Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Partia Republikańska z zadowoleniem przyjmują deklarację MF ws. ulgi dla rodzin wielodzietnych

Autor: PAP
Dodano: 27-06-2021 07:20

Z zadowoleniem przyjmujemy deklaracje resortu finansów ws. naszego pomysłu objęcia rodzin wielodzietnych zerowym PIT - powiedział PAP Arkadiusz Urban z Partii Republikańskiej. Jak dodał, ulga ta mogłaby objąć 60 tys. rodzin i dać im średnio ponad 4 tys. zł oszczędności rocznie.

W zeszły weekend odbył się Zjazd Republikański, na którym ogłoszenie powołanie Partii Republikańskiej. W trakcie Zjazdu poseł Kamil Bortniczuk zapowiedział, że Partia Republikańska chce wprowadzić do Polskiego Ładu zerowy PIT dla dużych rodzin. "Jako Partia Republikańska ogłaszamy wprowadzenie w ramach Polskiego Ładu zerowej stawki PIT dla dużych rodzin, czterodzietnych i więcej. Duże rodziny nie zapłacą podatku dochodowego" - mówił wówczas polityk.

Arkadiusz Urban w rozmowie z PAP podkreślił, że pierwszą z tez programowych Partii Republikańskiej jest wzmacnianie form i programów umacniających samodzielność oraz zamożność rodziny w tym zwłaszcza promujących zwiększenie dzietności. "Dlatego cieszy nas, że resort finansów pozytywnie odnosi się do pomysłu ulgi dla rodzin wielodzietnych. Szybka i pozytywna reakcja ministerstwa finansów na pomysł Republikanów jest też dobrą wiadomości dla rozpoczynającego się w obecny weekend Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin w Warszawie. Bez wątpienia będzie to tam dobra nowina i nadzieja na roztaczanie co raz szerszej opieki przez państwo nad rodzinami wielodzietnymi. To winno być i jest przedmiotem naszej szczególnej troski" - przekonywał Urban.

Portal money.pl kilka dni temu otrzymał od MF komunikat, w którym skazano, że resort "pozytywnie odnosi się do pomysłu ulgi dla rodzin wielodzietnych". "Będziemy, jako rząd, pracować nad rozwiązaniami w tym zakresie" - podał portal przytaczając komunikat.

Jak dodano, ulgą zostałoby objętych 60 tys. polskich rodzin. W 50 tys. spośród nich wychowuje się czwórka dzieci, a w pozostałych 10 tysi. - więcej niż czworo.

"Rodziny takie zaoszczędziłyby średnio w przeliczeniu na rodzinę 4,1 tys. złotych - co łącznie w skali całego państwa oznacza około 250 milionów złotych jakie pozostały by w rodzinach wielodzietnych" - mówił Urban.

"W świetle dostępnych wyliczeń możemy oczekiwać, iż ulga obejmie rodziny, które w roku 2022 będą miały do odprowadzenia podatek wyższy niż 6924,12 zł. To wysokość od której naliczana jest obecna ulga podatkowa na czwórkę dzieci. Tym samym rodziny mające zapłacić podatek wyższy niż wyżej wymieniona kwota 6925 zł bez wątpienia powinny skorzystać na takim rozwiązaniu" - oświadczył polityk Republikanów.

"Chcielibyśmy, aby ulga ta obowiązywała już od przyszłego roku. To nasz kolejny element wkładu do rozwiązań jakie mają się znaleźć w Polskim Ładzie, nad którym pracuje ministerstwo finansów" - dodał.

Urban ocenił też, że ulga ta wpisuje się w prorodzinną politykę jaką prowadzi rząd Zjednoczonej Prawicy. Zaznaczył, że podobną politykę prowadzi wiele państw w Unii Europejskiej. "Nie odbiegamy tu od standardów jakie są stosowane choćby we Francji czy na Węgrzech, gdzie państwo w sposób szczególny ochrania rodziny wspierając je. Tego wsparcia wymagają zwłaszcza rodziny wielodzietne. To najlepsza inwestycja w przyszłość Polski i Polaków" - ocenił polityk Republikanów.

"Ulga ta obok elementu mogącego skłonić wielu rodziców do podjęcia decyzji o kolejnym dziecku i powiększeniu swojej rodziny, może też mieć walor aktywizacji zawodowej. Nieopodatkowane zarobki rodziców rodzin wielodzietnych są tu niewątpliwie zachętą do takich działań. Może to obecnie dotyczyć aż 300 tysięcy małżeństw w Polsce. Tyle z nich ma bowiem dziś trójkę dzieci" - dodał Urban.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021