Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Dolnośląskie: W Głębowicach zamieszkała 12-osobowa rodzina Polaków z Mościsk na Ukrainie

Autor: PAP
Dodano: 28-06-2021 17:11

12-osobowa rodzina polskich repatriantów mieszkająca do tej pory w Mościskach na Ukrainie w poniedziałek zamieszkała w swoim nowym domu w Głębowicach w gminie Wińsko na Dolnym Śląsku.

Rodzinę Barnusiów udało się sprowadzić do Polski dzięki Fundacji Studio Wschód i samorządowi gminy Wińsko. 12-osobowa rodzina zamieszkała w wyremontowanym domu jednorodzinny w miejscowości Głębowice.

Wójt gminy Wińsko Jolanta Krysowata podkreśliła, że sprawa rodziny Barnusiów to jednorazowa akcja, a Polsce - jak mówiła - potrzebny jest program sprowadzania Polaków z europejskiej części byłego Związku Radzieckiego. "Nam się udało, nawet nie zdążyłam nikogo poprosić, jak sami znaleźli się sponsorzy" - mówiła wójt.

Europosłanka Beata Kempa (Solidarna Polska) wyraziła nadzieję, że Głębowice staną się nowym domem dla 12-osobowej rodziny repatriantów. "Domem, który będzie dla was bezpiecznym azylem i będziecie tu mogli realizować swoje marzenia i plany" - mówiła.

Kempa dodała, że "Polska pamięta o swoich rodakach, którzy w efekcie geopolitycznych przemian znaleźli się nie ze swoje winy poza granicami ojczyzny". "To wielka radość, że możemy dziś powitać 12-osobową rodzinę państwa Barnusiów z Mościsk - miasta, które po 17 września 1939 r. znalazło się w granicach Związku Sowieckiego. Takie były losy tysięcy Polaków w innych miastach i wsiach na Kresach przedwojennej Polski" - mówiła Kempa.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021