Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Lubelskie: Ok. 50 interwencji strażaków w związku z opadami deszczu

Autor: PAP
Dodano: 26-06-2021 09:44

Od północy do rana w sobotę strażacy wyjeżdżali około 50 razy do usuwania skutków intensywnych opadów deszczu w powiatach biłgorajskim i zamojskim na Lubelszczyźnie. Wypompowywali wodę z zalanych piwnic i posesji. IMGW wydał ostrzeżenie przed burzami z gradem.

Jak powiedział PAP oficer dyżurny ze Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie bryg. Andrzej Walczak od północy dotychczas w powiecie zamojskim strażacy interweniowali 19 razy, a w powiecie biłgorajskim - 25 razy.

"Było to głównie wypompowywanie wody z zalanych piwnic i posesji" - zaznaczył Walczak.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przez burzami z gradem, które mogą występować w sobotę na Lubelszczyźnie. "Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad" - podano.

Dodano, że prawdopodobieństwo występowania tych zjawisk wynosi 80 proc.

W związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydało natomiast ostrzeżenie hydrologiczne dla woj. lubelskiego. "Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich)" - podano w komunikacie Biura. Prawdopodobieństwo występowania tych zjawisk wynosi 60 proc.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021