Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Ciechanów: Odmowa wszczęcia śledztwa ws. uszkodzenia Mostu 3 Maja

Autor: PAP
Dodano: 30-06-2021 14:06

Prokuratura Rejonowa w Ciechanowie (Mazowieckie) wydała w środę postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie uszkodzenia Mostu 3 Maja w tym mieście. Jak ustalono, zdarzenie nie dotyczyło czynu zabronionego, który miałby polegać na kradzieży elementu łożyska przeprawy.

Zawiadomienie w sprawie podejrzenia uszkodzenia Mostu 3 Maja przekazał policji na początku czerwca Urząd Miasta Ciechanowa. Do pisma załączono wówczas wnioski z ekspertyzy, według której doszło tam do wymontowania przez osobę trzecią elementu łożyska z konstrukcji przeprawy. Policja po przeprowadzeniu czynności przekazała akta sprawy ciechanowskiej Prokuraturze Rejonowej wraz z wnioskiem o odmowie wszczęcia postępowania.

Prokurator rejonowy w Ciechanowie Przemysław Bońkowski poinformował w środę PAP, że sprawa została zakończona wydanym tego dnia postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa na podstawie art. 17 par. 1 pkt. 2 Kodeksu postępowania karnego, "wobec stwierdzenia, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego". Zaznaczył, iż decyzja ta jest nieprawomocna i w związku z tym przysługuje na nią zażalenie.

"Materiał dowodowy zgromadzony w tej sprawie nie pozwolił na przyjęcie, że doszło do kradzieży" - powiedział PAP prokurator Bońkowski, uzasadniając postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa. Dodał, iż według ustaleń, do uszkodzenia Mostu 3 Maja doszło "z przyczyn niezależnych od człowieka". Czynności prowadzone w sprawie, jak wyjaśnił szef ciechanowskiej Prokuratury Rejonowej, dotyczyły ewentualnego przywłaszczenia w okresie od 5 do 6 maja tego roku części łożyska mostu o wartości ok. 3 tys. zł.

Jak informował wcześniej ciechanowski Urząd Miasta, 6 maja stwierdzono obniżenie wschodniej krawędzi pomostu przeprawy, na co wskazywało powstanie w jezdni biegnącej przez Most 3 Maja uskoku o zmiennej wysokości, miejscami przekraczającej 80 mm. Po wykryciu uszkodzenia wstrzymano ruch pojazdów na moście. Trzy tygodnie później ciechanowski samorząd oznajmił, że przeprowadzona ekspertyza wykazała, iż "doszło do wymontowania przez osobę trzecią elementu łożyska z konstrukcji mostu". Podkreślono wtedy, że "bezpośrednią przyczyną awarii było oddziaływanie człowieka".

"Dla wymontowania łożyska potrzebne było oddziaływanie dużej siły działającej na boczną powierzchnię łożyska" - zaznaczył w komunikacie z 26 maja Urząd Miasta Ciechanowa. Informował przy tym, iż środki na naprawę pochodzić będą z rezerwy budżetowej na zarządzanie kryzysowe.

Na początku czerwca Urząd Miasta Ciechanowa podpisał umowę na naprawę Mostu 3 Maja. Naprawy, po przeprowadzeniu procedur związanych z udzieleniem zamówienia publicznego, podjęła się za ponad 474,5 tys. zł spółka Freyssinet Polska z Warszawy.

Przez Most 3 Maja w Ciechanowie, który spina brzegi rzeki Łydynia, przebiega trasa łącząca drogi krajowe nr 50 i 60. Jak zapowiadał wcześniej tamtejszy Urząd Miasta, ruch kołowy na przeprawie powinien zostać wznowiony w drugiej połowie lipca. Według ciechanowskiego samorządu, stan techniczny obiektu "nie stanowi zagrożenia dla ruchu pieszego, który do momentu rozpoczęcia prac naprawczych cały czas jest dopuszczony".

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021