Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

MKDNiS: Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dla Janusza Jarosławskiego

Autor: PAP
Dodano: 30-06-2021 15:13

Janusz Jarosławski - pisarz, publicysta oraz wydawca publikacji poświęconych tematyce historycznej i bronioznawczej, został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - podało MKDNiS.

W imieniu wicepremiera Piotra Glińskiego odznaczenie wręczył sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Jarosław Sellin.

Na stronie MKDNiS wskazano, że "przyznanie Brązowego Medalu +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+ stanowi uhonorowanie długoletniej działalności zawodowej wyróżnionego oraz jest wyrazem uznania dla jego zasług".

Janusz Jarosławski to ekspert i kolekcjoner broni białej, publicysta, wydawca oraz autor książek historycznych, od wielu lat zajmujący się popularyzacją wiedzy historycznej o polskiej broni białej. Pisze po polsku, angielsku, rosyjsku i niemiecku. "Jego książki są bezcennym źródłem wiedzy o polskim dziedzictwie w najdalszych zakątkach świata. Publikacje Janusza Jarosławskiego to projekty objęte patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości, a także Narodowego Instytutu Wolności" - podkreślono w komunikacie ministerstwa.

Jarosławski jest autorem ponad 20 publikacji, w tym znakomicie przyjętych i szeroko dyskutowanych dwóch tomów poświęconych historii oręża Wojska Polskiego w latach 1918- 1939. Przez lat współpracował z prof. Wojciechem Zabłockim, z którym w 2020 roku wspólnie wydał książkę Bitwa Warszawska 1920. W publikacji znajdują się unikatowe dokumenty, kalendarium bitwy i historie dowódców, a także wyjątkowe rysunki.

Jak oceniono, "ważnym dla promocji Polski na świecie jest autorski projekt Janusza Jarosławskiego: +Szable Niepodległości+, mający za zadanie krzewienie wiedzy historycznej oraz rozwijanie postaw patriotycznych i obywatelskich". "Zwieńczeniem jego wieloletniej pracy na rzecz popularyzacji historii Polski i polskiej szabli jest Trylogia pt. Oręż Niepodległej: Szable Wojska Polskiego, Bagnety Wojska Polskiego i Kordziki Wojska Polskiego" - dodano.

Publikacje Jarosławskiego, oprócz patronatu programu wieloletniego "Niepodległa", znajdują się pod patronatem amerykańskiego kanału HISTORY, tłumaczonego na 37 języków. Kanał HISTORY zamieszcza informacje o książkach Janusza Jarosławskiego promujących polską historię i historię polskiej szabli na swoich mediach społecznościowych.

Janusz Jarosławski jest także organizatorem lekcji żywej historii, wystaw i ekspozycji muzealnych, spotkań oraz pikników historycznych.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021