Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Bortniczuk: zakładam, że Gowin podjął decyzję, by rząd ZP opuścić, tylko nie zdecydował jeszcze kiedy to zrobi

Autor: PAP
Dodano: 30-06-2021 10:29

Zakładam, że Jarosław Gowin podjął jakiś czas temu decyzję o tym, żeby rząd Zjednoczonej Prawicy opuścić, tylko nie podjął jeszcze decyzji kiedy to zrobi – powiedział w środę w Radiu Wrocław poseł Kamil Bortniczuk (Partia Republikańska).

Bortniczuk, który w Sejmie należy do klubu PiS, powiedział, że od dawna zakłada scenariusz, w którym Porozumienie Jarosława Gowina opuszcza rząd Zjednoczonej Prawicy. "Zakładam, że to Jarosław Gowin podjął jakiś czas temu decyzję o tym, żeby rząd Zjednoczonej Prawicy opuścić, tylko nie podjął jeszcze decyzji kiedy to zrobi" - dodał.

Zdaniem Bortniczuka, Gowin chce opuści rząd "w momencie jak najbardziej wygodnym i korzystnym dla siebie i swojego ugrupowania". "Ja wielokrotnie już przedstawiałem ten punkt widzenia na rolę Jarosława Gowina w Zjednoczonej Prawicy. Zresztą nie ukrywam, że to był główny powód tego, że się poróżniliśmy" - powiedział poseł.

Bortniczuk powiedział też, że Partia Republikańska rozpoczyna negocjację umowy koalicyjnej z obozem rządzącym. "Będzie miała wiele wymiarów, bo taka umowa musi mieć taki wymiar wyborczy, takiej współpracy w wyborach. My jako jedyny chyba dzisiaj koalicjant uważamy, że w obecnym czasie nie należy szukać na siłę samodzielności, w kontekście budowania scenariuszy samodzielnych startów. Uważamy, że skoro start ze wspólnej listy PiS-u, Zjednoczonej Prawicy, przynosi tak dobre rezultaty, to pierwszym wyborem powinien być wspólny start. Rozpoczniemy te negocjacje od negocjacji umowy o wspólnym starcie w wyborach" - zapowiedział.

Dodał, że Partia Republikańska pracuje nad kompleksowym programem. "Na razie mamy tezy ideowo-programowe określone i kilka postulatów, chociażby do Polskiego Ładu, który popieramy, ale chcemy go poszerzyć. W tym ten najgłośniejszy, w mojej ocenie, postulat zerowego podatku dochodowego dla dużych rodzin, z czwórką i więcej dzieci" - mówił. Zaznaczył, że postulat ten ma już akceptację premiera Mateusza Morawieckiego. "Ten program znajdzie się w pakiecie ustaw przyjmowanych w ramach Polskiego Ładu, tych okołopodatkowych" - dodał Bortniczuk.

Podkreślił też, że Partia Republikańska mam swoją reprezentację w parlamencie i chciałaby wziąć "jakąś odpowiedzialność za funkcjonowanie rządu". "Na dzisiaj mamy ministra w KPRM, ministra bez teki odpowiedzialnego za rozwój samorządów Michała Cieślaka i dwóch sekretarzy stanu, czyli Jacka Żalka w Ministerstwie Finansów oraz Zbigniewa Gryglasa w Ministerstwie Aktywów Państwowych" - przypomniał.

20 czerwca w Warszawie odbył się Zjazd Republikański, na którym europoseł Adam Bielan ogłosił powołanie Partii Republikańskiej. Znalazła się w niej grupa byłych polityków Porozumienia Jarosława Gowina.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021