Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Komisja ds. pedofilii: prezentacja Biura Delegata KEP - krokiem w dobrą stronę

Autor: PAP/AKC
Dodano: 28-06-2021 19:35 | Aktualizacja: 28-06-2021 19:58

Prezentacja Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży jest krokiem w dobrą stronę; każde podkreślanie odpowiedzialności sprawców czynów pedofilskich zwiększa szanse na zapobieganie dalszemu krzywdzeniu dzieci - oświadczyła w poniedziałek Państwowa Komisja ds. Pedofilii. "Państwowa Komisja liczy na dobrą współpracę z KEP w sprawie wyjaśniania zjawiska wykorzystania seksualnego" - dodano komunikacie komisji.

"Mogę to powiedzieć z czystym sercem, że wszystkie te sprawy, które powinny być zgłoszone, zostały zgłoszone organom ścigania" - powiedział kierownik biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki podczas tej prezentacji.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii w komunikacie opublikowanym na swej stronie poinformowała, że "zapoznała się z kwerendą dotyczącą wykorzystywania seksualnego małoletnich w polskim Kościele, przedstawioną podczas konferencji Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego".

Jak zaznaczyła "wyniki zaprezentowanej kwerendy zostały poszerzone - w porównaniu do badań przedstawionych w marcu 2019 r.".

Czytaj też: Spadek liczby skazanych za pedofilię w zawieszeniu. Zbyt delikatna polityka karania, czy faktyczne zmiany?

"Przydatność przedstawionych danych dla diagnostyki wykorzystywania seksualnego dzieci w środowisku kościelnym będzie jednak można ocenić dopiero po otrzymaniu informacji o metodologii badania, m.in. o narzędziach, procedurze czy sposobie zbierania danych" - zastrzeżono w komunikacie.

"Prezentacja Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży jest krokiem w dobrą stronę, gdyż każde podkreślanie odpowiedzialności sprawców czynów pedofilskich zwiększa szanse na odpowiednie zadośćuczynienie osobom pokrzywdzonym i na zapobieganie dalszemu krzywdzeniu dzieci" - podkreśliła jednocześnie komisja.

Czytaj też: Nawet 30 lat więzienia za pedofilię - zapowiada Jarosław Kaczyński. Nie będzie "zawiasów"

W prezentacji, która odbyła się w siedzibie Katolickiej Agencji Informacyjnej w Warszawie, wziął udział prymas Polski abp Wojciech Polak. "Chciałbym zwrócić się do osób skrzywdzonych i do wszystkich zgorszonych złem w Kościele jeszcze raz prosząc o przebaczenie" - powiedział abp Polak.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021