Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Terlecki: zastanawiamy się, czy zgłosić kandydata na RPO

Autor: PAP
Dodano: 30-06-2021 12:45

Zastanawiamy się, czy zgłosić kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich, jeszcze tego nie rozstrzygnęliśmy - powiedział dziennikarzom w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

"Pytanie, czy zgłosimy go teraz, tego jeszcze nie rozstrzygnęliśmy" - powiedział Terlecki zapytany, czy klub PiS będzie zgłaszał kandydata na RPO.

"Na razie mamy kandydata opozycji" - dodał. Pytany, czy chodzi o prof. Marcina Wiącka, potwierdził. Dopytywany, czy PiS będzie przeciwko tej ewentualnej kandydaturze, odpowiedział: "zapewne tak".

We wtorek Terlecki mówił, że klub PiS ma dwóch kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich, ale nie są jeszcze zgłoszeni.

Sejm podejmie niebawem szóstą już próbę wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Termin na zgłaszanie kandydatów mija 2 lipca o godz. 16.

Opozycja planuje kolejne rozmowy na temat wystawienia wspólnego kandydata na RPO. Niewykluczone, że będzie to ponownie prawnik, prof. Marcin Wiącek. W czerwcu na jego powołanie nie zgodził się Sejm; głosowanie wygrała wówczas zgłoszona przez PiS senator niezależna Lidia Staroń. Jednak na jej wybór nie wyraził zgody Senat.

Swojego kandydata na nowe koło Wybór Polska i sonduje poparcie go przez inne sejmowe ugrupowania. Nie podano jeszcze nazwiska kandydata. Z nieoficjalnych informacji wynika, że chodzi o wiceministra sprawiedliwości w czasach, gdy resortem tym kierował Lech Kaczyński.

Parlament już pięciokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę obecnego RPO Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła we wrześniu ub.r. Dwukrotnie jedyną kandydatką na ten urząd była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, zgłoszona wspólnie przez KO, Lewicę i Polskę 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Podobnie było za czwartym i piątym razem - Senat nie zgodził się, by urząd RPO objęli - powołani na to stanowisko przez Sejm: najpierw poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, a ostatnio - senator Lidia Staroń.

Niedawno Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z 15 kwietnia w sprawie kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Trybunał orzekł wtedy, że przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją. Przepis ma stracić moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku w Dzienniku Ustaw, czyli 15 lipca. Jak wskazano, w tym czasie parlament powinien uchwalić ustawę, która ureguluje sytuacje, w których urząd Rzecznika jest nieobsadzony przez jakiś czas po upływie kadencji.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021