po zamachach 11 września 2001 r. Sojusz Północnoatlantycki po raz pierwszy i dotychczas jedyny powołał się na artykuł 5. traktatu waszyngtońskiego - mówiący o wspólnej obronie w razie ataku na jednego z sojuszników - choć formalnie misja nie była prowadzona na podstawie tego artykułu.

Polska poparła rozpoczętą w 2001 r. przez USA operację Enduring Freedom, a w 2002 r. wydzieliła do niej kontyngent złożony z żołnierzy jednostki specjalnej Grom, saperów i logistyków. Także w 2002 r. Wojsko Polskie wydzieliło pierwszą, 300-osobową grupę do dowodzonych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa - ISAF. W 2007 r. Polska zwiększyła swoje zaangażowanie i przejęła odpowiedzialność za dwie afgańskie prowincje. W szczytowym okresie polski kontyngent wojskowy w Afganistanie liczył ponad 2,5 tys. żołnierzy. Pod koniec 2014 r. - kiedy kończyła się misja ISAF - koszty polskiej obecności wojskowej w Afganistanie przekroczyły 6 mld zł. Po zakończeniu misji ISAF Polacy włączyli się w kolejną natowską misję - Resolute Support o charakterze doradczo-szkoleniowym. Ostatnia, 13. zmiana PKW liczyła maksymalnie 400 żołnierzy i pracowników.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021