Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Minister rodziny do uczniów: dajcie z siebie wszystko i wymagajcie od siebie, abyście byli dobrymi Polakami

Autor: PAP
Dodano: 25-06-2021 16:42

Aby życie i świat były przed wami otwarte, musicie wierzyć w siebie, dać z siebie wszystko i wymagać od siebie, abyście byli dobrymi Polakami – powiedziała w piątek do absolwentów Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Kowalewie minister rodziny i polityki społecznej.

Marlena Maląg uczestniczyła w uroczystości wręczenia uczniom ósmych klas w szkole w powiecie pleszewskim dyplomów za szczególne osiągnięcia w nauce.

"W tej szkole dostaliście bardzo dobre wykształcenie, stąd wielkie podziękowania dla grona pedagogicznego, które przez cały okres edukacji zgłębiało tajemnice nauki, przygotowało do kolejnego etapu kształcenia, ale także pokazało, jak przez życie można przejść z godnością i honorem. Wasi nauczyciele to są wasi mistrzowie" - podkreśliła minister.

Maląg powiedziała, że kiedy pracowała jako nauczycielka w szkole, również imienia Jana Pawła II, ale w Ostrowie Wlkp., swoim uczniom przytaczała słowa papieża: "musimy od siebie wymagać, nawet, gdy inni od nas nie wymagają".

"Te słowa niech będą dla was drogowskazem, a wtedy przejdziecie przez życie spokojnie. Będziecie rozwijać się, swoje pasje, zainteresowania, ale także relacje z drugim człowiekiem, bo one są niezmiennie ważne, a które zostały zakłócone w okresie pandemii" - podkreśliła.

Minister przypomniała, że Pleszew - jako jedyne wielkopolskie miasto - został zwycięzcą rządowego konkursu w kategorii gmin miejsko-wiejskich w konkursie "Samorząd PRO FAMILA". Jury konkursowe doceniło przede wszystkim ofertę mieszkaniową dla młodych rodzin. Burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak podkreślił, że wprowadzono możliwość wynajmu mieszkań z opcją wykupu, a z oferty mogą skorzystać także rodziny niemające zdolności kredytowej. W gminie działa też program "Mieszkanie za remont", umożliwiający odliczenie z czynszu kosztów remontu mieszkania będącego w zasobach miasta.

Minister Maląg podczas konferencji prasowej zapewniła, że rząd nadal będzie troszczył się o rodziny, a program "Rodzina 500 plus" i wszystkie pozostałe, skierowane do rodzinom, będą kontynuowane.

Powiedziała, że rząd Prawa i Sprawiedliwości od ponad 5 lat buduje "Polskę szczęśliwych rodzin, aby przede wszystkim podnieść godność, spowodować i zawrócić trendy demograficzne, by wyjść z pułapki demograficznej".

Dużym wsparciem dla rodzin - jak powiedziała - będzie Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy, czyli świadczenie w wysokości 12 tys. zł, które będą mogli wykorzystać rodzice, kiedy urodzi się drugie dziecko, między 12. a 36. miesiącem życia. Ustawa jest przygotowywana i wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r.

Szefowa MRiPS dodała, że młodym ludziom potrzebna jest stabilna praca, która daje możliwość elastycznego czasu pracy.

Jej zdaniem młodzi Polacy chcą też zakładać rodziny i to dla nich przygotowano "rewolucyjny program mieszkaniowy, który przewiduje, że państwo będzie gwarantować do 100 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt" - powiedziała Maląg.

Po raz pierwszy - jak podkreśliła - w programie mieszkaniowym znajdzie się pronatalistyczny czynnik, jakim jest pomniejszanie przez państwo kredytu po narodzinach drugiego dziecka (20 tys. zł), trzeciego (60 tys. zł) i przy kolejnym proporcjonalnie aż do 150 tys. zł łącznie.

Rząd - jak podkreśliła Maląg - zapewnia rodzicom opiekę instytucjonalną nad dziećmi.

"Dziś mamy około 200 tys. miejsc w żłobkach, a będzie ich jeszcze więcej" - powiedziała.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021